Během posledních let si lidé na našem území oblíbili pěstování bambusů, které jsou velice odolné, vysazují se do skupin i jako solitérní rostliny a dokáží zahradě dodat exotický nádech. Prozradíme, jak zvládá bambus pěstování na našem území, jaké má bambus využití, pokud se jej rozhodnete na zahradu umístit, a jak se starat o bambus, aby se mu u vás dobře dařilo.
Co je bambus?
Ačkoliv to mnozí lidé netuší, bambusy jsou ve skutečnosti traviny z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Obecně pak bývají řazeny do podčeledi bambusové (Bambusoideae), jelikož se vyznačují přítomností dřevnatých stébel. Patří sem přitom několik stovek zajímavých druhů, které se liší svými vlastnostmi. Některé z nich se pěstují jako keře, ale ty největší mohou dorůstat klidně až do výšky 40 metrů.
Co se týče vzhledu, bambusy jsou vlastně štíhlé nebo křovité trávy s dutými stvoly, které mohou mít různou délku, tloušťku, barvu i tvar. Svou podobu a olistění si typicky zachovávají po celou dobu vegetace (tedy i během vegetačního klidu), což znamená, že v příhodných podmínkách zůstávají stále zelené. Navíc jsou velice odolné a mohou se poměrně rychle šířit.
Jelikož bambus není strom (nejedná se o dřevo), ale tráva, stejně jako ostatní traviny obsahuje podzemní stonky. Jeho vlákna jsou odolná a pevná, ale mohou se snadno rozestoupit, díky čemuž se dá bambus ohnout. Uvnitř je pak dutý, takže se podobá stéblům ostatních travin. Kromě toho dnes patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny vůbec.
Kde rostou bambusy?
S bambusy se momentálně můžete setkat především v subtropických a tropických oblastech Asie, Afriky, Ameriky nebo Austrálie. Jejich výskyt zasahuje na různá území, a to včetně chladných horských oblastí (v Jižní Americe nebo v Himalájích), mlžných lesů i tropických deštných pralesů. Mnoho druhů se navíc pěstuje v zahradách, a to i na místech, kde žádný původní druh neroste (třeba v Evropě).
Pokud se podíváme konkrétně na rod bambus (latinsky Bambusa), který zahrnuje asi sto různých druhů stromovitých, keřovitých a šplhavých dřevnatých trav, najdeme jej hlavně v tropech a subtropech od Indie přes Japonsko, ostrovy jihovýchodní Asie a Novou Guineu až po Austrálii. Největší počet druhů se přitom vyskytuje v Číně. Americké druhy, které sem byly dříve řazeny, dnes nicméně spadají do rodu Guadua.
Jaké má bambus využití?
Svou oblibu si mezi lidmi bambusy získaly hlavně kvůli tomu, že mají všestranné využití. Pěstují se například jako okrasné rostliny v zahradách či parcích, ale také v nádobách, které je možné umístit na balkon, na terasu nebo do zimní zahrady. Kromě toho fungují jako půdopokryvné rostliny, větrolamy nebo zástěny, pomáhají stabilizovat půdu před erozí a mohou se stát součástí různých živých plotů či aranží.
Z bambusů se dá navíc vyrobit prakticky cokoliv, co si usmyslíte. Nejčastěji se používá jako stavební a konstrukční materiál a hodí se také k výrobě nábytku, různých věcí denní potřeby, žaluzií, jízdních kol, hudebních nástrojů, papíru nebo buničiny. Bambusové výhonky navíc slouží i jako potravina s obsahem bílkovin a sacharidů a patří dokonce mezi oblíbené léčivky.
Pěstování bambusu v Čechách
Pokud přemýšlíte, proč pěstovat bambus na své zahradě, máme pro vás hned několik různých důvodů. Mnozí lidé si samozřejmě tuto rostlinu pořizují kvůli tomu, že díky její přítomnosti získá zahradní prostor poněkud exotičtější ráz. Bambusy přitom nacházejí uplatnění jako solitéry, ale dají se pěstovat i ve skupinách s dalšími rostlinami a mnohdy se vysazují také do nádob.
Ačkoliv běžně plní bambusy na zahradách hlavně okrasnou funkci, hojně se vysazují také jako zástěna, jako větrolam nebo třeba jako základ živého plotu. Jeho výhodou je především skutečnost, že živý plot z bambusu je stálezelený, nepotřebuje pravidelné prořezávání a je poměrně neprůhledný. Nejčastěji přitom lidé volí bambus Fargesia, dá se však použít i bambus Phyllostachys s tenčími listy, jenž v prvních letech neposkytuje tak dobrou ochranu, ale později vyroste do výšky a zesílí.
Kromě toho je pak bambus vhodný také jako půdní kryt. Existují například zakrslé odrůdy, které se sice vyznačují nízkým vzrůstem, ale rostou rychle a hustě. Skvěle se tedy hodí na místa, kde je nutné pokrýt větší povrch půdy, aniž by člověk musel tento porost následně zdlouhavě udržovat. Kromě toho lze dokonce bambus na některých místech využít i jako náhradu trávníku.
Jaký bambus zvolit?
Přestože se původně jedná o rostlinu tropického a subtropického pásu, mnohé bambusy se dají samozřejmě úspěšně vypěstovat i u nás, protože dobře zvládají rozmary počasí. Vybírat můžete přibližně ze sta různých druhů, kterým se v našich klimatických podmínkách daří. Ty lze ještě rozdělit do dvou nejčastěji pěstovaných skupin, jež se liší svými vlastnostmi (například délkou oddenků).
Bambus Fargesia:
- netvoří oddenky, takže není nutné instalovat protikořenovou zábranu,
- dorůstá do výšky od 1 do 6 metrů (podle odrůdy),
- tloušťka stébel se v dospělosti pohybuje kolem 1 centimetru,
- stonky se rozrůstají v trsech kolem původní rostliny,
- rostliny zůstávají dlouhodobě keřovité,
- jedná se o tenké, hustě rostoucí stonky,
- dobře funguje jako zástěna, jelikož je obzvláště neprůhledný,
- dá se použít na menších i větších zahradách, ale i na balkonech a terasách.
Bambus Phyllostachys:
- tvoří oddenky a jeho kořeny se mohou rychle rozšířit po celé zahradě,
- při jeho využití je nutné myslet na protikořenovou zábranu,
- pokud se mu dobře daří, dorůstá až do výšky 10 metrů,
- tloušťka stébel se v dospělosti pohybuje kolem 4 až 6 centimetrů,
- stébla se rozrůstají 1 až 2 metry od původní rostliny,
- pro svůj růst potřebuje dostatek prostoru, takže se hodí spíše do větších zahrad,
- jeho stonky mohou mít různé barvy (žluté, černofialové, žlutě pruhované, modrozelené)
Záleží samozřejmě pouze na vás, jaký bambus na zahradě chcete mít. K nejznámějším a nejčastěji pěstovaným druhům na našem území patří třeba bambus Fargesia Murieliae, jenž dorůstá do výšky kolem tří metrů. Má celou řadu zajímavých kultivarů, ale pěstitelé chválí především odrůdy Jumbo, Simba, Deep Forrest, Standing Stone, Green Arrow, Heart of Darkness nebo Neue Generation. Kromě toho se u nás daří také druhu Fargesia Nitida.
Co se týče druhé skupiny bambusů, kterou u nás pěstitelé hojně vysazují na své zahrady, zde si můžete pořídit třeba druh Phyllostachys aureosulcata, jenž dorůstá do výšky tří až pěti metrů. K nižším variantám se pak řadí Phyllostachys Humilis s jemnými listy a lehce ohebnými stébly. Asi nejznámější je ovšem bambus Phyllostachys Nigra, jehož stébla postupem času zčernají.
Kromě výše jmenovaných skupin existují samozřejmě i další varianty bambusů. Jde například o rod Pleioblastus, jenž zahrnuje půdopokryvné rostliny, které se někdy používají také ke zpevnění svahů. Okrasnou funkci zde plní především jejich listy, přičemž dané bambusy obvykle vrůstají hlouběji do půdy než ostatní. Známé jsou třeba druhy Fortunei, Pumilus, Pygmaeus nebo Viridistriatus.
Rod Sasa obsahuje listové bambusy, které pocházejí hlavně z Japonska a Koreje. Jejich stonky jsou tenké a pokrývají je velké, široké listy. Jelikož jsou celkem expanzivní, při výsadbě je nutné používat kořenové zábrany. K nejčastěji pěstovaným druhům se přitom řadí bambus Sasa Kurilensis, dále Sasa Palmata nebo třeba Sasa Veitchii.
Pozor byste si měli dávat především na agresivní druhy bambusů (výběžkaté), které se velice rychle šíří do okolí pomocí podzemních oddenků a mohou vytvářet bambusové lesíky. Takové rostliny je nutné pravidelně obrývat nebo jim vytvořit kořenové bariéry. Jejich prostor můžete vymezit například pomocí protikořenové fólie sahající do hloubky 70 centimetrů.
Jak pěstovat bambus na zahradě?
Ačkoliv si samozřejmě můžete pořídit také domácí rostlinu, v našich končinách lidé mnohdy volí pro bambus pěstování venku. Navzdory jeho exotickému původu tato rostlina není tak náročná, jak byste si možná mysleli, a velmi dobře zvládá místní klimatické podmínky. Kromě toho mrazuvzdorný bambus vydrží teploty až do -25 °C (vždy je ale nutné vybrat správnou odrůdu).
Vhodné stanoviště
Přemýšlíte, jaké pěstební podmínky byste měli při pěstování bambusu na zahradě vzít v potaz? Obecně platí, že bambusy nejsou na umístění příliš náročné. Výběr konkrétního stanoviště pak vždy závisí na tom, jakou variantu jste se rozhodli pořídit. Zatímco bambus Fargesia dává přednost místům v polostínu nedaleko stromů, bambus Phyllostachys snáší i plné slunce.
Pokud vybíráte místo, kam bambus zasadit, rozhodně byste měli také dopředu myslet na to, že se daná rostlina v budoucnu rozroste do okolí. V závislosti na konkrétní odrůdě pak může bambus na vaší zahradě klidně dosáhnout až do výšky 10 metrů. Čím vyšší variantu zvolíte, tím větší prostor by měla mít rostlina kolem sebe k dispozici.
Dobrou zprávou pro pěstitele je, že bambus nemá žádné speciální nároky na půdu. Nejvíce se mu vždy daří v kypré, propustné zemině bohaté na živiny a organickou hmotu, která vykazuje mírně kyselou až neutrální reakci. Raději se naopak vyhýbejte půdám jílovitým, které příliš zadržují vodu. Stanoviště by navíc mělo být chráněno před severními a východními větry.
Bambus výsadba
Nejvhodnějším momentem pro vysazování bambusu jsou jarní měsíce, tedy od března do května. Dobře poroste i později v létě, zatímco výsadba na podzim nebo v zimě se naopak nedoporučuje. Pro lepší adaptaci na nové prostředí se je pak vhodné vysazovat spíše rostliny pěstované v kontejnerech, které by měly stihnout do zimy dobře zakořenit.
Jakmile vyberete vhodné stanoviště pro svůj bambus, nejprve vykopejte výsadbovou jámu a vložte kořenový bal rostliny zhruba na tři minuty do nádoby s vodou, aby ji nasál. Připravená výsadbová jáma by měla být zhruba dvakrát až třikrát větší než kořenový bal. Pokud jde o to jak hluboko zasadit bambus, rostlinu nikdy do zeminy nevkládejte hlouběji, než rostla v květináči.
Dno výsadbové jámy se doporučuje dobře zkypřit, což zabrání následnému přemokření. Pak už můžete bambus vložit dovnitř a zasypat směsí výkopové a zahradní zeminy. Kolem přidejte mulčovací kůru a rostlinu dostatečně zalijte. Zejména mladé, čerstvě vysazené bambusy totiž potřebují dostatečné množství vláhy, a to hlavně během prvních dvou let.
Kromě toho je zde nutné poznamenat, že k druhům, které se rychle rozrůstají do okolí, se do hloubky alespoň 70 centimetrů zapouštějí kořenové bariéry (tedy za předpokladu, že nechcete pomocí bambusu pokrýt nějakou větší plochu). Ty jim pak zabrání rozšířit se i na místa, kde nemají co dělat, a zároveň mohou vymezit růstový prostor i tvarově.
Bambus zalévání
Pokud jde o to, jak často zalévat bambus, pamatujte, že tato rostlina vyžaduje ke svému růstu dostatečné množství vody po celou sezónu. To ale rozhodně neznamená, že byste ji měli přelívat, protože na přemokření reaguje velmi špatně. Delší dobu přemokřené bambusy začnou zahnívat a mohou dokonce uhynout. Proto se nevysazují do trvale zamokřených míst (například bažiny).
Nejlepší je, když je půda kolem bambusu mírně vlhká. Častější zálivka se doporučuje především po vysazení nebo během horkých a suchých letních dnů (signálem pro zalití může být svinování listů). Dostatečné množství vláhy však rostlina potřebuje i v zimních měsících, protože se kvůli dlouhodobě promrzlé půdě bambusy nejsou schopné dostat k půdní vodě a postupem času chřadnou. Jejich listy pak mění barvu na hnědou a zasychají.
Bambus hnojení
Ačkoliv v našich podmínkách zvládá bambus pěstování na zahradě poměrně dobře, neměli byste zapomínat na to, že ke svému růstu potřebuje dostatečné množství živin. Ty mu přitom můžete dodat občasným přihnojováním. Pokud jde o to, kdy hnojit bambusy, doporučuje se začít brzy zjara pomocí hnojiv s dostatečným obsahem dusíku. Hnojiva se přitom kvůli mělkému kořenovému systému vrství na povrch půdy. Jako mulč zde navíc poslouží spadané bambusové listí.
Pokračovat byste pak měli i během sezóny, a to klidně jednou za tři týdny (vhodné je hnojit bambusy během vegetačního období alespoň třikrát, a to v březnu, květnu a červenci). Na podzim se naopak aplikuje hnojivo s vyšším obsahem draslíku a fosforu, které by mělo rostlinám zajistit dobré vyzrání pletiv, což zvyšuje jejich mrazuvzdornost. Vhodná jsou ovšem i organická hnojiva, jako je koňský hnůj, ale vždy záleží na konkrétním druhu, který pěstujete.
Stříhání bambusu
Na rozdíl od jiných rostlin bambusy nepotřebují tak častý řez. Pokud je pěstujete ve formě živého plotu nebo zástěny, která vás chrání před pohledy kolemjdoucích či sousedů, doporučuje se je ovšem stříhat pravidelně, aby zůstaly dostatečně husté. Na jaře je vhodné provést opatrný řez, kdy zkrátíte bambusy na požadovanou délku, díky čemuž zůstanou košaté.
Pokud chcete, aby rostlinám zesílila stébla, v předjaří nebo v srpnu vyřízněte zhruba jednu čtvrtinu slabších, starých či poškozených stébel. Tím bambus prosvětlíte a podpoříte další růst. V květnu pak obvykle vyrůstají mladé výhonky. Hned na začátku můžete některé vylomit, aby rostlinku nevysilovaly.
U volně rostoucích bambusů pak jednou za rok až dva seřízněte blízko u země větší kmeny, což by mělo rostliny omladit a zajistit jim lepší mrazuvzdornost. Trsnaté bambusy Fargesia se často nechávají růst přirozeně a provádí se pouze estetický řez. Pokud z nich chcete vytvořit živý plot, tvarujte je v předjaří nebo v srpnu. Pokryvné bambusy by se pak měly posekat zhruba jednou za dva roky, aby se porost ujednotil.
Kdy přesazovat bambus?
Vhodným okamžikem pro přesazování bambusů je brzké jaro (březen). Pokud to v tuto dobu nezvládnete, dá se to provést i na podzim (v září), ale to se příliš nedoporučuje. Po přesazení byste přitom měli zredukovat nadzemní část v poměru ke kořenům zhruba o jednu třetinu až jednu polovinu. Rostlinu nepřihnojujte dříve než za 10 dnů, abyste jí neublížili.
Bambus množení
Chtěli byste se podělit s někým z blízkých o krásnou rostlinu a marně přemýšlíte, jak se množí bambus? V tom případě vás jistě potěší, že se to dá provést hned několika různými způsoby. Dělá se to například pomocí odkopků, oddenků nebo dělením trsů. Naopak rozmnožování semeny tolik rozšířené není. Kromě toho zvládá výběžkatý bambus řízkování, ale sazenice jsou zpočátku slabé a může trvat delší dobu, než zesílí.
Pokud jde o to, kdy množit bambus, nejčastěji se provádí dělení trsů na jaře, ještě než rostlina vyraší. Stačí přitom rýčem z mateřské rostliny oddělit trs s několika výhonky a ten potom vysadit na vhodné stanoviště. Novou rostlinu navíc zbavte části listů, což podpoří zakořenění a zabrání velkému odparu vody. Poté ji na nějakou dobu zastiňte a dobře prolijte vodou.
Podobně pak postupujte i při množení odkopky, pomocí kterých se často množí výběžkaté bambusy. Rostliny pod zemí vyhánějí dlouhé rhizomy, z nichž pak vyrůstají stébla. Když vyrostou a olistí se, můžete je snadno vyrýpnout a přesadit. Pokud se pustíte do množení semeny, trvá obvykle mnoho let, než rostlina dostatečně vyroste a její sazenice i pak bývají spíše choulostivé.
Bambus choroby
Také bambusy samozřejmě mohou napadnout některé choroby nebo škůdci. Sem patří například mšice, červci nebo roztoči, kteří mohou rostliny bez ochrany zcela vyhubit. K ošetření nebo prevenci se používají obvykle postřiky na list proti savým škůdcům. Kromě toho mohou ovšem bambusy poškodit i hlodavci ukrývající se v mulči.
Pod stébelnými pochvami některých druhů se stále častěji usazuje vlnatka krvavá, která škodí sáním na nových výhoncích. Další komplikace představují slimáci, a to hlavně na jaře, když rostou nová stébla. Co se týče chorob, na našem území bambusy většinou žádnými netrpí. Můžete však narazit na problémy, které souvisí se způsobem pěstování.
Někdy například dochází ke svinování listů, což je přirozený biologický proces, kterým bambusy reagují na nepříznivé pěstební podmínky. Důvodem bývá především chladné počasí, které způsobí, že se během mrazů listy svinují do ruliček. Tím rostlina zmenšuje plochu listů a brání se poškození mrazem. Je to ale i ochrana před vysoušením, takže můžete daný jev pozorovat i v létě. Pak je nutné rostlinu hned zalít, protože je jasné, že trpí suchem.
Mnozí pěstitelé se také ptají, proč mi žloutne bambus nebo proč dochází k hnědnutí listů. Důvodem žloutnutí bambusů může být například přehnojení, přílišná zálivka nebo i nedostatek vláhy, ale také nadměrné množství vápna v půdě. Po zimě někdy dochází ke zčernání částí stébel. Suchá stébla a listy potom mohou být důsledkem příliš silných mrazů v zimě, letního sucha nebo procesu stárnutí.
Co s bambusem na zimu?
Ačkoliv bývají bambusy mrazuvzdorné, je dobré je před zimou chránit. Doporučuje se tedy provést mulčování a zaměřit se hlavně na ochranu kořenového systému. Pokud totiž umrzne nadzemní část, ze zdravých kořenů může vyrašit nová rostlina. Přikryjte tedy bambus chvojím nebo třeba plachtovinou, ale také jej můžete zabalit do bílé netkané textilie. Stvoly se pak na jaře opět vzpřímí.
Také zálivku potřebují bambusy celoročně, takže i během zimních měsíců. Zalévat byste je ovšem měli citlivě, a to v závislosti na konkrétní odrůdě i na stáří dané rostliny. V zimě přitom bambusy neohrožuje mráz zdaleka tolik jako právě nedostatek vody. To navíc umocňují hlavně studené větry a sluneční záření, což platí pro bambusy na zahradě i bambusy v květináči.
Největší problémy tedy mívají bambusy v předjaří, kdy je země stále zmrzlá, takže se rostliny nedostanou k vláze, ale již svítí slunce, které rostliny vysušuje. Právě kvůli těmto faktorům pak bambusy nejsou schopné uživit svou velkou listovou plochu, pomalu chřadnou a jejich listy zasychají. Mrazu a suchu se přitom rostliny brání hlavně srolováním listů, čímž sníží plochu odparu.
Kvetení bambusu
Přestože to mnozí lidé netuší, bambusy mají jednu opravdu zvláštní vlastnost. Vykvetou totiž pouze jednou za život a následně odumírají, což není pro pěstitele žádná radost. U některých to může přijít za několik desítek let, zatímco u jiných to jsou klidně i stovky let a další naopak mohou vykvést velmi rychle. Mechanismy, které tento proces spouští, nicméně nejsou dostatečně objasněné.
Někdy je kvetení pouze částečné, což vyžaduje udržování rostliny v dobré kondici, protože ji tento stav nadmíru vysiluje a může vést k úhynu. Pokud ovšem dojde k totálnímu kvetení, můžete se bambusu klidně zbavit, jelikož stejně sám odumře.
Co je to bambus?
Bambusy jsou traviny z čeledi lipnicovitých, které se vyznačují tím, že mají dřevnatá stébla. Jde o stromovité nebo keřovité trávy s dlouhými stvoly, které se liší svými vlastnostmi. Některé jsou nízké, zatímco jiné dorůstají až do výšky 40 metrů. Jsou stálezelené, velmi odolné a rychle se šíří. Pěstují se jako okrasné rostliny, živé ploty, větrolamy, zástěny nebo třeba půdopokryvné rostliny.
Který bambus vybrat?
V současné době se u nás pěstují hlavně bambusy Fargesia, které netvoří oddenky, takže se příliš nerozrůstají do okolí. Dosahují výšky 1 až 6 metrů, zůstávají spíše keřovité a dají se umístit na menší i větší zahrady. Oblíbené jsou i bambusy Phyllostachys, které jsou spíše vyšší a potřebují hodně prostoru. Jejich kořeny se nicméně rychle šíří, takže je nutné myslet na protikořenovou zábranu.
Jak se pěstuje bambus na zahradě?
Bambusy se typicky vysazují na jaře (od března do května), a to do kypré, propustné půdy bohaté na živiny. Bambus Fargesia preferuje polostín, zatímco bambus Phyllostachys zvládá i místa na plném slunci. V závislosti na vybraném druhu je pak někdy nutné použít kořenovou bariéru, aby se rostlina příliš nerozšířila do okolí. Kromě toho bambusy potřebují dostatek vláhy a občasné přihnojování.
Jak zalévat bambus?
Bambusy jsou poměrně náročné, co se týče pravidelné zálivky. Půda by tudíž měla být neustále lehce vlhká a zálivku je nutné posílit u mladých rostlin nebo během horkých letních dnů. Kromě toho se pak bambusy opatrně zalévají i během zimních měsíců. Nikdy ovšem nesmí být přemokřené, což vede k zahnívání a následně také k úhynu rostlin.