Jak pěstovat stáleplodící jahody?

Pokud zbožňujete jahody i veškeré dobroty, které si z nich můžete připravit, nejspíš vás trápí, že mnohé jahodníky plodí pouze jednou ročně a pak vám nezbývá nic jiného než kupovat plody v obchodě. Řešením by mohly být stáleplodící jahody. Poradíme, proč zvolit právě tyto odrůdy, jak pěstovat stáleplodící jahody v truhlíku či na zahradě a jak se o tyto rostliny co nejlépe postarat.

Pěstování stáleplodících jahod

V současné době existuje obrovské množství různých odrůd jahodníku velkoplodého, které se navzájem liší svými listy a šlahouny, ale samozřejmě i velikostí, barvou a chutí svých šťavnatých plodů. Kromě toho je pak nutné vzít v potaz i skutečnost, jakým způsobem dané rostliny poskytují pěstitelům úrodu. Podle toho rozlišujeme následující kategorie jahod:

  • Jednouplodící jahody – jak je už z názvu patrné, sem patří odrůdy, které plodí pouze jednou za rok, a to konkrétně někdy v období od konce května do července. Většinou poskytují velmi chutné plody, které obsahují velké množství cukru a vitamínů. Dané kultivary pak bývají mnohdy méně náročné na pěstování a není nutné jim tak často dodávat živiny.
  • Stáleplodící jahody – na rozdíl od jahod jednouplodících jsou tyto odrůdy známé tím, že poskytují plody po celou sezónu, tedy zhruba od června až do prvních mrazíků. Dáte-li rostlinám správnou péči, sladké úrody se dočkáte opakovaně. Mnohé z nich navíc patří mezi převislé odrůdy, kterým se skvěle daří v závěsných pěstebních nádobách.
  • Měsíční jahody – jedná se o drobnoplodé odrůdy, které poskytují plody zhruba od června do prvních mrazů. Jsou lahodné a jejich vůně i chuť připomíná jahody lesní.

Kromě toho se pak jednotlivé kultivary rozdělují ještě do tří dalších skupin. Jsou to konkrétně rané odrůdy jahodníku (dozrávají na konci května nebo na začátku června), dále pak polorané odrůdy (dozrávají v první části června) a pozdní odrůdy (sklízí se od poloviny června dále).

Jaké jsou nejlepší stáleplodící jahody?

V současné době je k dispozici velké množství různých stáleplodících kultivarů jahodníku velkoplodého, které se dají zakoupit v zahradnictví, v hobby marketech nebo třeba na internetu. Ty jsou dostupné v podobě kontejnerovaných sazenic, ale také jako frigo sadba (chlazené sazenice vyjmuté ze země v prosinci a uložené do chladicích boxů) nebo jako semena.

Oblíbené odrůdy stáleplodících jahod:

  • stáleplodící jahody Diamante – americká odrůda se sytě červenými plody, které mají harmonickou, sladkou chuť a hodí se pro pěstování v nádobách,
  • stáleplodící jahody San Andreas – americká odrůda s velkými plody, které se vyznačují delikátní chutí, jsou odolné vůči chorobám a dokáží vydržet i silnější deště,
  • stáleplodící jahody Selva – odrůda s velkými či extra velkými plody, jejichž tvar je nepravidelný a barva se pohybuje v odstínech světle červené nebo oranžové,
  • stáleplodící jahody Ostara – nenáročná odrůda poskytující plody střední velikosti ve tvaru srdce, které jsou pevné, šťavnaté, voňavé a světle červené,
  • stáleplodící jahody Mara des Bois – francouzská převislá odrůda, která se pěstuje hlavně na balkonech v květináčích a truhlících, přičemž poskytuje menší až středně velké jahody skvělé chuti a příjemné vůně připomínající lesní jahody,
  • stáleplodící jahody Albion – odrůda poskytující rudé jahody menšího vzrůstu, které jsou velmi sladké a dají se pěstovat na zahradě i v pěstebních nádobách,
  • stáleplodící jahody Harmony – poměrně nová odrůda nabízející velké, sytě červené plody s vysokým leskem, které mají pevnou dužninu a příjemně voní,
  • stáleplodící jahody Monterey – robustní odrůda s pravidelnými výnosy, jejíž plody jsou pevné, mají kuželovitý tvar a vyznačují se leskle červeným zbarvením,
  • stáleplodící jahody Portola – americká odrůda, jež má poměrně světlé plody sladké chuti a příjemné vůně, které se na rostlinách objevují až do prvních mrazů, ale v ideálním případě se sklízí ještě před plným dozráním,
  • stáleplodící jahody Vima Rina – odrůda poskytující velké, intenzivně červené plody kuželovitého tvaru, které mají aromatickou a sladkou dužninu a na pohled připomínají jahody vyprodukované odrůdou Selva,
  • stáleplodící jahody Cabrillo – nová, bujně rostoucí odrůda, jejíž plody jsou pravidelné, mají kuželovitý tvar a sladkou, harmonickou chuť,
  • stáleplodící jahody Evie 2 – odrůda odolná vůči nemocem, která nabízí velké, zářivě červené plody, a to i při vysokých teplotách.

Na našem území se stáleplodící jahody pěstují od konce 60. let 20. století, kdy pěstitelé v turnovské šlechtitelské stanici začali experimentovat s dovezenými kultivary jahodníku velkoplodého. Jednalo se například o varianty Sonsana, Frapendula Humi, Red Rich nebo Ostara. Díky tomu se jim pak podařilo vyšlechtit i několik tuzemských odrůd (první z nich se jmenovala Lidka).

Kdy sázet stáleplodící jahody?

Zatímco u klasických jednouplodících odrůd si lidé pochvalují hlavně skvělé chuťové vlastnosti a velké výnosy, stáleplodící odrůdy jsou populární kvůli tomu, že si člověk může pochutnat na vlastní úrodě i v době mimo hlavní sezónu. Pokud chcete jejich pěstování také vyzkoušet, budete samozřejmě muset kromě správné odrůdy zvolit také stanoviště, kde se jim bude dařit.

Vhodným prostředím pro pěstování stáleplodících odrůd jahodníku jsou záhonky, ale samozřejmě to může být klidně i skleník nebo fóliovník. Kromě toho pak lidé často vysazují stáleplodící jahody do různých pěstebních nádob (větší květináče, truhlíky, závěsné koše a podobně). Může se dokonce jednat o kaskádovité nádoby a speciální stojany. Vždy byste přitom měli vybírat stanoviště na slunci.

Pokud se chcete dočkat bohaté úrody chutných plodů, měli byste dopředu správně vyhnojit záhonky, a to například pomocí vlastního kompostu či přírodního hnojiva. Chcete-li zabránit prorůstání plevele, použijte také černou textilii. Při vysazování jahod do nádob pak zvolte vhodný substrát, tedy například speciální substrát určený přímo pro pěstování jahod, kvalitní zahradnický substrát nebo vlastní směs (kompost, zahradní substrát a trocha rašeliny).

Výsadba stáleplodících jahod se provádí podobně jako u jahod jednouplodících ve dvou různých termínech. Ty vypadají následovně:

  • Jarní výsadba – provádí se zhruba v období od března do května, přičemž bývá vhodnější pro oblasti s drsnějšími klimatickými podmínkami, ale i pro pěstitele, kteří plánují vysadit jahodník do nádob. Tímto způsobem se nejčastěji vysazuje takzvaná frigo sadba.
  • Podzimní výsadba – provádí se většinou v období od září do října, kdy už rostliny tolik neohrožují vysoké letní teploty. Pro tento způsob vysazování zahrádkáři volí hlavně prostokořenné sazenice.

Pokud plánujete pěstování stáleplodících jahod, pamatujte na to, že jednotlivé sazeničky kolem sebe potřebují mít dostatečné množství prostoru. To platí samozřejmě i při pěstování v nádobách, které zároveň musí být dost hluboké (alespoň 20 centimetrů), aby se rostliny dobře ujaly. Kořeny je nutné zakrýt zeminou, ale srdíčko (střed rostliny) nikdy nezahrabávejte.

Jak zalévat stáleplodící jahody?

Jahodníky vyžadují vydatnou, méně častou zálivku, spíše než „mělké“ zavlažování. Půda by nikdy neměla zcela vyschnout, ale zároveň si musíte dávat pozor i na přemokření, které by mohlo pro vaše rostliny znamenat zkázu. Větší množství vláhy nicméně dopřejte svým sazenicím po výsadbě a samozřejmě i během horkých letních dnů.

Jak hnojit stáleplodící jahody?

K vyhnojení půdy pro jahodníky se používá například kompost, ale také můžete sáhnout po hnojivech určených přímo pro ošetřování jahod. Pozor si nicméně dávejte na hnojiva s obsahem chlóru. V letním období také můžete doplnit potřebné živiny přímo zálivkou, tedy například Kristalonem, nebo třeba kombinací hnojiva s Lignohumátem.

Kromě toho byste pak neměli zapomínat ani na přihnojení záhonu po sklizni, aby se během podzimních a zimních měsíců rostliny posílily a příští rok vám poskytly velké množství plodů. Pokud se rozhodnete pro pěstování stáleplodících jahod v nádobách, kvalitní hnojivo jim dodávejte pravidelně, a to zhruba jednou za dva týdny.

Kdy stříhat stáleplodící jahody?

Pokud si chcete zajistit opravdu bohatou úrodu a uspíšit sklizeň stáleplodících jahod, měli byste vyštípat první květní pupeny, které rostlinu zbytečně vysilují. Sazenice následně vytvoří nové šlahouny, na nichž se objeví větší množství květů a později samozřejmě i plodů. Aby pak rostliny dobře přezimovaly, vyštípejte také všechny říjnové květy. Po poslední sklizni se jahodníky zbavují všech šlahounů a stříhají nad srdíčky.

Jak se rozmnožují stáleplodící jahody?

Jahody se množí hlavně pomocí dceřiných odnoží, které vyrůstají z mateřské rostliny. Zde je možné najít klidně i 5 nových sazenic s kořínky, ale většinou se odebírají pouze první dvě směrem od mateřské rostliny, které bývají nejkvalitnější. Nové výhony je nutné oddělit včas, aby se původní sazenice nevyčerpávala.

Také se zde provádí hřížení, kdy se rostlinky na dceřiném šlahounu upevní do substrátu třeba v květináči pomocí drátku, takže postupem času zakoření a budete je moci odstřihnout. U rostlin, které nevytvářejí odnože snadno, se pak doporučuje dělení trsů.

Jak zazimovat stáleplodící jahody?

Jahodníky je nutné na zimu dobře připravit, protože mrazíky nemají příliš v lásce. Nejprve odstřihněte všechny šlahouny zhruba na délku 5 centimetrů, půdu dobře prokypřete, přihnojte a samozřejmě ji zbavte veškerého plevele. Rostliny na zahradě pak ještě zahrňte chvojím či senem nebo celý záhon schovejte pod bílou netkanou textilii.

Pokud pěstujete stáleplodící jahody v nádobách, opět odstřihněte všechny šlahouny a zbavte se také všech uschlých nebo poškozených listů. Poté můžete rostliny na zimu vsadit do záhonů, do skleníku nebo do pařeniště. Další variantou je zakrýt jahodníky chvojím či senem a nádoby obalit izolační vrstvou, jako je například bublinková folie nebo pytlovina.

Jaké stáleplodící jahody zvolit?

Mezi nejoblíbenější odrůdy stáleplodících jahod patří například varianta jménem Diamante, která se vyznačuje sytě červenými plody sladké chuti. Populární jsou i jahody Selva, které bývají velké a mají nepravidelný tvar. Z převislých odrůd dominuje především francouzská Mara des Bois. Kromě toho jsou oblíbené i kultivary Vima Rina, Portola, Monterey, Albion, Ostara nebo Evie 2.

Kdy se sází stáleplodící jahody?

Výsadba těchto rostlin se provádí ve dvou různých termínech. Máte-li k dispozici prostokořenné sazenice, většinou se vysazují na podzim, tedy v období od září do října. Pokud pracujete s frigo sadbou, na záhon nebo do nádoby se umisťuje na jaře, tedy od března do května. Rostliny by přitom vždy měly mít kolem sebe dostatek prostoru.

Jak stříhat stáleplodící jahody?

Chcete-li zařídit, aby byla úroda jahod co největší, na začátku sezóny byste měli vyštípat všechny květní pupeny. Díky tomu se pak objeví nové šlahouny, na kterých bude větší množství květů a plodů. Dále se pak vyštipují také říjnové květy a po poslední sklizni se stáleplodícím jahodníkům stříhají šlahouny.

Jak se množí jahodník stáleplodící?

Množení stáleplodících jahod se provádí většinou prostřednictvím dceřiných odnoží, které rostou z mateřské rostliny. Nové rostlinky, které se zde objeví, obvykle samy zakoření, takže je pak můžete odebrat a přesadit, kam budete chtít. U rostlin v nádobách můžete vyzkoušet hřížení.