Pěstování Sedmikrásek

Ačkoliv si mnozí lidé myslí, že sedmikrásky jsou jen otravný plevel, ve skutečnosti existuje řada vyšlechtěných odrůd, které se pro dekorativní účely pěstují na záhoncích i v květináčích. Prozradíme, jaké kultivary sedmikrásek jsou momentálně nejoblíbenější, jak se rozmnožují sedmikrásky a jak se starat o sedmikrásky, aby se jim u vás na zahradě skvěle dařilo.

Jak pěstovat sedmikrásky?

Přestože sedmikrásky v našich končinách rostou prakticky na každém kroku a z jejich přítomnosti se můžete těšit téměř po celý rok, někteří lidé je na své zahrady vysazují cíleně. Nejedná se však o volně rostoucí variantu s drobnými bělavými kvítky a výrazně žlutými středy, ale jde o vyšlechtěné kultivary vhodné pro pěstování na záhoncích nebo v květináčích.

Na rozdíl od planě rostoucí byliny se pro tyto účely mnohdy shání sedmikráska plnokvětá, jejíž kvítky bývají pro mnohé zahrádkáře na pohled zajímavější, ale k dispozici jsou samozřejmě i jednoduché kultivary. Důležité je také poznamenat, že se chudobky v našich podmínkách pěstují hlavně jako okrasné dvouletky (v dalších letech mohou zplaňovat a produkovat menší květy).

Oblíbené kultivary sedmikrásek:

  • sedmikráska chudobka ‘Robella’ – kultivar s lososově růžovými květy,
  • sedmikráska chudobka ze série ‘Bellissima’ – spadají sem plnokvěté odrůdy, jejichž květy hrají bělavými, růžovými, červenými, ale i žlutavými tóny,
  • sedmikráska chudobka ze série ‘Habanera’ – květiny spadající do této série se vyznačují velkými plnými květy, které mohou být v některých případech dvoubarevné,
  • sedmikráska chudobka ze série ‘Galaxy’ – spadají sem odrůdy s plnějšími květy než u běžných zahradních sedmikrásek, pro které je typická také větší odolnost vůči nepříznivým podmínkám.
  • sedmikráska chudobka ze série ‘Pomponette’ – jde o kultivary s krásnými kulatými květy, které mohou mít různé barvy,
  • sedmikráska chudobka ze série ‘Roggli’ – také v tomto případě se jedná o velmi zajímavé variety, které hrají odstíny bílé, růžové a červené barvy,
  • sedmikráska chudobka ze série ‘Tasso’ – v této sérii jsou dostupné kultivary v široké škále barev, jako je bílá, růžová, červená nebo třeba fialová.

Jak zvolit vhodné stanoviště?

Sedmikrásky jsou poměrně nenáročné rostliny, o které se zvládne postarat i každý začátečník. Dají se přitom pěstovat v květináčích a v truhlících, které pak umístíte na okenní parapet, na balkon nebo třeba na terasu, ale i přímo na venkovních záhoncích.

Chudobkám vyhovují spíše středně těžké a vlhčí půdy, které jsou dobře propustné a obsahují dostatečné množství živin. Pěstitelé zároveň doporučují vybrat jim slunečné až polostinné stanoviště, které bude dobře chráněné před větrem.

Výsev a výsadba sedmikrásek

Vyšlechtěné kultivary chudobek se dají sehnat v květinářství, na internetu nebo třeba na farmářských trzích. Dají se přitom zakoupit v podobě semínek, která si doma sami vypěstujete úplně od začátku, nebo i ve formě předpěstovaných sazenic, s nimiž pak nebudete mít takovou práci. Záleží tedy pouze na vašich osobních preferencích.

Sedmikrásky se obvykle vysévají v červnu nebo v červenci, a to například do pařeniště, do skleníku, do truhlíku nebo na výsevní záhon. Aby správně vyklíčily, teplota by se měla pohybovat kolem 18 °C a zároveň by měly mít dostatek světla. Výsadba na finální stanoviště se pak provádí v průběhu srpna či září, a to zhruba 10 až 15 centimetrů od sebe.

Jak pečovat o sedmikrásky?

Co se týče zálivky, sedmikrásky potřebují pravidelné zavlažování, a to především během sušších měsíců (věnujte se v tomto ohledu hlavně chudobkám vysazeným do truhlíků a květináčů, které snadno vysychají). Půdu byste měli udržovat neustále vlhkou, ale dejte si pozor, aby nebyla přemokřená, což by mohlo způsobit zahnívání kořenů.

Sedmikrásky nemusíte příliš hnojit, ale pokud jim občas dopřejete vyvážené hnojivo pro kvetoucí rostliny, rozhodně nic nezkazíte. Aby si rostliny udržely kompaktní tvar a bohatě kvetly, můžete je pravidelně prořezávat. Důležité je hlavně odstraňování odkvetlých květů a zbavování se přebytečných výhonků, což udrží sedmikrásky atraktivní po delší dobu.

Pokud nechcete, aby sedmikrásky na stanovišti vymrzly, pokuste se je ochránit přikrývkou vytvořenou z chvojí a mulče nebo pomocí netkané textilie. Ještě lepší je ale chudobky během zimních měsíců pěstovat v květináčích, které vložíte třeba do nevytápěného skleníku.

Jak se rozmnožuje sedmikráska?

Okrasné sedmikrásky se dají množit dvěma různými způsoby, a to konkrétně prostřednictvím semen nebo dělením. Pokud jde o to, jak dlouho roste sedmikráska a kdy se dočkáte jejích krásných květů, na finálním stanovišti tyto dvouletky obvykle kvetou od března do září.

Jak se pěstuje sedmikráska?

Sedmikrásky se dají pěstovat v květináčích a truhlících, ale také přímo na záhonku. Hodí se k tomu hlavně speciálně vyšlechtěné kultivary, které mohou být jednoduché i plnokvěté. Jde například o různé varianty ze sérií ‘Bellissima’, ‘Galaxy’, ‘Habanera’, ‘Pomponette’ či ‘Tasso’. Obvykle bývají dostupné v bílé, růžové nebo třeba výrazně červené barvě.

Jak se starat o sedmikrásky?

Sedmikrásky se vysévají typicky v červnu a červenci, a to hlavně do truhlíků, do pařeniště nebo třeba do skleníku. Na venkovní stanoviště je pak můžete přesazovat během srpna a září. Dané rostliny potřebují pravidelnou zálivku, a to tak, že půda bude neustále trochu vlhká, ale nikdy nesmí být přemokřená. Pozitivní vliv má také příležitostné přihnojování.

Jak se množí sedmikráska?

Sedmikrásky se dají množit pomocí semen, ale také dělením. Pokud se rozhodnete pěstovat je ze semínek, bude to samozřejmě o něco složitější, než když si zakoupíte již předpěstované sazenice, které pak můžete umístit třeba na okenní parapet nebo vysadit na záhonek. Obecně se ovšem jedná o velmi nenáročné rostliny, o které se postará i začátečník.