Jak pěstovat rebarboru?

Nadchla vás kyselá chuť rebarbory, která dokáže skvěle obohatit různé moučníky a sladké koláče, a chtěli byste si tuto rostlinu vypěstovat také na vlastní zahrádce? Neměl by to být žádný problém, jelikož se jedná o poměrně nenáročnou rostlinu, které se na našem území dobře daří. Poradíme vám, jak zasadit rebarboru, jaké potřebuje pěstební podmínky nebo kdy nastává správný čas pro sklizeň a přípravu chutných dezertů.

Jak pěstovat rebarboru?

Reveň kadeřavá (Rheum rhabarbarum) patří mezi nejranější druhy zeleniny. Jedná se o vytrvalou rostlinu, jejíž nepřehlédnutelná květenství dorůstají až do výšky 2 metrů. Dalším typickým znakem je pak růžice listů, které svým vzhledem mohou připomínat lopuch, a zapomenout nesmíme ani na zelené, růžové či karmínově červené řapíky, které dosahují zhruba do velikosti 50 až 60 centimetrů.

Zahrádkáři si rebarboru oblíbili hlavně z toho důvodu, že tato rostlina není příliš náročná. Pokud si ji chcete pořídit i vy, můžete vyzkoušet pěstování rebarbory ze semene. Ještě výhodnější metodou je ovšem vegetativní množení, které spočívá v dělení jednotlivých trsů, protože nově vzniklé sazenice mají stejné vlastnosti jako mateřská rostlina.

Co se týče vzhledu, rebarbora je známá hned v několika různých odrůdách, které se od sebe navzájem liší jemností a barvou řapíků. Nejčastěji se setkáte s různými odstíny růžové, červené a fialové, ale výjimkou není ani zelené nebo žluté zbarvení. Typicky se pak varianty rebarbory dělí na zelenomasé a červenomasé, přičemž nejvíce si zahrádkáři pochvalují následující odrůdy:

  • Viktoria,
  • Jara,
  • The Sutton,
  • Ogrskij,
  • Tukumskij,
  • Moskovskij 42,
  • Holštýnská krev,
  • Champagne Early,
  • Dawes Challenge.

Kam zasadit rebarboru?

Jestliže se chystáte vysadit rebarboru na svou zahrádku poprvé, jistě vás zajímá, jaké potřebuje rebarbora podmínky pěstování. Ačkoliv reveň není příliš náročná a zvládne ji vysadit i člověk, který nemá se zahradničením žádné velké zkušenosti, je vhodné zajistit jí co nejlepší stanoviště, aby se rostlinkám dobře dařilo.

Pro pěstování rebarbory je vhodná středně těžká, hlinitá, nevysychavá půda, která je zároveň dobře zásobená potřebnými živinami. Humózní zemina by měla být také dostatečně hluboko zrytá (alespoň do hloubky 60 centimetrů), přičemž zahrádkáři doporučují před zasazením rebarbory vybrané místo pohnojit pomocí organických hnojiv (vhodná je například chlévská mrva).

Spodní voda by se měla objevovat maximálně do výšky 1,5 metru pod povrchem, aby nebyla půda příliš těžká a mokrá, což by mohlo vést k zahnívání rebarborových kořenů. Zvolíte-li naopak lehčí a výhřevnější půdu, bude to mít výrazný vliv na sklizeň rebarbory, jelikož řapíky budou dozrávat rychleji. 

Pokud jde o místo, kde pěstovat rebarboru, můžete zvolit slunné stanoviště, ale i prostor v polostínu. Zatímco na výsluní řapíky rychleji dozrávají, rostlinám by se mělo dobře dařit také pod ovocnými stromy, jelikož na jaře stačí nachytat dostatek slunečního světla, ale později jsou před přímým slunečním zářením dostatečně chráněné.

Výsadba ze semen

Chcete-li použít pro výsadbu rebarbory semínka, jedná se o takzvané generativní množení. To se dělá ihned, když semena dozrají, tedy v srpnu nebo začátkem září, kdy se provádí výsev do truhlíků nebo květináčů. V těch se rostlinky předpěstovávají, přičemž během následujících jarních měsíců je možné zasadit rebarboru na zvolené stanoviště.

Semena je možné vysévat také v březnu nebo dubnu, a to přímo na venkovní záhony. Jakmile rostlinky vzejdou, přepichují se do sponu 20 x 20 centimetrů a na podzim nebo během dalšího jara se pak přesazují na trvalé stanoviště. Rostliny by se přitom měly vysazovat do hluboce zryté půdy, která je dobře pohnojená. S první sklizní je nicméně možné počítat teprve tři roky po výsevu, a jelikož rebarbora ze semen špatně klíčí, zahrádkáři většinou doporučují množení odnožemi a dělením trsů.

Množení rebarbory ze sazenic

Nabídl vám někdo z přátel, že se s vámi podělí o rebarboru, nebo ji chcete sami naopak někomu věnovat? Pak byste měli vědět, že dobře zvládá rebarbora množení prostřednictvím sazeniček (vegetativní množení), což je velice jednoduché. Stačí vyrýt část rostliny ze země a vytvořit tak oddělek, který by měl mít alespoň jeden neporušený vegetační vrchol a minimálně tři kořínky.

Kdy začít pěstovat rebarboru a jak zasadit rebarboru, pokud se rozhodnete pro tento způsob množení? Odkopek rebarbory se obvykle vysazuje v březnu či dubnu, ale můžete to provést také na podzim, tedy v září nebo v říjnu. Vegetační vrchol rostliny by přitom měl být umístěný zhruba 5 centimetrů pod povrchem půdy, ale nemělo by to být hlouběji než v původním trsu.

Vyryté kořeny rebarbory před vysazením nesmí nikdy zůstat dlouho na vzduchu. Pokud tedy reveň vyryjete a nechcete ji ihned přesadit na jiné místo, přikryjte kořeny rostliny raději namočenou pytlovinou či podobným materiálem. Co se týče vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami, ta by se při vysazování měla pohybovat kolem 1 až 2 metrů, aby měla rebarbora dostatek prostoru.

Kromě výše zmíněných zásad je nutné pamatovat také na to, že byste nikdy neměli odlupovat listy rebarborových sazeniček, protože jinak by to mohlo rostlinky oslabit. Nové listy totiž může tvořit pouze za pomoci těch, které už má, a pokud jich při sázení odeberete příliš mnoho, začnou se další tvořit na úkor kořenů. Pokud jde o první sklizeň, v případě množení rebarbory ze sazeniček se jí dočkáte již rok po výsadbě.

Jak se o rebarboru starat?

Ačkoliv je reveň poměrně nenáročná, při jejím pěstování je nutné dbát na dvě hlavní zásady. Zaprvé byste měli rostlinám po celou dobu vegetace poskytovat dostatečné množství vláhy a pravidelně je okopávat, zadruhé je potřeba odstraňovat tvořící se květenství, aby se jednotlivé rostlinky zbytečně nevysilovaly.

Pokud jde o hnojení rebarbory, před výsadbou se do půdy obvykle zapravuje chlévský hnůj a během dalších let zahrádkáři používají dobře rozložený kompost nebo jiná hnojiva. Rostliny mají poměrně velkou spotřebu dusíku, na což není radno zapomínat. Přihnojování dusíkatým hnojivem se tedy provádí většinou dvakrát nebo třikrát ročně, a to hned po zimě, poté v momentě, kdy se po sběru rebarbora intenzivně rozroste, a naposledy v červenci.

Na jednom stanovišti vydrží rebarbora klidně i deset let, pokud bude mít k růstu vhodné podmínky. Jednou za tři roky na podzim se pak provádí potřebné vápnění, přičemž nejvyšší výnos chutné zeleniny zahrádkáři zaznamenávají od pátého do sedmého roku. Pokud chcete mít soustavně kvalitní produkci řapíků, porost je vhodné po sedmi až desíti letech obměnit, jelikož půda bývá postupem času vyčerpaná.

Co s rebarborou na podzim?

Ačkoliv je rebarbora mrazuvzdorná, mladé rostlinky je nutné před zimou chránit prostřednictvím mulčování. Vhodným způsobem je například přikrývka z chvojí, listí nebo rašeliny. Zahrádkáři pak jednotlivé rostliny na podzim často stříhají (někdy až úplně u země) a nadkrývají kompostem.

Kdy se sklízí rebarbora?

Vzhledem k tomu, že reveň může být pro člověka velice nebezpečná, se pěstitelé často zajímají, do kdy se trhá rebarbora a kdy by člověk měl na její použití v kuchyni raději zapomenout. Jednotlivé řapíky se sklízí postupně s tím, jak dorůstají, a to od května do poloviny června. Později se v nich výrazně zvyšuje množství kyseliny šťavelové, která má neblahý vliv na lidský organismus.

Pokud se chcete pustit do sběru rebarbory, ideální je provést to v ranních hodinách a vybrat si pouze listové řapíky na obvodu rostliny, jejichž délka se pohybuje v rozmezí od 30 do 50 centimetrů. Aby to rebarboru příliš neoslabilo, zpočátku je dobré sklízet pouze třetinu z daného počtu listů. Teprve v pozdějších letech to může být klidně až polovina.

Listy s řapíky se však většinou neodřezávají ani nestříhají, protože by jejich pozůstatek začal hnít. Místo toho se obvykle vytrhávají, a to prudším trhnutím úplně u země. Po sklizni je vhodné z rebarbory odstranit zbytky poškozených listů. Kromě toho byste měli okolní půdu nakypřit, vyplít a rostlinu dobře pohnojit, aby se jí i nadále dobře dařilo. 

Jakmile sklidíte rebarboru, listy odřízněte a řapíky zpracujte podle toho, na co máte zrovna chuť. Pokud vám nějaké řapíky zbydou a nenajdete pro ně okamžité využití, můžete je 1 až 2 týdny skladovat v lednici (před uložením je nemyjte) nebo je nakrájet do mrazáku. Při teplotě 1 °C a 90% vlhkosti vzduchu ovšem v chladničce vydrží klidně i tři týdny.

Rychlení rebarbory

Ačkoliv rebarbora představuje velmi ranou plodinu, její sběr je možné ještě o něco urychlit. Jak na to? Začátkem března stačí reveň přiklopit otevřeným soudkem, který se následně obloží hlínou či hnojem a jeho vršek se pak ještě překryje fólií nebo skleněnou deskou. Další možností je použití keramické nádoby s víkem, které je nutné přes den otevírat. Tímto způsobem se dá sklizeň rebarbory urychlit zhruba o dva až tři týdny.

Kromě výše zmíněného postupu samozřejmě zvládá rebarbora pěstování doma v tmavých místnostech nebo třeba ve sklepě, kde se teplota vzduchu pohybuje kolem 18 až 20 °C. Takové rychlení je ovšem o něco náročnější. Jednotlivé rostlinky je nutné v říjnu vybrat z půdy a založit do 10 až 15 centimetrů hluboké vrstvy písku.

Kořeny se pak ukládají těsně vedle sebe a je nutné přikrýt rebarboru zeminou až k vegetačním vrcholům. Jakmile jsou rostlinky zhruba 15 centimetrů vysoké, teplota v místnosti by měla klesnout asi na 12 °C, přičemž rychlení pak trvá asi 6 týdnů.

Kromě toho vydrží rebarbora pěstování v květináči nebo jiné nádobě, kde se pak s rostlinami snáze manipuluje. Pamatujte ovšem na to, že rychlením se rebarbora oslabuje, takže by se rozhodně nemělo provádět na všech rostlinách každý rok.

Rebarbora prodej a cena

Pokud se chcete se pustit do pěstování reveně, ale žádný z vašich přátel tuto rostlinku na zahradě nemá, takže vám nemůže poskytnout odkopek, jistě vás zajímá, kde koupit rebarboru a kolik stojí. Semínka této rostliny se dají pořídit v zahradnictví nebo třeba na internetu. Jaká je pro rebarboru cena, se pak odvíjí hlavně od zvolené odrůdy a množství semen v balení.

To stejné platí samozřejmě i v případě, že toužíte po pěstování rebarbory ze sazeniček. Prodej sazenic rebarbory se stále častěji provádí přes internet, kde najdete spoustu různých obchodů zaměřených na prodej rostlin, které nabízejí menší či větší sazeničky reveně připravené k výsadbě. Nabízí je ovšem i většina zahradnictví.

Kam zasadit rebarboru?

Ačkoliv je rebarbora poměrně nenáročná, je dobré této rostlině zajistit vhodné pěstební podmínky. Ideální je středně těžká, hlinitá, nevysychavá půda, která by měla být dostatečně hluboko zrytá. Vybrané stanoviště, které se může nacházet na slunci i v polostínu, se před výsadbou obvykle přihnojuje pomocí organických hnojiv, jako je například chlévská mrva.

Jak pěstovat rebarboru ze semen?

Generativní množení rebarbory pomocí semen se provádí ve chvíli, kdy semena dozrávají, tedy v srpnu nebo začátkem září. Semena je vhodné umístit do truhlíků nebo květináčů, kde rostlinky předpěstujete, a během následujícího jara je pak můžete vysadit na zvolené stanoviště. Semena rebarbory je ovšem možné vysévat i přímo na venkovní záhony, a to v březnu nebo dubnu. Jakmile vzejdou, přepichují se do sponu 20 x 20 centimetrů a na podzim či během dalšího jara se pak sází na trvalé stanoviště.

Jak se provádí množení rebarbory?

Chcete-li rebarboru rozmnožit pomocí sazenic, stačí vyrýt část rostliny ze země, čímž vznikne oddělek, který by měl obsahovat alespoň jeden neporušený vegetační vrchol a tři kořínky. Tento odkopek se pak vysazuje v březnu či v dubnu, ale můžete to provést také na podzim. Vegetační vrchol rostliny přitom musí být umístěný asi 5 centimetrů pod povrchem půdy a vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být zhruba 1 až 2 metry.

Kdy se sklízí rebarbora?

Řapíky rebarbory se sklízí postupně, když dorůstají, a to vždy od května do poloviny června. Později se v nich zvyšuje množství kyseliny šťavelová, která by člověku při konzumaci mohla způsobit velice nepříjemné zdravotní obtíže. Ideální je sklizeň provádět v ranních hodinách a volit pouze listové řapíky po obvodu rostliny, jejichž délka se pohybuje do 30 do 50 centimetrů.