Den svatého Patrika 2024: Jak a proč se slaví?

Nošení zelených šatů, pití zeleného piva a zdobení obličejů, oděvů či domovů zelenými trojlístky. To vše jsou symboly svátku svatého Patrika, který se každoročně bujaře slaví v Irsku, v USA, ale i na mnoha dalších místech po celém světě. Prozradíme, kdo to vlastně byl svatý Patrik, proč ho lidé oslavují, kdy je Den svatého Patrika a jaké jsou oblíbené tradice, které se s tímto svátkem pojí.

Kdo je svatý Patrik?

Svatý Patrik byl starověkým křesťanským duchovním, mnichem, misionářem a biskupem, který se narodil někdy na přelomu 4. a 5. století. Pocházel z rodiny, která žila v římské Británii, a jeho původní jméno znělo Maewyn Succat. O jeho životě bohužel neexistuje příliš mnoho záznamů a většinu informací se tak lidé dozvídají pouze z jeho dvou děl a ze starých legend.

Když bylo Patrikovi 16 let, otrokáři ho unesli do Irska, kde žil jako otrok. Odtud sice po šesti letech uprchl, vrátil se zpátky domů a ve Francii strávil několik let v klášteře, ale poté se stal mnichem a na irské území se vydal znovu. Ve druhé polovině 5. století tam pak působil jako misionář a díky starým pověstem je dnes známý jako člověk, který do Irska jako první přinesl křesťanství.

O jeho pozdějším životě toho lidé příliš mnoho nevědí. Raně středověká tradice mu nicméně připisuje titul prvního opata a biskupa města Armagh, a tudíž primasa Irska, ale tato informace není podepřená žádnými solidními historickými prameny. Předpokládaným dnem jeho úmrtí je 17. březen, přičemž lidé na lokální úrovni začali svatého Patrika jako světce uctívat prakticky ihned po jeho skonu.

Dnes je svatý Patrik, který se stal jedním z patronů Irska, známý také jako Apoštol Irska nebo Věrozvěst Irů. Podle legendy ho pohřbili v Down Cathedral v Downpatricku po boku svaté Brigity a svatého Kolumby, což jsou taktéž irští patroni, ale toto tvrzení se nikdy nepodařilo prokázat. V Irsku je mu dnes nicméně zasvěcena řada kostelů a katedrál.

Legendy o svatém Patrikovi

Jedna z nejznámějších legend o tomto světci tvrdí, že svatý Patrik vyhnal z Irska hady, a proto se dnes na ostrově žádný z těchto tvorů nevyskytuje. Někteří lidé však namítají, že jde o nepochopenou alegorii, jelikož had byl symbolem druidů, jejichž náboženství bylo nahrazeno křesťanstvím, které svatý Patrik do Irska přinesl. Princip Nejsvětější Trojice přitom svatý Patrik údajně vysvětloval na příkladu jetelového trojlístku, který se později stal jedním z jeho symbolů.

Proč se slaví Den svatého Patrika?

Den svatého Patrika je v současné době nejvýznamnějším irským svátkem. Slaví se na počest skutků zmíněného světce, po němž je tento den také pojmenován, a to konkrétně 17. března, tedy na výročí jeho úmrtí. Znají ho přitom lidé po celém světě, ale státním svátkem je pouze v Irsku, v Severním Irsku, v kanadských provinciích Labrador a Newfoundland nebo na ostrově Monserrat.

Původně náboženský svátek dal v průběhu let vzniknout populárnější tradici, kdy se spíše než skutky svatého Patrika oslavuje irská kultura. Tento den má dnes největší oblibu na území Spojených států amerických, ve Velké Británii, v Kanadě nebo třeba v Austrálii, kde žije mnoho obyvatel irského původu, kteří se do těchto zemí stěhovali převážně po irském hladomoru v 19. století.

Dnes tento svátek slaví ale i velké množství lidí, kteří s Irskem nic společného nemají, a to včetně českých občanů. Zatímco na našem území je pak známý hlavně jako svátek svatého Patrika, můžete se setkat také s jeho irským názvem Lá Fhéile Pádraig či Lá ´le Pádraig, ale také s variantou Saint Patrick´s Day, což je označení pro Den svatého Patrika v Anglii a USA.

Kdy se poprvé slavil Den svatého Patrika?

Ačkoliv lidé svatého Patrika uctívali již po jeho smrti, úplně poprvé se větší oslavy jeho svátku uskutečnily v 9. nebo 10. století našeho letopočtu. První průvod na Den sv. Patrika se však nekonal v Irsku, ale v Americe. Bylo to konkrétně 17. března 1601 ve španělské kolonii na území dnešního St. Augustine ve státě Florida, kdy slavnost zorganizoval irský vikář Ricardo Artur.

O zavedení každoročních bujarých oslav se pak zasloužili irští imigranti. Například 17. března 1737 se konaly první oslavy v Bostonu, které představovaly jakési gesto solidarity k přistěhovalcům, kteří tímto způsobem mohli zavzpomínat na svou vlast. Roku 1762 pak ulicemi New Yorku pochodovali irští vojáci z britské armády, kteří tesknili po domově a chtěli uctít památku svého patrona. To později vyvolalo trend, který je populární dodnes.

Jakým způsobem se slaví svátek sv. Patrika?

V současné době se tento svátek pojí především s obrovskými oslavami, které se konají v mnoha městech po celém světě. Většinou se jedná o bujaré slavnosti, průvody a přehlídky se zajímavým programem, které se vyznačují hlavně hudbou, tancem a samozřejmě i konzumací alkoholu. Zahrnují koncerty, venkovní divadelní představení, taneční vystoupení a velkolepé ohňostroje.

Zdaleka největší akce k příležitosti Dne svatého Patrika se dnes konají v Dublinu, Bostonu, New Yorku, Savannah, Filadelfii nebo v New Orleans. Poměrně bujaré jsou však oslavy také na dalších místech po celém světě, a to především v Kanadě, v Austrálii nebo třeba na Novém Zélandu. V České republice sice velké množství lidí s irským původem nežije, ale i zde si tato tradice poslední dobou začíná nacházet své příznivce.

Lidé se pak často ptají také na to, jaké se dodržují na Den svatého Patrika tradice a jaké má Den svatého Patrika symboly. V tradičním křesťanském smyslu se tento svátek samozřejmě pojí s návštěvou bohoslužeb. Kromě toho patří k nejvýznamnějším symbolům zelená barva a trojlístek, přičemž tradice dále zahrnují konzumaci irských pokrmů, popíjení tmavého piva nebo vysazování hrachu.

Zelená barva

Ačkoliv dříve byla s oslavami Dne svatého Patrika spojována barva modrá, v současné době je ústřední barvou tohoto původně irského svátku zelená. Jde o tradiční barvu, kterou si lidé s Irskem spojují, a to hlavně kvůli tomu, že se této zemi často přezdívá Smaragdový ostrov. Kromě toho je ale i součástí irské vlajky, je to barva trojlístku, který je dalším ze symbolů Dne svatého Patrika, a navíc odkazuje na boj za irskou nezávislost.

Během 17. března najdete zelenou barvu prakticky všude. Lidé se oblékají do zelených šatů, nosí zelené doplňky a často jim nechybí ani zelené klobouky. Na některých místech pak dokonce platí, že pokud člověk nepřijde do průvodu nebo na akci spojenou s tímto svátkem v něčem zeleném, riskuje, že ho někdo štípne. Do zelené se pak samozřejmě ladí také všechny dekorace, a pokud se chystáte jít v Den svatého Patrika na pivo, kromě tradičního Guinesse bude jistě k dostání i pivo zelené.

Například v Londýně se pak zelenou barvou nasvěcuje oblíbená atrakce známá jako London Eye, což platí také pro Velkou čínskou zeď nebo třeba pro šikmou věž v Pise. Americké Chicago pak přišlo se svým vlastním způsobem, jak Den svatého Patrika řádně oslavit, a od roku 1962 zde lidé každoročně barví řeku do zelena. Během posledních let se tento zvyk přenesl i do Bílého domu, kde se během svátku svatého Patrika od časů Baracka Obamy může zeleným odstínem pochlubit voda ve fontáně.

Trojlístek

Stejně tak, jak důležitá je pro Den svatého Patrika zelená barva, má obrovský význam také symbol trojlístku. S jeho pomocí totiž svatý Patrik vysvětloval lidem, co je Svatá Trojice, a trojlístek se proto později stal jeho znamením. Lidé ho na svátek sv. Patrika nosí namalovaný na obličeji, zdobí si jím oděv nebo jej jako dekoraci vyvěšují ve svých domovech, v restauracích a v barech.

Jedním z populárních zvyků pak v minulosti bylo také „utopení“ nebo „namočení“ trojlístku. Na konci oslav se tyto rostliny vkládaly na dno poháru, který se následně naplnil whisky, pivem nebo ciderem. Poté si lidé nápojem připili na počest svatého Patrika, na Irsko nebo na všechny přítomné, trojlístek buď spolkli, nebo ho vyndali a přehodili si ho přes rameno, aby jim přinesl štěstí.

Oblíbené pokrmy a nápoje

Pokud vás zajímá, jaké je pro Den svatého Patrika tradiční jídlo, rozhodně byste si neměli nechat ujít hovězí s kysaným zelím (ačkoliv původně šlo hlavně o vepřovou slaninu, jelikož kráva byla považována za symbol bohatství). Kromě toho si můžete dopřát také klobásu s bramborovou kaší nebo třeba pastýřský koláč, ale hojně se jedí i zelené pokrmy, jako jsou například zelené těstoviny, zelené koláče, zelené sušenky nebo zelená zmrzlina.

Irské hospody na Den svatého Patrika doslova praskají ve švech. A není se čemu divit, jelikož i křesťané, kterých se od Popeleční středy týkají postní omezení, mohou během tohoto svátku trochu popustit uzdu a dopřát si, čeho jejich hrdlo ráčí. Právě z toho důvodu se stalo nedílnou součástí oslav nejen jídlo na svatého Patrika, ale také popíjení alkoholu, jako je zejména tmavé pivo, zelené pivo, irská whisky nebo cider.

Kdo byl svatý Patrik?

Svatý Patrik byl starověký křesťanský duchovní, který je známý tím, že do Irska jako první přinesl křesťanství. V 16 letech ho zajali otrokáři a na irském území žil jako otrok, později se mu podařilo uprchnout, a když se stal mnichem, do Irska se znovu vrátil. Získal pak titul prvního opata a biskupa města Armagh. Po jeho smrti ho lidé začali uctívat jako světce a stal se jedním z patronů Irska. Dnes jsou mu zasvěceny mnohé kostely a katedrály.

Proč se slaví Den svatého Patrika?

Jak už samotný název svátku napovídá, slaví se jako připomínka skutků svatého Patrika, který je irským patronem. V současné době jde o nejvýznamnější irský svátek, který každoročně připadá na 17. března, tedy na výročí úmrtí svatého Patrika. Původně šlo hlavně o dodržování náboženské tradice, ale v průběhu let se tento svátek proměnil spíše v oslavu irské kultury jako takové. Kromě Irska má Den svatého Patrika velkou oblibu také v USA, ve Velké Británii, v Kanadě nebo v Austrálii.

Jak se slaví svátek svatého Patrika?

Ačkoliv i dnes lidé chodí na bohoslužby, kde si svatého Patrika připomínají, v současné době se tento svátek pojí hlavně s obrovskými oslavami v metropolích po celém světě. Jde o bujaré slavnosti, průvody a přehlídky, které doprovází hudba, tanec a pití alkoholu. V rámci programu se objevují různé koncerty, taneční vystoupení, divadelní představení nebo ohňostroje. Lidé nosí zelenou barvu, pijí tmavé pivo a zdobí se zelenými trojlístky.

Jaké má Den svatého Patrika symboly?

Ústřední barvou tohoto svátku je zelená, která je 17. března úplně všude. Lidé nosí zelené oblečení a doplňky, vyvěšují v domovech i na veřejných místech zelené dekorace a dokonce jedí zelené jídlo nebo pijí zelené pivo. Dalším symbolem je pak trojlístek, s jehož pomocí svatý Patrik vysvětloval lidem, co je Svatá Trojice. Kromě toho si pak lidé dnes Den svatého Patrika spojují také s konzumací alkoholu, jako je tmavé pivo, whisky nebo cider.