Jak pěstovat bambus doma?

Chtěli byste si vypěstovat krásný bambus, ale nemáte k dispozici vlastní zahradu? V tom případě vsaďte na bambus v nádobě, který vám bude při dostatečné péči dělat radost v bytě, na terase nebo třeba na balkoně. Prozradíme, jak zvládá bambus pěstování v květináči, jak pěstovat bambus v bytě a jak se o tuto rostlinu starat, aby se jí u vás doma co nejlépe dařilo.

Co jsou bambusy?

Bambusy jsou traviny z čeledi lipnicovitých (Poaceae), které jsou řazeny specificky do podčeledi bambusové (Bambusoideae). Jde konkrétně o štíhlé nebo křovité rostliny s dutými stvoly, jejichž hlavním poznávacím znakem jsou právě dřevnatá stébla. Ta mohou být různě dlouhá a široká, přičemž mnohdy se liší také svou barvou a tvarem.

V současné době botanikové rozlišují několik různých bambusových rodů, které dohromady zahrnují stovky druhů těchto zajímavých rostlin. Některé z nich se pěstují v keřovité podobě, zatímco jiné jsou spíše stromovité a mohou v příhodných podmínkách dorůstat klidně až do výšky 40 metrů. Obvykle si pak zachovávají olistění po celou dobu vegetace, což znamená, že jde o stálezelené rostliny.

Ačkoliv to spousta lidí netuší, bambusy jsou velmi odolné, mohou se agresivně šířit do okolí a některé z nich dokonce patří k nejrychleji rostoucím rostlinám světa. Jejich vlákna jsou velmi pevná, ale dokáží se také celkem snadno rozestoupit, takže je možné bambus ohýbat. To z něj činí oblíbený materiál pro výrobu různých věcí. Uvnitř je však dutý, čímž se podobá stéblům ostatních trav.

Kde se bambusy vyskytují?

Bambusy rostou hlavně v tropických a subtropických oblastech Asie, Afriky, Ameriky či Austrálie. Najdete je ovšem na různých místech, kam patří třeba deštné pralesy, mlžné lesy, ale i horská území. Postupem času si však tyto rostliny získaly mezi lidmi velkou oblibu, a proto se rozšířily také do dalších krajin (například do Evropy) a hojně se pěstují na zahradách, balkonech či terasách.

Kromě toho pak můžeme zvlášť vyčlenit ještě rod bambus (latinsky nazývaný Bambusa), kam řadíme zhruba stovku stromovitých, keřovitých i šplhavých trav. Ty běžně rostou na subtropickém a tropickém území, přičemž jejich původní domovinou je oblast od Indie a Japonska přes ostrovy jihovýchodní Asie a Novou Guineu až po Austrálii.

K čemu se bambusy používají?

Bambusy mají mnohostranné využití. Kromě toho, že se na našem území pěstují jako okrasné rostliny na zahradách i v nádobách, se používají také jako větrolamy, zástěny nebo živé ploty. Dále pak fungují jako půdopokryvné rostliny, které stabilizují půdu před erozí, a dají se upotřebit jako stavební nebo konstrukční materiál. Hodí se ovšem i k výrobě nábytku a řady dalších věcí, zatímco bambusové výhonky slouží jako potravina i léčivka.

Jak pěstovat bambus v květináči?

Bambusy preferují pěstování ve volné půdě, a to na stanovištích, která jsou dobře chráněná před silnými větry a zároveň poskytují rostlinám zeminu s dostatečným množstvím vláhy a živin. Kromě toho se ale samozřejmě lidé věnují pěstování bambusu v květináči na terasách nebo balkonech a ve vhodných podmínkách také zvládá bambus pěstování doma.

Existují přitom různé druhy bambusů, které se na našem území pěstují, nicméně do květináčů se hodí hlavně bambusy Fargesia. Tyto rostliny dorůstají do výšky 1 až 3 metrů (vždy ale záleží na konkrétním druhu), rostou v trsech, zůstávají dlouhodobě keřovité a netvoří oddenky, takže se příliš nerozšiřují do okolí. Jejich hustě rostoucí stonky navíc dobře fungují jako zástěna, protože jsou neprůhledné.

Bambusy Fargesia mají rády polostín, jelikož ve své domovině rostou hlavně jako podrosty v řídkých lesích. Pokud byste je umístili na stanoviště, kam budou celý den svítit plnou silou sluneční paprsky, porostou pomalu a budou více osychat. Co se týče konkrétních druhů, které se hodí pro pěstování v květináči, patří sem například:

  • Fargesia rufa – tento druh bambusu poměrně dobře snáší slunce a nestáčí lístky jako ochranu před výparem (pokud ovšem udeří dlouhodobé mrazy, může to být na škodu),
  • Fargesia nitida – dobře se mu daří v polostínu nebo v lehkém stínu a stáčí lístky při dlouhodobém suchu, mrazu nebo větrném počasí, což by mělo zabránit odparu vody,
  • Fargesia jiuzhaigou – tento druh patří mezi nejodolnější bambusy a skvěle se hodí pro pěstování v nádobách.

Kromě toho pak jsou mezi lidmi oblíbené i větší tyčově výběžkaté bambusy, které mají raději polohy na slunci nebo v lehkém polostínu. Jde například o varianty Phyllostachys aureosulcata nebo Phyllostachys bissetii. S těmito rostlinami ovšem může být problém, jelikož tvoří oddenky a rychle se šíří do okolí, takže jim nádoba brzy může být těsná. Proto je nutné třeba po 2 až 3 letech bambus přesadit nebo rozsadit, aby se nesnižovala vitalita růstu.

Pokud se rozhodnete pro pěstování bambusů v nádobách, musíte ovšem vždy počítat s tím, že to není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Úspěšnost se v našich podmínkách pohybuje kolem 50 až 60 %. Důvodem jsou tužší zimy, kdy ovšem příliš neprší, takže je bohatý kořenový systém bambusů odkázaný na lidskou péči a správnou zálivku. Navíc je doprovází mrazivé větry, které podporují vysušování bambusových listů.

Jak zasadit bambus do květináče?

Nejlepší dobou pro výsadbu bambusu jsou jarní měsíce (od března do května), kdy má rostlina dostatek času se adaptovat na okolní podmínky. Chcete-li bambus v květináči pěstovat celoročně venku, budete potřebovat také dostatečně velkou, zateplenou nádobu. Doporučuje se alespoň velikost 80 x 80 x 80 centimetrů na jeden kus.

Jestliže zvolíte příliš malou nádobu, bambus vám může během zimních měsíců uhynout. Důvodem přitom není pouze mráz, ale jde spíše o kombinaci několika různých faktorů. Sem patří promrznutí, nedostatečné množství vláhy, kterou rostlinám není snadné dodat, mrazivý vítr, jenž poškozuje pletiva listů, ale také ostré předjarní slunce.

Nádoba určená pro pěstování bambusu by měla být v ideálním případě dostatečně těžká a stabilní, aby ji nepřeklopil velký vítr. Raději se proto vyhněte vyšším jednovrstvým nádobám nebo obyčejným samozavlažovacím truhlíkům. Spíše dejte přednost nádobám dvouvrstvým, kde je dekorativní část oddělená od vnitřní vrstvy určené pro skutečné pěstování rostlin.

Prostor mezi těmito dvěma vrstvami se pak doporučuje proložit například polystyrenem (je-li to možné, dejte ho také na dno). Aby se rostlinám dobře dařilo i během zimních měsíců, můžete také vyzkoušet nainstalovat dovnitř topný kabel určený pro temperování kořenů a substrátu. Další důležitou věcí je odtok přebytečné vody. Proto byste v nádobě měli vytvořit drenážní vrstvu a zároveň by měla obsahovat odtokové díry.

Zalévání bambusu

Bambusy potřebují dobrý propustný substrát a pravidelnou zálivku, kterou byste jim měli dodávat po celou sezónu. Půda by přitom měla být mírně vlhká, ale nikdy nesmí být přemokřená. Pokud by došlo k přelití nebo by se ucpaly odtokové díry v pěstební nádobě, rostlině začnou zahnívat kořeny a v nejhorším případě může dokonce uhynout.

Přestože to mnozí pěstitelé netuší, bambusy potřebují zálivku celoročně. Nestačí jim dodávat vláhu v letních měsících, kdy je venku horko a sucho, ale vyžadují dostatečné množství vody také v zimě. Zálivka samozřejmě nemusí být tak intenzivní, ale nesmíte na ni zapomínat. Zalévejte proto bambus citlivě s ohledem na velikost nádoby, konkrétní druh a jeho velikost nebo třeba na aktuální počasí.

Hnojení bambusu

Kromě dostatečného množství vláhy vyžadují bambusy také pravidelné hnojení. To se vždy provádí v závislosti na konkrétním pěstovaném druhu, ale je nutné vzít v potaz také stáří rostliny a její velikost. Doporučuje se přitom začít zjara a pokračovat i během sezóny až do podzimu (podle některých pěstitelů je ideální provádět to jednou za tři týdny, jiní však tvrdí, že stačí třikrát za vegetační období).

Stříhání bambusu

Lidé, kteří pěstují bambus jako živý plot nebo třeba jako zástěnu, by jej měli pravidelně stříhat, aby si udržel svůj tvar a neustále se hezky rozrůstal. Pokud jste se rozhodli umístit jej do květináče, který pak necháte celý rok venku, rostlina také může dosahovat poměrně velkých rozměrů. Proto se doporučuje jednou ročně provést udržovací řez.

Bambus v zimě

Pokud plánujete pěstovat bambus v květináči celý rok venku, na zimu byste je měli přistínit pomocí světlé textilie. Na dobu větších mrazů je také dobré pro tuto rostlinu vystavět provizorní fóliovník, a to třeba tak, že bambus obalíte plachtou, což zabrání nechtěnému výparu vody, vysušování a poškození mrazem.

Problémy při pěstování bambusu

Pokud dochází ke žloutnutí nebo hnědnutí listů bambusu, může to mít mnoho různých důvodů. Sem patří například přílišná zálivka, ale také nedostatek vláhy. Kromě toho může mít tento problém na svědomí i přehnojení a nadměrné množství vápna v substrátu. Dojde-li pak ke svinování listů, čímž se rostlina brání před vysoušením, na vině může být chladné počasí nebo nedostatek vláhy.

Jak pěstovat bambus doma?

Jestliže nemáte zahradu, balkon ani terasu, kam byste umístili velkou nádobu s křovitým nebo stromovitým bambusem, můžete vyzkoušet pěstování bambusu doma. Existují přitom některé varianty rodu Bambusa nebo Phyllostachys, které si k tomuto účelu můžete pořídit, jako je například Phyllostachys aurea či Bambusa ventricosa.

V našich podmínkách se však mnohdy setkáte také s jinou rostlinou, kterou lidé označují jako bambus a pěstují v interiéru. Rozhodně to ale není bambus v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti se jedná o takzvaný šťastný bambus (Lucky Bamboo) nebo jinými slovy dračinec pruhovaný či dračinec sanderův (Dracaena sanderiana).

Tato pokojovka má štíhlý stvol, který se někdy stáčí do atraktivně vypadajících spirál, a pružné vejčitě kopinaté listy. Dorůstá zhruba do výšky 150 centimetrů a listy mohou být 15 až 25 centimetrů dlouhé. Pochází přitom z tropické Afriky a dováží se k nám hlavně z Číny, Korey nebo Tchaj-wanu. Její pěstování v interiéru se provádí dvěma různými způsoby, a to konkrétně v květináči nebo ve vodě.

Kde sehnat šťastný bambus?

V květinářství se stonky šťastného bambusu prodávají třeba jako součást řezaných kytic, ale také zde můžete sehnat sazeničku v květináči. Kromě toho se samozřejmě prodává také na internetu, ale jeho nákup se zde příliš nedoporučuje, jelikož nevidíte, co kupujete a v jakém je rostlina stavu.

Šťastný bambus pěstování ve vodě

Pěstování bambusu ve vodě je asi ten nejjednodušší způsob, který si můžete zvolit. Stačí totiž rostlině (například řezané, kterou jste si přinesli z květinářství a umístili do vázy) dodat dostatečné množství vláhy, což jí umožní bez problémů růst. Budete muset pouze každý týden vyměnit vodu za čistou.

Aby se dračinci co nejlépe dařilo, měli byste mu poskytnout měkkou vodu s nižším obsahem chloru. Pokud mu naléváte vodu z kohoutku, ideální je, když ji necháte jeden den odstát. Během několika týdnů byste si pak měli všimnout, jak šťastnému bambusu začínají rašit kořínky.

Váza nebo jiná nádoba, kterou pro šťastný bambus vyberete, může být klidně průhledná. Také se vyplatí na dno nasypat trochu oblázků, které budou krásně působit na pohled. Voda by pak měla vždy dosahovat tak vysoko, aby zakryla kořeny, ale pokud jí bude příliš mnoho, rostlina může začít uhnívat.

Pokud se vám bude zdát, že rostlina začíná chřadnout, kromě pravidelné výměny vody také seřízněte bambusu stonek (zhruba 2 centimetry). Jestliže budete chtít dopřát své rostlince něco navíc, můžete jí také jednou za čas dodat živiny prostřednictvím tekutého hnojiva. Ačkoliv je pěstování šťastného bambusu ve vodě mezi lidmi oblíbené, měli byste pamatovat na to, že určitě nejde o metodu trvale udržitelnou. Nejpozději po půl roce byste tedy měli rostlinu přesadit do substrátu.

Lucky Bamboo pěstování v květináči

Druhým způsobem, jak pěstovat šťastný bambus, je umístění do květináče. Jako substrát se v tomto případě používá čistá rašelina (běžný substrát pro pokojové rostliny). Od března do září pak můžete rostlinu přihnojovat speciálním tekutým hnojivem pro pokojovky, které neobsahuje vápno. Pro podporu růstu ve spirále se doporučuje připevnit k bambusu stočenou oporu.

Co se týče zalévání, zemina by nikdy neměla úplně vyschnout, ale zároveň nesmí být ani přemokřená. Proto se doporučuje šťastný bambus zalévat zhruba jednou až dvakrát týdně a případně ho jednou za čas osprchovat teplou vodou. V pěstební nádobě by také měla být dobrá drenáž, aby přebytečná voda mohla odtékat. Během zimních měsíců je pak možné zálivku omezit.

Jak se starat o šťastný bambus?

Šťastný bambus je poměrně nenáročná rostlina. Co se týče vhodného stanoviště, zde je nutné myslet pouze na to, aby bambus nestál na přímém slunci, protože paprsky by jej mohly nenávratně poškodit. Proto raději vybírejte polostín nebo místo s rozptýleným světlem. V chladu by ovšem tato rostlina rozhodně nepřežila, takže by se teplota měla pohybovat kolem 15 až 22 °C.

Množení šťastného bambusu

Abyste získali novou rostlinku, musíte nejprve zaznamenat vznik nových oček na té původní. Rostlinu pak pomocí ostrého nože rozdělte ve vzdálenosti 2 centimetrů nad očkem, z nějž vyrůstají lístky, a následně obě části řízku (tedy obě rány) zakápněte horkým voskem, protože jinak by kmínek začal zasychat a rostlina by uhynula.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Jak vybrat bambus pro pěstování v nádobě?

Pokud byste se chtěli pustit do pěstování bambusu v květináči, doporučuje se zvolit nějaký druh z rodu Fargesia. Jde o rostliny vysoké 1 až 3 metry, které rostou v trsech, mají keřovitou podobu a mají rády polostín. Také ovšem můžete zvolit větší tyčově výběžkaté bambusy, kterým se daří i na plném slunci. Těm ovšem může být pěstební nádoba brzy těsná, jelikož rychle rostou.

Jak se pěstuje bambus v květináči?

Nejdůležitější je výběr vhodné nádoby, která musí být dostatečně velká. Doporučuje se těžký a stabilní květináč o velikosti 80 x 80 x 80 centimetrů. Pokud navíc chcete bambus celoročně pěstovat venku, nádoba by měla být také zateplená (například pomocí polystyrenu nebo topného kabelu). Potom je také nutné dopřát rostlině pravidelnou zálivku a dodávat jí živiny přihnojováním.

Co je šťastný bambus?

Spousta lidí doma pěstuje šťastný bambus (Lucky Bamboo), ale ve skutečnosti se o bambus vůbec nejedná. Tato rostlina se nazývá dračinec pruhovaný, pochází z Afriky a dorůstá do velikosti kolem 150 centimetrů. Běžně mívá štíhlý stvol a pružné vejčitě kopinaté lístky, jejichž velikost se pohybuje v rozmezí 15 až 25 centimetrů. Typicky jde o nenáročnou pokojovku.

Jak pěstovat bambus v bytě?

Šťastný bambus můžete pěstovat dvěma způsoby, a to konkrétně ve vodě nebo v květináči. Pokud zvolíte první variantu, stačí vybrat vhodnou nádobu, pravidelně jednou týdně rostlině měnit vodu a případně ji i přihnojovat. Jestliže chcete šťastný bambus zasadit, jako substrát použijte rašelinu. Rostlinu zalévejte jednou až dvakrát týdně a také ji přihnojujte tekutým hnojivem pro pokojovky.