Jaká je správná výška umyvadla?

Rekonstruujete byt a chtěli byste si pořídit nové vybavení do koupelny? Nebo se vám snad podařilo koupit dům, kde je potřeba zařídit vše od základu? V tom případě jistě přemýšlíte, jak nejlépe rozmístit jednotlivé zařizovací předměty a zda je potřeba dodržet nějaké normy. Prozradíme, do jaké výšky se dává umyvadlo a jak vysoko umístit umyvadlo pro děti či pro invalidy.

Standardní výška umyvadla

Ať už jste se rozhodli pořídit si do koupelny designové umyvadlo na desce, hledáte moderní umyvadlo zapuštěné do koupelnové skříňky, nebo raději dáte přednost standardní variantě, jistě vás zajímá, do jaké výšky ho nainstalovat. Při výběru umyvadla je samozřejmě důležité zohlednit prostor, který máte k dispozici. Kromě toho můžete vzít v úvahu také výšku osob, které budou koupelnu nejčastěji využívat.

Standardní výška umyvadla činí 85 centimetrů. Tuto vzdálenost od země doporučuje většina odborníků a také se dnes nejvíce využívá. Pokud tedy instalatérovi nezadáte žádné konkrétní pokyny pro umístění umyvadla, jistě ho osadí právě do této výšky, která se dnes považuje za běžnou a měla by vyhovovat většině uživatelů koupelny.

Výška osazení umyvadla:

  • doporučená výška hrany umyvadla – 85 centimetrů od podlahy,
  • doporučená výška nástěnné baterie – 115 centimetrů od podlahy,
  • doporučená výška odpadu umyvadla – 53 centimetrů od podlahy (průměr 4 centimetry),
  • doporučená výška připojovacích ventilků – 58 centimetrů od podlahy (rozteč 10 centimetrů).

Ačkoliv je horní hrana umyvadla umístěná ve výšce 85 centimetrů naprosto běžná, ne každému dané uspořádání vyhovuje. Stejně jako výška kuchyňské linky tedy může být také výška umyvadla od země řešena individuálně. Svou roli zde hraje především výška jednotlivých členů domácnosti, kterým bude umyvadlo v budoucnu sloužit. Na návštěvy, které se zde objeví jednou za čas, raději neberte ohledy.

Jestliže si nevíte s osazením umyvadla rady, můžete vyrazit do koupelnového studia nebo do hobby marketu, kde jsou koupelnové předměty vystavené. Zde můžete vyzkoušet, zda vám konkrétní výška umyvadla od podlahy vyhovuje, nebo naopak potřebujete, aby bylo osazeno jiným způsobem. Pokud jste vyšší, instalatér může umyvadlo o pár centimetrů zvednout, jste-li menšího vzrůstu, umístí ho o pár centimetrů níže. Jestliže si vůbec nebudete jistí, jakou výšku zvolit, určitě vám rád poradí.

Ať už si vyberete jakoukoliv výšku umyvadla, v každém případě byste měli zohlednit i několik dalších důležitých faktorů. Naměřte si vzdálenost montážních otvorů od hrany umyvadla, prohlédněte si, zda je hrana umyvadla po celém obvodu stejně vysoká, a nezapomeňte zohlednit i skutečnost, že se výška podlahy po vybetonování a položení dlažby ještě změní a bude o pár centimetrů vyšší.

Výška umyvadla na desku

Pokud chcete mít umyvadlo na desce nebo ho plánujete osadit jako součást koupelnové skříňky, je nutné vzít v potaz také rozměry daných zařizovacích předmětů. Koupelnovou skříňku i speciální desku pod umyvadlo je pak totiž nutné připevnit do takové výšky, aby umístění umyvadla skutečně odpovídalo vašim představám. Standardní rozměr 85 centimetrů odpovídá horní hraně umyvadla, takže se může stát, že desku bude nutné osadit třeba do výšky 70 centimetrů.

Výška umyvadla na WC

Podařilo se vám vyřešit vybavení koupelny, ale ještě se musíte poprat s tím, jak bude vypadat samostatná toaleta? V tom případě nezoufejte, jelikož montážní výška umyvadla na WC obvykle bývá stejná jako v koupelně, jelikož tuto místnost v jedné domácnosti často používají stejní lidé. Pokud hledáte umyvadlo na toaletu, můžete navíc zvolit i rohovou variantu, která vám ušetří místo.

Výška umyvadla pro děti

Ačkoliv se spousta kusů nábytku dětem běžně přizpůsobuje, pro umyvadla to zase tak často neplatí. Pokud totiž neplánujete svým ratolestem zařídit vlastní koupelnu, výšku umyvadla raději přizpůsobte svým potřebám a děti raději neberte v potaz. Do té doby, než vyrostou, dětem do koupelny pořiďte kvalitní protiskluzovou stoličku, která jim čištění zubů a mytí rukou usnadní.

Jestliže chcete pro své ratolesti skutečně zařídit vlastní koupelnový prostor s toaletou a umyvadlem nebo plánujete osazovat tyto zařizovací předměty třeba ve školce, je třeba zohlednit věk dětí, které budou dané místo využívat. Pokud jsou to ratolesti do 12 let, výška umyvadla by měla činit zhruba 50 centimetrů.

Výška umyvadla pro invalidy

Tělesně postižení lidé by měli mít v ideálním případě k dispozici vlastní umyvadlo, které bude přizpůsobené jejich konkrétnímu handicapu. Vozíčkář totiž ve svém životě bude jistě potřebovat jiný typ umyvadla než člověk, který se pohybuje o berlích. Společným faktorem je ale skutečnost, že v obou případech musí mít umyvadlo kolem sebe dostatek volného prostoru.

Umyvadla pro tělesně postižené jsou většinou určena k zavěšení na zeď, aby se pod ně dalo pohodlně zajet s vozíkem, a v případě potřeby se dají kombinovat také s invalidními madly. Přední část přitom bývá kvůli dosažitelnosti baterie často vybraná. Pokud jde o to, jaká je výška invalidního umyvadla, horní hrana by měla být umístěna 80 centimetrů od podlahy.

Výška umyvadla: norma

Ačkoliv si mnozí lidé myslí, že se výška umyvadla v koupelně musí řídit jasně stanovenými pravidly, ve skutečnosti jsou všechny uvedené rozměry pouze orientační. Nejde o žádnou pevně stanovenou normu, kterou by člověk ve své koupelně musel za každou cenu dodržet. Vzhledem k tomu, že budete danou místnost využívat právě vy, máte i konečné slovo v jejím zařizování.

Jaká je standardní výška umyvadla?

Běžná výška umyvadla od země činí 85 centimetrů. Tuto vzdálenost doporučuje většina instalatérů, a proto se dnes nejvíce využívá. Pokud jde o doporučenou výšku nástěnné baterie, ta činí 115 centimetrů od podlahy. Odpad by pak měl být umístěný 53 centimetrů od podlahy (s průměrem 4 centimetry) a připojovací ventilky 58 centimetrů od podlahy (rozteč 10 centimetrů).

Kterými faktory se výška umyvadla řídí?

Ačkoliv se umyvadla standardně osazují do výšky 85 centimetrů, ne každému dané umístění vyhovuje. Proto je dobré zohlednit také výšku jednotlivých členů domácnosti, kteří budou koupelnu v budoucnu využívat. Pokud se jedná o člověka vyššího vzrůstu, také umyvadlo by mělo být osazeno o něco výš, než je standard. To samé ovšem platí i naopak.

Jaká je výška umyvadla pro děti?

Ačkoliv dnes můžete najít celou řadu zařizovacích předmětů, které se dětem přizpůsobují, jako jsou například dětské postýlky nebo židličky, pro umyvadla to většinou neplatí. Jejich osazení by mělo být přizpůsobeno spíše dospělým, kteří budou koupelnu využívat, a dětem by měli rodiče pořídit protiskluzovou stoličku, která jim hygienu usnadní. Pokud ovšem chcete malým dětem zařídit vlastní koupelnu, výška umyvadla by měla činit zhruba 50 centimetrů.

Jaká by měla být výška umyvadla pro invalidy?

Tělesně postižení lidé by měli mít k dispozici vlastní umyvadlo, které bude přizpůsobené jejich handicapu. Většinou se jedná o umyvadla určená k zavěšení na zeď, aby se pod ně dalo pohodlně zajet s vozíkem. Dají se navíc kombinovat s invalidními madly a kvůli snadné dosažitelnosti baterie mívají vybranou přední část. Horní hrana umyvadla by přitom měla být umístěna 80 centimetrů od podlahy.