Rozhodli jste se letos vyzkoušet pěstování jahod, ale nevíte si rady, kdy je vhodný čas pro jejich výsadbu a co si se sazeničkami následně počít? V tom případě rozhodně nemusíte zoufat. Poradíme, kdy je nejlepší sázet jahody, jak se sází jahody na záhonky i do pěstebních nádob a jak daleko od sebe sázet jahody, aby se jim dobře dařilo.
Kdy a jak zasadit jahody?
Pokud byste si letos chtěli vypěstovat bohatou úrodu šťavnatých jahod, jistě přemýšlíte, kdy je ten nejlepší čas pustit se do jejich výsadby a jak se to vlastně dělá. V tom případě vás jistě potěší, že pěstování tohoto ovoce je poměrně nenáročné a s trochou snahy to tedy zvládne i každý začátečník. Stačí se pouze řídit doporučením zkušených zahrádkářů.
Sázení jahod se většinou provádí ve dvou termínech, a to buď na jaře, nebo na podzim. Záleží pouze na vás, jakou variantu zvolíte, protože obě vám mohou poskytnout kvalitní plody, na nichž si pochutná celá vaše rodina. Konkrétní čas výsadby přitom vypadá následovně:
- Jak sázet jahody na podzim – asi nejoblíbenější volbou je výsadba jahod na podzim, a to konkrétně od konce srpna do září (někde až do poloviny října). Rostliny tak budou mít dost času zakořenit. Čím dříve se pak do toho pustíte, tím větší úrodu je možné příští rok očekávat (ale zároveň musíte počítat s vyššími venkovními teplotami). Pokud byste naopak čekali příliš dlouho, rostliny mohou vymrznout. Typicky se přitom k sázení jahod na podzim používá klasická zelená sadba.
- Jak sázet jahody na jaře – pokud jste nestihli na podzim připravit záhon, možná je samozřejmě i výsadba jahod na jaře. Vhodný čas se pak řídí tím, kdy přesně se venku oteplí. Obvykle se však sázení jahod na jaře provádí v dubnu a zahrádkáři k tomu využívají klasickou zelenou sadbu nebo frigo sadbu.
Kromě toho je možné provést i letní výsadbu jahodníku, a to konkrétně od července do první poloviny srpna. V této době však nemusí být k dispozici dostatečný výběr sazenic a navíc se pravděpodobně budete potýkat se suchým počasím a vysokými teplotami, což výrazně zvyšuje požadavky rostlin na závlahu. To by mohlo budoucí úrodu jahod ohrozit.
Co zasadit s jahodami?
Spoustu pěstitelů v tomto případě trápí otázka, po čem sázet jahody, aby se rostlinám na záhoncích dobře dařilo. Jestliže máte k dispozici dostatečně velký pozemek, doporučuje se nevysazovat jahody po jahodách, ale raději zvolit vždy jiné místo a na to původní je vrátit nejdříve za čtyři roky. Ideální předplodinou jsou pak brambory, papriky, rajčata nebo okurky.
Co se týče vhodných kombinací na jednom záhonu, pokud chcete zabránit jednostrannému vyčerpání půdy, můžete zvolit takové rostliny, které pro sebe navzájem nepředstavují konkurenci. Dobře se k sobě hodí například jahody s fazolemi, jahody s hlávkovým salátem, jahody s mrkví, jahody s ředkvičkami, jahody se špenátem nebo jahody s cibulí.
Jak sázet jahody na záhonky?
V první řadě samozřejmě budete muset zvolit vhodnou odrůdu jahod, přičemž na záhonky se běžně vysazují jednouplodící jahodníky, které se vyznačují velkými výnosy a šťavnatými plody sladké chuti. K nejoblíbenějším odrůdám dnes patří Korona, Honeoye, Karmen, Polka, Destiny, Elsanta, Elvíra nebo třeba Sonáta. Následně je nutné zvolit vhodné stanoviště, kde se bude vašim sazenicím dobře dařit.
Jak připravit záhon na jahody? Sázíte-li jahody na místo, kde jste dříve pěstovali brambory nebo třeba nějakou zeleninu, důkladně svůj pozemek odplevelte. Následně bude nutné záhony přihnojit, a to například pomocí kompostu nebo substrátu, který doplníte také o kombinované hnojivo. Zemina by přitom měla být humózní a provzdušněná (ideálně hlinitopísčitá s neutrálním či mírně kyselým pH).
Jestliže nemáte na zahradě příliš mnoho prostoru a plánujete pěstovat jahody na stejném místě jako v minulém roce, ihned po sklizni vykopejte původní rostliny i s kořeny. Následně do záhonů zaryjte uleželý hnůj, kompost či substrát s kombinovaným hnojivem. Také je dobré zasít zde zelené hnojení, které později posekáte a zapravíte do země. Před výsadbou rozhodně nepoužívejte čerstvý hnůj.
Pokud přemýšlíte, jak správně zasadit jahody na záhonky, měli byste se také včas rozhodnout, zda budete chtít zeminu zakrýt (a případně čím), nebo budete raději sázet rostliny do volné půdy. K zakrytí se obvykle používá černá PVC fólie nebo černobílá PVC fólie, která se pokládá bílou stranou směrem nahoru, ale vyzkoušet můžete i netkanou textilii.
Výsadba jahod do volné půdy
Rozhodnete-li se pro tuto variantu, budete muset samozřejmě záhony pravidelně odplevelovat. Pokud jde o to, v jakém sponu sázet jahody, vždy je nutné řídit se tím, jakou odrůdu jste vybrali. V každém případě ovšem pamatujte na to, že na 1 metr čtvereční se sází zhruba 4 až 5 kusů jahodníku, což ponechá rostlinám dostatek prostoru ke správnému růstu.
U slabě rostoucích jahod by vzdálenost měla být zhruba 20 centimetrů, u středně rostoucích by se mělo jednat o 30 centimetrů a pro bujně rostoucí bude nutné ponechat odstup až 40 centimetrů. Mezera mezi jednotlivými řádky by přitom měla mít asi 50 až 80 centimetrů. Kdybyste sázeli rostliny blíže, přehuštěný porost by byl náchylnější k chorobám.
Pomocí rýče nebo lopatky vytvořte v půdě jamku (10 až 15 centimetrů hlubokou), a to takovým způsobem, aby pak bylo možné vložit sazenici na místo a její kořeny byly orientované svisle do země. Srdíčko (střed rostliny) by se mělo nacházet v úrovni zeminy, ale nesmíte jej půdou překrýt, protože pak by mohla sazenice uhnít. Zeminu následně upěchujte a zalijte, ale ke kořenům nedávejte hnojivo.
Výsadba jahod do fólie
V současné době lidé často volí tento způsob výsadby, jelikož zakrytí půdy materiálem zbaví pěstitele povinnosti neustálého odplevelování záhonů a navíc se dočkají dřívější úrody. Jak sázet jahody do fólie? Nejprve zvolte vhodnou látku (černá PVC fólie, černobílá fólie nebo netkaná textilie) a tou následně přikryjte připravené záhony. Na okrajích ji pak přihrňte zeminou, aby neuletěla.
Poté je čas rozměřit si, jak daleko sázet jahody od sebe. V případě jednořádků je to 60 x 20 centimetrů (počítá se s 6 sazenicemi na metr čtvereční), u dvojřádků 60 x 20 x 20 centimetrů (jde o 9 sazenic na metr čtvereční). Do řádků se pak pokládají prkna, která látku zatíží. Následně ještě budete muset vystříhat kříže o velikosti 12 x 12 centimetrů a můžete začít s výsadbou.
Také při sázení jahod do fólie je nutné kořeny sazenic usadit pod povrch půdy, ale srdíčko nesmí být zcela zakryté zeminou. Rostliny tedy umístěte tak, aby srdíčko zůstalo zhruba na úrovni okolní půdy. Použité sazenice musí být zdravé a kvalitní, měly by mít dobře vyvinuté kořeny a také nejméně tři listy. Po výsadbě byste měli půdu lehce přitlačit a rostliny dostatečně zalít.
Textilie absorbuje větší množství slunečního záření, díky čemuž zde jahody rychleji dozrávají, brání růstu plevele a eliminuje nutnost kypření půdy. Dozrávající plody navíc nejsou špinavé od hlíny a lépe se sklízí. Odnože jahodníku ovšem samy nezakoření, jelikož nejsou schopné prorůst skrze použitý materiál, takže je budete muset odebrat a ručně přesadit. Pod fólií se navíc dobře daří škůdcům a chorobám.
Jak sázet jahody do truhlíku?
Sázení jahod do truhlíku či květináče se provádí opět na jaře nebo na podzim. Budete potřebovat dostatečně velkou pěstební nádobu, která by měla být alespoň 20 centimetrů hluboká, a vhodný pěstební substrát (speciální substrát pro jahody, kvalitní zahradnický substrát nebo třeba vlastní směs běžného substrátu s kompostem a rašelinou.
Na dno nádoby nejprve umístěte drenážní vrstvu, tedy keramzit, štěrk nebo třeba hliněné kuličky. Poté přidejte substrát, do kterého uděláte dostatečně velkou jamku, a na závěr vložte dovnitř sazenici (tak, aby srdíčko bylo v úrovni půdy). Tu zahrňte zeminou a dostatečně zalijte. Půda by přitom měla být vždy mírně vlhká, ale nesmí být přemokřená.
Pokud jde o to, jak daleko od sebe se sází jahody do pěstebních nádob, v ideálním případě byste měli nechat každé sazenici dostatečné množství prostoru pro zakořenění a následný růst. Množství použitých sazenic závisí hlavně na velikosti zvoleného truhlíku nebo květináče. Doporučuje se nechat jim rozestupy alespoň 15 až 20 centimetrů.
Jak sázet převislé jahody?
Převislé odrůdy stáleplodících jahod, které poskytují pěstitelům úrodu během celé sezóny (tedy od června až do prvních mrazíků) se vysazují do speciálních nádob. Jedná se například o různé závěsné truhlíky a květináče, ale také o kaskádové nádoby nebo zvláštní stojany. Výsadba se provádí stejně jako při sázení jahod do truhlíku. Potřebujete tedy drenážní vrstvu a vhodný substrát.
Jestliže vás zajímá, jak daleko sázet jahody, pokud máte k dispozici převislé varianty, platí zde stejné pravidlo jako v předchozím případě. Hloubka nádoby by měla být alespoň 20 centimetrů a vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi se doporučuje udržovat alespoň na 15 až 20 centimetrech. To poskytne rostlinám dostatečné množství prostoru ke správnému zakořenění a plození.
Jak sázet měsíční jahody?
Mnozí zahrádkáři se opět vrací k pěstování měsíčních jahod, které poskytují drobné, ale velice lahodné plody. Ty se svým vzhledem blíží klasickým lesním jahodám, na nichž si pochutná prakticky každý. Dané rostliny jsou navíc známé tím, že plodí téměř po celou sezónu, takže si úrodu opravdu užijete. Nové rostliny pak získáte dělením trsů, nebo si je budete muset vypěstovat ze semene.
Semínka se vysévají v únoru či březnu, a jakmile sazenice získají první dva pravé lístky, přepichují se do větších nádob. Po nějaké době se následně přesazují na venkovní stanoviště, kde by vzdálenost jednotlivých rostlin měla být zhruba 25 centimetrů, nebo umisťují do vhodných pěstebních nádob. Skvěle se k tomu hodí samozavlažovací truhlíky.
Jak sázet jahody do pyramidy?
Někteří lidé pak vysazují jahody do speciálních pyramid, čímž vznikne zajímavá zahradní dekorace. Na jednom místě zároveň můžete mít větší množství rostlin, na jejichž plodech si pak během sezóny skvěle pochutnáte. Pyramidu přitom můžete vytvořit ze starých prken nebo třeba z dutých betonových tvárnic, které naskládáte na sebe, ale i z plastu.
Jakmile vybudujete konstrukci pyramidy (může být čtvercová, obdélníková i kruhová), budete muset jednotlivé dutiny vyplnit kompostem a zeminou nebo vhodným substrátem pro výsadbu jahodníků. Při sázení jahod do pyramidy by přitom mezi sebou měly mít rostliny vzdálenost alespoň 25 centimetrů. Jahody je pak nutné pravidelně hnojit a zavlažovat,
Jak sázet jahody do trubky
Dalším způsobem, který je mezi zahrádkáři v poslední době poměrně oblíbený, je sázení jahod do trubky. Dá se tak ušetřit místo na záhoncích, kde můžete místo toho vysadit jiné plodiny, a při troše snahy se dá z použitých PVC trubek udělat i vkusná zahradní dekorace. Opět je nutné naplnit připravenou konstrukci drenážní vrstvou a vhodným substrátem a poté dovnitř správně usadit jednotlivé sazenice.
Kdy sázet jahody na jaře a na podzim?
Pro výsadbu jahod se hodí především dva termíny. První z nich je začátek jara, tedy ideálně duben, kdy se používá frigo sadba nebo klasická zelená sadba. Ještě oblíbenější je pak sázení jahod na podzim, a to od konce srpna do září. V takovou chvíli mají rostliny čas pořádně zakořenit, aby se následně dobře ujaly. Vysazuje se přitom klasická zelená sadba.
Po jaké plodině sázet jahody?
Jahodníky byste neměli pěstovat na stejném místě každý rok, protože to není pro dané rostliny vhodné. Mnohem lepší je stanoviště střídat a vysazovat jahody po bramborách, paprikách nebo třeba rajčatech, protože jim to poskytuje dostatečně výživnou půdu. Pokud jde o vhodné plodiny, které se dají pěstovat spolu s jahodami, jsou to třeba fazole, mrkev, ředkvičky nebo salát.
Jak daleko se sází jahody na záhon?
Pokud vysazujete jahodníky do volné půdy, vzdálenost mezi rostlinami by se měla pohybovat od 20 do 40 centimetrů (konkrétní rozestupy pak záleží na pěstované odrůdě), zatímco mezera mezi řádky by měla být kolem 50 až 80 centimetrů. Při výsadbě do fólie je spon u jednořádků 60 x 20 centimetrů a u dvojřádků 60 x 20 x 20 centimetrů.
Jak daleko od sebe sázet jahody do truhlíku?
Jestliže plánujete pěstovat jahody v nádobách, měli byste zvolit dostatečně velký květináč nebo truhlík, kam se jednotlivé sazenice dobře vejdou. Jeho hloubka musí být alespoň 20 centimetrů, zatímco mezi rostlinami je potřeba udržovat vzdálenost zhruba 15 až 20 centimetrů.