Jak fungují afirmace a jak je správně používat?

Každý člověk si určitě vybaví alespoň jeden film či seriál, kde si herec před zrcadlem dodává odvahu k určitým činům prostřednictvím motivačních frází. Tušili jste ale, že se jedná skutečně o terapeutickou techniku, která je založena na odborných studiích? Jde totiž o takzvanou afirmaci, jež se dostala zejména v posledních letech do hledáčku nejen životních koučů. Jakým způsobem to vlastně celé funguje?

Co jsou pozitivní afirmace?

Pozitivní podprahové afirmace představují krátké motivační fráze, které mohou mít dle některých odborníků účinný vliv na to, jak se člověk cítí a jak o sobě smýšlí. Často jsou tyto motivační věty používány například v rámci meditací nebo během jógových lekcí. Jedná se tedy o jakýsi psychologický nástroj pro lidi, kteří o sobě nějakým způsobem v určitých životních oblastech pochybují.

Afirmace mají velkou výhodu oproti terapeutickému sezení v tom, že je můžete praktikovat téměř kdykoliv, kdekoliv a jsou zadarmo. Na internetu je navíc dostupná celá řada afirmačních nahrávek ke stažení, které si stačí pustit do sluchátek například při cestě do práce nebo třeba před spaním. Podle toho, k jakému mají sloužit účelu, se pak nejčastěji můžete setkat s následujícími typy afirmací:

  • afirmace pro šťastný život,
  • afirmace na hojnost,
  • afirmace pro zdraví,
  • afirmace na lásku,
  • afirmace na vztahy,
  • afirmace na peníze,
  • afirmace na sebevědomí,
  • afirmace pro ženy
  • afirmace pro muže.

Jak fungují afirmace?

Podle clevelandské kliniky ve státě Ohio mohou krátké, pravidelně se opakující pozitivní fráze změnit vzorce chování jedince a jeho negativní postoj k životu. Každodenní používání afirmací tak údajně dokáže navodit pozitivní smýšlení, motivovat k činnosti, snížit stres, pomoci překonat těžké období a zvýšit sebevědomí a celkovou pohodu člověka.

Mnozí terapeuté se shodují na tom, že opakování těchto afirmací podprahově zpochybňuje a eliminuje negativní myšlenky. Mohou být tedy účinným pomocníkem v boji s depresí a úzkostí. Tyto fráze v podstatě nahrazují negativní sebemluvu tou pozitivní. To znamená, že pokud jste například udělali nějakou chybu, místo abyste si řekli „To jsem ale hlupák!“, je potřeba změnit toto myšlení na pozitivní připomínku, například „Dokážu se poučit ze svých chyb!“.

Sociální psycholog Claude M. Steele provedl v 80. letech minulého století studii afirmací přímo na sobě. V ní tvrdí, že lidé o sobě chtějí mít zpravidla pozitivní mínění, a když jim někdo toto pozitivní vnímání ohrozí například tím, že řekne, že se jim něco nepovedlo, mají tendenci obhajovat své konání a ujišťovat sebe sama ve svých rozhodnutích.

Toto jednání jim přitom umožňuje zvládat různé podobné situace klidněji a vyrovnaněji, než kdyby se začali sami shazovat a obviňovat z neschopnosti. A právě na tomto principu v podstatě fungují výše zmiňované afirmace, které lidem pomáhají překonat těžké časy a být takzvaně nad věcí, díky čemuž jsou duševně zdravější a spokojenější.

Kdy afirmace nejsou účinné?

Stejně jako jiné terapeutické metody, nemusí ani afirmace vždy fungovat. Obvykle je za to zodpovědné vnitřní nastavení člověka, kdy dotyčný automaticky nevěří, že by něco takového mohlo být účinné. Pokud do toho jdete rovnou s pocitem, že to nemá cenu a tento způsob změny myšlení je k ničemu, pravděpodobně to skončí neúspěchem.

Kromě toho nemusí zrno padnout na úrodnou půdu také za předpokladu, že frázím, které opakujete, zcela nevěříte, nebo máte pocit, že si taková tvrzení nezasloužíte, protože o sobě příliš pochybujete a máte problém podívat se na věci z jiného úhlu. V takovém případě můžete snadno nabýt dojmu, jako byste lhali sami sobě.

Jak pracovat s afirmacemi?

Praktikovat afirmační terapii je velmi snadné a není k tomu zapotřebí žádné vybavení. Prvním krokem je výběr afirmace, s níž se chcete ztotožnit. Může se jednat o frázi, kterou jste někdy slyšeli nebo četli, ale stejně tak je možné vymyslet svou vlastní, jež bude dobře sloužit vašemu účelu. Je tedy potřeba mít také jasno v tom, čeho tím chcete docílit.

Odborníci doporučují používat takové fráze, které budou stručné, jasné a výstižné. Obvykle mají afirmační věty tři až sedm slov, aby se daly rychle a jednoduše opakovat pořád dokola. Zároveň je nezbytně nutné, aby se jednalo o frázi, u níž si budete jisti, že je pravdivá, tudíž nebude těžké si ji vsugerovat.

Afirmace je pak možné odříkávat buď nahlas, nebo v duchu. Je proto v podstatě jedno, kdy je použijete. Pokud jste zrovna doma, můžete si je opakovat třeba před zrcadlem v koupelně. Pakliže se ale nacházíte mezi cizími lidmi, například v hromadné dopravě, lze si motivační fráze přeříkávat pouze ve své hlavě. Důležité je, abyste se na ně dostatečně soustředili a vnímali je.

Chcete-li svůj den začít pozitivně, je ideální dobou pro praktikování afirmací hned ráno po probuzení. Nejlépe přitom uděláte, když si vytvoříte návyk, díky kterému si budete fráze opakovat vždy ve stejný čas automaticky. Hlavním klíčem k účinnosti afirmací je tedy jejich pravidelné opakování, přičemž si sami můžete zvolit, kolikrát za sebou je odříkáte.

Motivační fráze si můžete také zapsat na poznámkové lístečky a rozmístit doma na viditelná místa (například na ledničku, na skříňku v úrovni očí, na monitor, a tak dále). To, že je budete mít neustále na očích, vás donutí si je přečíst a vnímat je. Pokud máte potíže s dodržováním této pravidelné rutiny, nastavte si v telefonu upomínku, která vám vždy připomene, že byste se zrovna měli chvíli afirmacím věnovat.

Pozitivní afirmace na každý den

Jestliže vás nenapadá žádná fráze, která by seděla na váš cíl, nebo prostě postrádáte inspiraci, pak níže uvádíme několik běžně používaných afirmací. Ty jsou přitom rozděleny podle toho, k jakému účelu mají sloužit. Můžete přitom buď používat všechny, nebo si vybrat jen některé z nich. Nezáleží na množství odříkaných frází, ale na pravidelnosti jejich praktikování.

Afirmace pro dnešní den:

  • Jsem vděčný/á, že jsme se dnes probudil/a.
  • Budu vnímat své okolí láskyplně.
  • Dnes budu svým lepším já.

Afirmace pro sebelásku:

  • Budu v pořádku.
  • Zasloužím si to nejlepší.
  • Moje tělo je krásné.

Afirmace pro zdravé vztahy:

  • Jsem hoden/hodna lásky.
  • Jsem vděčný/á za svého partnera.
  • Jsem připraven/a přijímat lásku.

Afirmace pro produktivní práci:

  • Neúspěch je součástí úspěchu.
  • Učení dělá mistra.
  • Dělám vše, jak nejlépe umím.

Afirmace pro sebedůvěru:

  • Mohu změnit svět.
  • Mám vše, co potřebuji.
  • Jsem dokonalý/á takový/á, jaký/á jsem.

Co je pozitivní afirmace?

Afirmace je krátká fráze, kterou si člověk pravidelně opakuje, aby přeměnil své negativní myšlenky na pozitivní. Tato technika dokáže mírnit stres, deprese a úzkosti. Používání krátkých motivačních vět navíc podle některých studií zlepšuje nejen duševní zdraví jedince ale také kvalitu jeho života. Pomocí afirmací je totiž možné ovlivňovat vnímání sebe samotného a dosahovat tak vytyčených cílů.

Jak správně používat afirmace?

Důležité je nejprve stanovit si cíl, kterého chcete dosáhnout. Může se jednat například o zvýšení sebevědomí ve vztahu či v práci. Podle toho si pak vyberete frázi, kterou jste někde už slyšeli, nebo si vymyslíte svou vlastní pozitivní afirmaci, jež se týká stanoveného účelu. Následně je potřeba opakovat si tuto větu nebo věty ideálně každý den, a to buď nahlas nebo v duchu.

Proč afirmace nefungují?

Nejčastějším důvodem, proč afirmace nefunguje, je skutečnost, že této metodě dotyčná osoba nevěří. Pokud zpochybňujete účinnosti afirmací a začnete je praktikovat s takovýmto nastavením mysli, s největší pravděpodobností to skončí fiaskem. Stejně tak jsou často kamenem úrazu nepravdivá tvrzení. Aby byly afirmace účinné, musí být vždy založeny na pravdě.