Ačkoliv se jedná o poměrně nenápadnou bylinu, ve skutečnosti v sobě sedmikráska ukrývá řadu zdraví prospěšných látek. Právě z toho důvodu si našla své místo v lidovém léčitelství, kde pomáhá v boji proti různým neduhům. Také se však využívá v kuchyni nebo jako součást kosmetických produktů. Prozradíme, kdy a jak sbírat sedmikrásky, na co pomáhá sedmikráska a jaké má sedmikráska chudobka využití.
Kdy se sbírají sedmikrásky?
Sedmikráska chudobka je vytrvalá rostlina, která na vhodných stanovištích rozkvétá v době od února do září, nebo případně až do listopadu (někdy dokonce i v prosinci, pokud se jí dobře daří). Sbírat ji tedy můžete prakticky po celý rok, a jelikož je u nás opravdu hojně zastoupená, lidé ji většinou nesuší, protože si mohou vždy opatřit nové sedmikrásky.
Nejvíce ovšem chudobka kvete od dubna do srpna, což je dle botaniků taky nejlepší doba pro sběr jejích květů a listů. Jednotlivé kvítky byste přitom měli sbírat ve chvíli, kdy jsou plně otevřené, tedy v momentě, kdy je slunce nejvýš (udává se doba mezi 12. a 13. hodinou). Kořen sedmikrásky se pak sklízí brzy na jaře nebo na podzim.
Jaké látky sedmikráska obsahuje?
V jednotlivých částech chudobky jsou zastoupeny různé účinné složky, k nimž se řadí například třísloviny, hořčiny a saponiny, dále organické kyseliny, flavonoidy či antokyany nebo třeba sliz a silice. Kromě toho dané rostliny obsahují různé minerální látky, pryskyřice, cukr a inulin. Právě díky tomuto složení se z chudobky stala oblíbená léčivka.
Jaké má sedmikráska chudobka léčivé účinky?
Již ve středověku lidé připisovali dané bylině řadu prospěšných vlastností a používali její květy, listy a kořeny v rámci tradiční přírodní medicíny. Důležité jsou především její antioxidační účinky, což znamená, že pomáhá lidskému organismu bojovat proti škodlivým volným radikálům, zbavuje ho oxidativního stresu a brání jej před možným poškozením.
Díky protizánětlivým, svíravým a hojivým účinkům jsou chudobky vhodné také pro podporu léčby různých zánětů v oblasti dýchacích cest. Usnadňují totiž vykašlávání, zmírňují nepříjemný suchý kašel a působí proti běžnému nachlazení. Kromě toho jsou oblíbené také při léčbě trávicích potíží a pomáhají člověku zbavit se zánětů ledvin a močového ústrojí.
Látky obsažené v sedmikrásce údajně stimulují látkovou výměnu a podporují správné fungování některých orgánů, kam patří žlučník nebo játra. Právě z toho důvodu se daná bylina hodí pro jarní detoxikaci organismu a zároveň celkově posiluje naši imunitu. Spekuluje se ovšem také o dalších pozitivních účincích, a to například pro potlačení bolestivé menstruace a revmatických chorob.
Kromě toho se však sedmikráska dá využít také zevně, a to například v podobě léčivých odvarů, obkladů a koupelí. V takovém případě se hodí hlavně při léčbě různých kožních neduhů, jako jsou svědivé vyrážky, akné, hmyzí kousnutí, pohmožděniny, bércové vředy nebo třeba lupénka. Dá se z ní pak vyrobit i kloktadlo, které zmírňuje záněty v ústní dutině, a obecně podporuje zdraví pokožky, vlasů a nehtů.
Na co se používá sedmikráska chudobka?
Tato drobná bylinka, která v našich končinách roste prakticky na každém kroku, je oblíbená především v lidovém léčitelství. Dá se přitom využít k vnitřnímu užívání, ale je vhodná i pro zevní aplikaci, takže jde o všestranného pomocníka. Běžně se pak přidává i do směsí s dalšími bylinkami, v nichž velmi často působí jako dekorativní prvek.
Co se dá udělat ze sedmikrásek?
- Sedmikráskový čaj,
- sedmikrásková tinktura,
- odvar ze sedmikráskového kořene,
- koupel s květy sedmikrásek,
- směs sedmikrásek a dalších bylin,
- sedmikráskové obklady.
Čerstvé i sušené květy sedmikrásek se ovšem dají zužitkovat také v kuchyni jako součást mnoha různých pokrmů. Nejčastěji se z nich připravuje falešný med nebo sedmikráskový sirup (vyráběný zastudena i zatepla). Tyto bylinky však mohou obohatit také různé saláty, bylinková másla, polévky, omáčky, nádivky, pomazánky nebo třeba omelety.
Poupata chudobek se pak někdy nakládají do octa, čímž vzniknou speciální sedmikráskové kapary. Jelikož má tato rostlinka velmi dekorativní vzhled, lidé ji někdy trhají také jako ozdobu, která dokáže zkrášlit nejrůznější dezerty a zákusky. Aby toho nebylo málo, někteří si sedmikráskové květy dávají na obyčejný chleba s máslem či s pomazánkou jako netradiční jarní zeleninu.
Kromě toho pak sedmikrásky patří mezi důležité zdroje pylu a nektaru pro včely. Představují vyhledávaný zdroj pastvy zejména v době, kdy je jí nedostatek. Dívky si přitom z těchto kvítků rády pletou věnečky, čelenky do vlasů, prstýnky nebo třeba náramky. Dříve se zároveň věřilo, že se s jejich pomocí dá věštit budoucnost. Dnes se navíc sedmikrásky přidávají do různých kosmetických produktů, jako jsou krémy, sprchové gely nebo hydratační pleťová séra.
Přestože sedmikrásky rostou prakticky na každé české louce či pastvině, někteří lidé pěstují tuto drobnou bylinku také na své vlastní zahradě, kde slouží jako dekorace. Existuje totiž řada ozdobných kultivarů, které mají větší květy než volně rostoucí variety, a zároveň mohou být o něco barevnější. Pokud ovšem sedmikrásky zarůstají trávníky kolem rodinných domů, mohou je někteří lidé považovat za otravný plevel.
Kdy se sbírají sedmikrásky?
Sedmikrásky rostou na loukách, na mezích, na pastvinách i na zahradách v blízkosti rodinných domů. Kvetou téměř po celý rok, takže není problém sehnat je v čerstvém stavu. Nejčastěji se však doporučuje tyto byliny sbírat v období od dubna do srpna, kdy mají největší účinky. Kořen chudobky se pak sklízí na jaře nebo na podzim.
Jaké má sedmikráska účinky na zdraví?
Chudobka působí antioxidačně, svíravě, protizánětlivě a hojivě. Používá se při léčbě zánětů dýchacích cest, ledvin a močového ústrojí. Také podporuje správnou činnost jater a žlučníku, stimuluje látkovou výměnu, zmírňuje trávicí obtíže a usnadňuje vykašlávání. Zevně se aplikuje na kožní problémy, jako jsou vyrážky či pohmožděniny, a můžete ji také kloktat.
K čemu slouží sedmikráska chudobka?
Tato rostlina si našla své místo v lidovém léčitelství, kde se z ní nejčastěji připravuje sedmikráskový čaj nebo tinktura, ale dá se zpracovat také ve formě obkladů či koupelí. V kuchyni se hodí třeba jako součást salátů, bylinkových másel, nádivek či pomazánek a může se stát základem pro výrobu sirupu nebo falešného medu. Také je zdrojem pylu a nektaru pro včely a pěstuje se pro dekorativní účely.