Všimli jste si, že se vám na zdi v koupelně začíná tvořit velký povlak černé plísně? Nebo jste snad po odsunutí nábytku narazili na nevzhledné fleky na zdi, které smrdí zatuchlinou? V tom případě byste měli co nejrychleji jednat. Poradíme, jak se zbavit plísně na zdi bez chemie, jaké přípravky na plíseň na zdi se vyplatí zkusit a jak jejímu vzniku účinně předcházet.
Jak vypadá plíseň na zdi?
Přestože člověk přítomnost plísní většinou není schopný zaznamenat pouhým okem, tyto mikroskopické organismy jsou všudypřítomné. Jedná se o skupinu hub, které představují přirozenou součást životního prostředí, ale při přemnožení v domácnostech mohou lidem způsobit velké potíže. Vytvářejí totiž spory, které pronikají do našich dýchacích cest, ale i škodlivé mykotoxiny.
Ačkoliv v některých případech člověk zaznamená vznik plísně poměrně brzy, jindy ho na její přítomnost upozorní až nepříjemný zápach nebo zdravotní potíže, které nemají jiné vysvětlení. V domácnostech se přitom nejčastěji objevuje černá plíseň na zdi, ale výjimkou není ani plíseň bílá nebo třeba přítomnost fleků hrajících různými barvami.
Pokud jde o výskyt plísní, nejvíce se jim daří tam, kde je teplo a vlhko. Právě proto se s nimi ve větší míře lidé setkávají ve starších budovách, ale jejich útočištěm bývají i špatně větrané či vlhké místnosti v novostavbách, rodinných a bytových domech nebo chalupách. Problematické jsou z tohoto pohledu hlavně vlhké části zdiva, přičemž na plísně narazíte třeba na těchto místech:
- obvodové zdi (obvykle za nábytkem),
- rohy místnosti (hlavně u podlahy),
- úseky zdiva u oken a dveří,
- plocha pod tapetami,
- oblasti zdiva s tepelnými mosty,
- nevětrané sklepy, komory a špajzy,
- prostory v koupelně a na WC mezi kachličkami,
- porézní podklad kachliček v koupelnách,
- prostory kolem sprchy, pračky, sušičky nebo myčky.
Kromě toho se však v domácnostech mohou plísně vyskytnout také na dalších místech. Problematické jsou například textilní podložky podlahových krytin, které byly položeny na nedostatečně proschlý podklad, a pozor si musíte dávat také na zatečení vody pod krytinu. Kromě toho se plísně mohou objevit i na dřevě, skle, sádrokartonu, umakartu nebo dokonce na plastu.
Přestože jsou hojně rozšířené plísně často viditelné již pouhým okem, obvykle to není všechno. Část podhoubí většinou zůstává skrytá pod povrchem a prorůstá omítkou, dřevem, nátěrem, textilií nebo jiným materiálem. Pokud se tedy pouštíte do likvidace plísní, musíte vždy zničit i jejich neviditelné části a zároveň odstranit zdroj potíží.
Příčiny vzniku plísní
Pořídili jste si nový byt nebo dům a máte pocit, že se u vás plísně rozhodně nemohou objevit, protože se jedná o záležitost starých budov? Bohužel to není tak úplně pravda. Existuje totiž velké množství různých spouštěčů, které mohou být za rozšíření plísňových spor zodpovědné. K nejčastějším příčinám vzniku plísně na zdi se řadí například:
- kondenzace vlhkosti v obvodových zdech,
- přílišná vlhkost v domácnosti,
- nedostatečné větrání interiéru,
- příliš vysoká teplota,
- nedostatek světla v místnosti,
- nekvalitní plastová okna,
- špatné rozmístění nábytku,
- stavební chyby.
Mezi největší problémy v tomto ohledu patří kondenzace vlhkosti v obvodovém zdivu. Důvodem je to, že zeď je z vnější strany ochlazována, zatímco z té vnitřní se naopak ohřívá, čímž dojde ke kondenzaci postupně nahromaděné vlhkosti a poté i k tvorbě plísni. To se nejčastěji stává během topné sezóny, kdy jsou venku teploty nízké.
Ke kondenzaci vlhkosti přispívá i vysoká teplota v interiéru (například vytápění na 23 °C ve chvíli, kdy venku panují kruté mrazy). Proto se doporučuje pravidelně větrat, a to hlavně na místech, která jsou ke vzniku plísní náchylná. Například v koupelně nebo prádelně byste to pak měli dělat pokaždé, když jsou dané prostory vystavené větší vlhkosti (po koupání, po sprchování, při sušení prádla).
Někdy se také může stát, že je v domácnosti příliš mnoho vzdušné vlhkosti, která se usazuje na zdivu, což vede ke vzniku plísní. S tímto problémem se lidé setkávají v koupelnách, v kuchyních nebo tam, kde se suší a žehlí prádlo. Dalším zdrojem potíží ovšem mohou být také akvária a svou roli zde hraje i větší množství pokojových květin. Že je něco v nepořádku, prozradí vnitřní orosení oken.
Pokud máte doma nekvalitní plastová okna, která nejsou vybavena správnými odtokovými kanálky, nebo jsou vaše okna špatně udržovaná, nadbytečná vlhkost nemůže odcházet a dochází k tvorbě plísní. Problematický ovšem může být také nábytek umístěný příliš blízko u stěny, který jí nedovoluje dýchat (mezera by měla být 10 až 15 centimetrů). Právě proto pak lidé často za skříněmi nacházejí nepříjemné překvapení v podobě černé plísně na zdi.
K nejčastějším příčinám, proč se v domácnostech objevuje plíseň, se pak samozřejmě řadí také různé stavební chyby. Sem patří například špatná nebo dokonce žádná tepelná izolace, ale i špatně vybraný stavební materiál, jenž má na svědomí vznik tepelných mostů. Bohužel se však jedná o problémy, které člověk obvykle sám nedokáže vyřešit (typicky vyžadují větší profesionální zásah).
Je plíseň na zdi nebezpečná?
Pokud se plíseň na zdi objeví v místnosti, kde běžně trávíte velké množství času, jako je ložnice, obývací pokoj nebo pracovna, může to pro vás být velice nebezpečné. Vdechování poletujících spor a kontakt s mykotoxiny totiž představuje zdravotní riziko, s nímž si není radno zahrávat. Důsledkem přítomnosti plísní pak mohou být alergické reakce a následující zdravotní problémy:
- dýchací potíže,
- ucpaný nos,
- bolest v krku,
- suchý kašel,
- zarudnutí, pálení a slzení očí,
- vznik vyrážky a podráždění pokožky.
Dlouhodobý pobyt v prostorách, které jsou zamořené plísní, pak může způsobit i rozvoj dalších zdravotních komplikací. Sem patří hlavně bolesti hlavy, závratě, nevolnost, zánět spojivek nebo třeba celková únava a problémy se soustředěním. Aby toho nebylo málo, existují také plísně, které mají karcinogenní účinky nebo mohou u pacienta vyvolat infarkt myokardu.
Jak odstranit plíseň na zdi?
Našli jste na zdi malé flíčky, které jsou počátečním znakem přítomnosti plísně? Nebo jste snad za nábytkem objevili obrovské plesnivé kolo, které se nebezpečně rozlézá do okolí a nepříjemně zapáchá? V tom případě je nutné co nejrychleji jednat, plíseň odstranit a odhalit také příčiny jejího vzniku. Vůbec přitom nezáleží, zda se u vás objevila poprvé, nebo stěny pokrývá opakovaně.
Pokud si nevíte rady, jak na plíseň na zdi vyzrát, nezoufejte. Existuje totiž hned několik různých způsobů, jak zlikvidovat plíseň na zdi, které můžete doma vyzkoušet. Využívají se hlavně mechanické nebo chemické metody odstranění plísní, ale k dispozici je i chytrá houba a lidé nedají dopustit ani na babské rady. Záleží přitom vždy na vašich preferencích nebo třeba na velikosti zasažené plochy.
Mechanické odstranění plísně na zdi
Jedním z hojně používaných způsobů, jak odstranit plíseň ze zdi, je mechanická likvidace. Tato metoda se ale používá především na menší zasažené plochy, tedy ve chvíli, kdy plíseň není na stěnách příliš rozlezlá. Ještě než se do toho pustíte, sežeňte si vhodné ochranné pomůcky, které zabrání nechtěnému kontaktu s nebezpečnými sporami a mykotoxiny.
Když se vrhnete na likvidaci plísně, v ideálním případě byste měli použít nějaké starší oblečení, které pak můžete vyhodit nebo ihned vyprat, rukavice, roušku nebo respirátor a ochranné brýle. Místo zasažené plísní nejprve namočte vlažnou vodou nebo vodou s dezinfekčním prostředkem. Pouze tak zamezíte vzdušnému šíření spor po celé vaší domácnosti.
Následně použijte čistý hadřík, kterým navlhčíte také okolní části zdiva (zhruba plochu 10 až 15 centimetrů od plesnivého místa). Poté si vezměte zednickou špachtli nebo třeba drsný kartáč, kterým seškrábněte ze zdí veškerou plíseň. Bude-li to nutné, odstraňte také zasaženou část omítky. Takto pokračujte, dokud nebude veškerá viditelná plíseň zlikvidovaná.
Také pak nezapomeňte zkontrolovat úseky zdiva, kde je omítka narušená a vznikají na ní viditelné boule. Důvodem je nadměrná vlhkost, která zdi činí náchylnější ke vzniku plísní. Proto se doporučuje preventivně seškrábnout i tuto omítku. Jakmile pak budete dělat novou vrstvu, měli byste zdivo napenetrovat, použít termoizolační stěrku a následně i termoizolační nátěr nebo třeba speciální fungicidní barvu.
Chytrá houba na plíseň na zdi
Hledáte nejlepší přípravek proti plísni na zdi? V tom případě můžete vyzkoušet také chytrou houbu. Pokud nevíte, o co se jedná, nemusíte se stydět, protože určitě nejste jediní. Chytrá houba (Pythium oligandrum) je vlastně parazit, který se živí jenom plísněmi. Veškeré plísně usazené na zdech tedy „sežere“ a potom na místě v klidovém stádiu setrvá pro případ, že by se v budoucnu objevila nějaká další potrava. Pro člověka a zvířata je ale zcela neškodná.
Chytrá houba tedy představuje jednoduchý a zároveň také ekologický způsob, jak zničit plíseň na zdi a vyhnout se tak zdravotním potížím. Stačí si přitom nasadit ochranné pomůcky a potom malířským štětečkem nanést houbu na zasažené místo podle přiloženého návodu. Jen pamatujte na to, že pokud později zeď vymalujete, můžete houbu zlikvidovat. Proto se doporučuje houbu po výmalbě na zeď preventivně znovu nanést.
Babské rady na plíseň na zdi
Jestliže hledáte metodu, jak se zbavit plísně na stěně bez chemie, můžete vyzkoušet také triky našich babiček. Ty pracují hlavně s běžně dostupnými prostředky, které má člověk doma nebo si je může jednoduše pořídit v každém obchodě. Pokud jde o to, jak se rychle zbavit plísně na zdi, vsaďte například na následující možnosti:
- Ocet na plíseň na zdi – pokud přemýšlíte, jak se zbavit plísně na zdi babskými radami, asi nejčastěji se doporučuje zkusit ocet. Jde o všestranný čisticí prostředek, který pomáhá efektivně odstranit skvrny a zápachy, ale zároveň dokáže zlikvidovat i plísně. Stačí na zasažené místo aplikovat neředěný ocet pomocí rozprašovače a nechat jej zde asi hodinu účinkovat. Poté už jen dané plochy otřete mýdlovou vodou a nechte je vyschnout.
- Jedlá soda smíchaná s vodou – chcete-li vyzkoušet tuto variantu, nejprve smíchejte vodu s jedlou sodou v poměru 1:1. Poté tuto směs aplikujte na zdi zasažené plísní a nechte ji zaschnout. Následně vše vydrhněte a v případě potřeby postup zopakujte.
- Citronová šťáva – jedním z doporučení, jak vyčistit plíseň ze zdi, je také výroba postřiku z čerstvě vymačkané citronové šťávy. Tu je nutné smíchat s vodou (do 1 šálku vody přijde asi 10 kapek citronové šťávy) a následně aplikovat na zasažená místa.
- Tea tree olej – také tento přípravek má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, takže se využívá v kosmetice, ale i při úklidu. Stačí do rozprašovače nalít půl litru vody a přimíchat jednu lžičku tea tree oleje. Pak tuto směs nastříkejte na zasažené místo a nechte zhruba 20 minut působit. Následně už jen otřete stěnu hadříkem.
- Modrá skalice – v tomto případě bude nejprve potřeba omýt zeď vlažnou vodou a nechat ji 24 hodin schnout. Následně smíchejte 2 litry vody a 100 gramů modré skalice, touto směsí opět potřete zasaženou zeď a nechte vše uschnout. Poté směs aplikujte znovu, a jakmile opět uschne, zeď vymalujte.
- Hašené vápno – další možností, jak vyčistit plíseň na zdi, je pak i hašené vápno. Pokud chcete tento přípravek vyzkoušet, nejprve si vezměte ochranné pomůcky a za mokra plíseň seškrabejte. Poté na postižené místo naneste 2 nebo 3 vrstvy hašeného vápna, což by mělo pomoci, aby se plíseň na místě již neobjevila.
Chemické odstranění plísní
Pokud žádné ekologické metody, jak se zbavit plísně na stěnách, ve vašem případě neúčinkují, můžete vyzkoušet také dostupné chemické přípravky. Na trhu dnes existuje celá řada různých úklidových prostředků určených k boji s plísněmi, které se liší hlavně tím, zda obsahují, nebo naopak neobsahují chlór. Vyzkoušet můžete například:
- Savo proti plísním na zdi – v našich končinách se jedná o nejpoužívanější chemický přípravek proti plísním na bázi chlóru, který je velice účinný. Dá se s ním pracovat v koncentrované i ředěné formě, vždy v závislosti na tom, kam přípravek aplikujete. Zároveň je nutné počítat s tím, že vybělí povrch, na který jej nanesete. Při jeho používání se pak doporučuje používat ochranné pomůcky (brýle, roušku či respirátor, rukavice a staré oblečení). Jelikož je daný prostředek dráždivý, citlivější lidé by se mu měli vyhýbat (astmatici, alergici a podobně).
- Satur proti plísním na zdi – další variantou, jak se účinně zbavit plísně na zdi, je přípravek s obchodním názvem Satur. Ten se používá k ošetření zdiva a omítek, ale také keramiky, obkladů, skla, plastů, přírodního dřeva, silikonu a podobně. Na zasažená místa se nanáší 10% roztok (na 900 mililitrů vody tedy připadne 100 mililitrů přípravku), který je pak nutné nechat hodinu působit a následně opláchnout vodou (nebo případně nechat zcela zaschnout).
- Přípravky bez chlóru – pokud hledáte přípravek proti plísni na zdi bez zápachu, lepší alternativou budou prostředky, které neobsahují chlór. Ty jsou sice obecně o něco méně dráždivé a bezpečnější, ale na zasažená místa je možná budete muset aplikovat opakovaně.
Ačkoliv má spousta lidí dojem, že jejich domácnost plísně neohrožují, nemusí to být úplně pravda. I v čistých domech a bytech se někdy plísně objevují v koupelně, v prádelně nebo třeba v kuchyni, což způsobuje vyšší vzdušná vlhkost. Nejčastěji pak ulpívá na kachličkách, na silikonovém těsnění, ve spárách, v blízkosti odpadů nebo třeba na umakartu.
Pokud jde o to, jak se zbavit plísně na zdi v koupelně, v prádelně nebo v kuchyni, nejprve se zaměřte na pravidelné větrání. Kromě toho pomůže také pravidelný úklid pomocí kvalitních čisticích prostředků určených speciálně pro úklid koupelen nebo kuchyní. Kromě chemických čističů pak mohou pomoci i babské rady, například ocet, jedlá soda nebo jiné šetřené alternativy.
Profesionální likvidace plísní
Jestliže je vaše domácnost plísní zasažena natolik, že si s její likvidací sami neporadíte, budete muset kontaktovat odborníky. V současné době existují různé firmy, které se specializují přímo na odstranění plísní nebo také na další problémy, s nimiž se české domácnosti potýkají. Rozhodně se přitom nemusíte stydět profesionály kontaktovat. Tito lidé mají velké množství zkušeností a moc dobře vědí, jak zatočit s plísní na zdi, kterou byste sami nedokázali vyčistit, a to během několika dnů.
Jak předcházet vzniku plísně?
Objevují se u vás plísně opakovaně a chtěli byste se tohoto problému jednou provždy zbavit? Nebo se pouze snažíte jejímu výskytu dopředu zamezit, abyste tyto potíže v budoucnu vůbec nemuseli řešit? Ať je to, jak chce, nejdůležitější je dodržování preventivních opatření, kam patří například:
- pravidelné větrání celé domácnosti,
- korigování vzdušné vlhkosti (odvlhčovače),
- odsunutí nábytku 10 až 15 centimetrů od zdi,
- otírání sražené vody z oken a parapetů,
- používání odsavače par při vaření,
- pravidelné uklízení a větrání v koupelně.
Čím vymalovat proti plísni?
Abyste nemuseli řešit, jak odstranit plíseň ze stěny a co s plísní na zdi dělat, můžete vyzkoušet také speciální protiplísňové nátěry a stěrky. Tyto materiály mají dobré termoizolační vlastnosti, takže teplo z interiéru odrážejí zpět a pomáhají ho rovnoměrně rozvést po stěnách. Proto se hodí hlavně na obvodové zdi, do rohů nebo třeba do vstupních prostor, kde se sráží rozdílné teploty.
Kromě toho se dají speciální protiplísňové nátěry a stěrky aplikovat také do kuchyně nebo do koupelny. Na těchto místech do sebe budou nasávat přebytečnou vlhkost, a jakmile vyvětráte, budou ji postupně uvolňovat, dokud nebudou zdi zcela suché. Co se týče aplikace, vždy by se měly nanášet v několika vrstvách na penetrované stěny.
Kde se nejčastěji tvoří plíseň?
Plísně jsou mikroskopické organismy, kterým se nejvíce daří na místech, kde je teplo, vlhko a tma. Proto se nejčastěji objevují ve starších budovách, ale nevyhýbají se ani novostavbám. Obvykle napadají vlhké části zdiva a postihují obvodové zdi, rohy místnosti, úseky kolem oken a dveří či plochy pod tapetami. Také se šíří v koupelnách, v prádelnách nebo v nevětraných sklepech a komorách.
Jak se zbavit černé plísně na zdi mechanicky?
Při mechanickém odstraňování plísní je nutné pracovat s ochrannými pomůckami, jako jsou rukavice, brýle a rouška či respirátor. Nejprve je potřeba namočit zasažené stěny vlažnou vodou, potom čistým hadříkem navlhčit i okolní části zdiva a seškrábnout všechnu plíseň špachtlí nebo kartáčem. Pokud to bude nutné, odstraňte také zasaženou část omítky.
Jak odstranit plíseň na zdi pomocí chytré houby?
Chytrá houba je parazit, který konzumuje pouze plísně. Stačí ji pomocí malířského štětečku nanést na zasažená místa podle návodu a pak počkat, než houba sežere veškeré škodlivé mikroorganismy. Jedná se o oblíbený ekologický způsob likvidace plísní, který je navíc i velmi účinný. Pokud se ovšem rozhodnete zeď vymalovat, raději poté preventivně aplikujte chytrou houbu znovu.
Jak se zbavit plísně na zdi v bytě babskými radami?
Pokud chcete vyzkoušet nějaký ekologický způsob likvidace plísní, můžete využít například ocet. Ten stačí pomocí rozprašovače aplikovat na zasažené místo, nechat hodinu účinkovat a poté plochu otřít mýdlovou vodou. K dalším oblíbeným přípravkům proti plísním patří jedlá soda smíchaná s vodou v poměru 1:1, citronová šťáva, tea tree olej, modrá skalice nebo hašené vápno.