Vyjadřujete svým nejbližším lásku prostřednictvím objetí? Pokud ne, skvělou příležitostí, jak to napravit, by mohl být lednový svátek známý jako Mezinárodní den objímání, během kterého si lidé připomínají, jak důležité může být toto nenápadné gesto. Prozradíme, kdy je den objímání, kdy ho lidé začali slavit a proč se objímat častěji.
Kdy je Mezinárodní den objímání?
Ačkoliv dnes Mezinárodní den objímání patří mezi oblíbené svátky, spousta lidí netuší, jak vlastně vznikl. Tuto tradici má na svědomí Kevin Zaborney z Michiganu, který usoudil, že Američané jsou příliš zdrženliví a rozpačití, co se veřejných projevů lásky a vzájemné náklonosti týče. Rozhodl se proto situaci změnit a přišel s nápadem ustanovit jeden den v roce, kdy bude objímání vítanou kratochvílí.
Daný svátek sice vznikl 29. března 1986, ale v současné době připadá oslava Mezinárodního dne objímání na 21. leden. Pravděpodobně to souvisí s ponurým zimním počasím a pro mnohé psychicky náročným obdobím, které si mnozí spojují s koncem Vánoc, příchodem nového roku a nutností se po svátcích opět vrátit do práce.
V minulosti se Mezinárodní den objímání slavil převážně na americkém území, ale postupem času se tento svátek rozšířil po celém světě. I na území České republiky si tak můžete během 21. ledna všimnout objímajících se dvojic, přičemž někteří lidé dokonce vyrážejí do ulic a sdílí objetí s náhodnými kolemjdoucími.
Pozitivní vliv objímání
Světový den objímání je zajisté velice dobrou příležitostí, kdy někomu vyjádřit lásku a obdiv, ale rozhodně není na škodu se k někomu blízkému přitisknout každý den. Jediné objetí totiž může spolehlivě pomoci ve chvíli, kdy hledáte podporu nebo bezpečí, ale zároveň představuje skvělý způsob, jak se podělit o svou radost nebo někomu sdělit, že bez něj nemůžete být.
Ať už se rozhodnete obejmout své rodiče, prarodiče, sourozence, partnera, někoho z přátel nebo třeba svého domácího mazlíčka, určitě nebudete litovat. Toto vstřícné gesto totiž přirozeně působí proti úzkosti a depresím, zvyšuje v mozku produkci serotoninu, který je známý jako hormon štěstí, a navíc dodá vám i vašim blízkým pocit jistoty, lásky, ale také důvěry.
Kromě toho, že objetí dokáže člověka psychicky podpořit a potěšit, však může mít také pozitivní vliv na lidské tělo. Odbourává totiž stres, snižuje hladinu kortizolu a přináší celkové zklidnění organismu. Zároveň si můžete všimnout, že během objetí dochází k uvolnění svalového napětí, a vyplavuje se hormon oxytocin, jenž podporuje pocit klidu a spokojenosti.
Mezinárodní den objetí zdarma
Aby toho nebylo málo, kromě Mezinárodního dne objímání existuje i další zajímavý svátek, který spousta lidí vůbec nezná. Jde o Mezinárodní den objetí zdarma, kterému se anglicky říká jednoduše Free hugs. Ten připadá na 5. července a lidé ho oslavují tím způsobem, že se na ulicích objímají, a to především s osobami, které vůbec neznají.
Tradice objímání zdarma vznikla v roce 2004, kdy na letiště v australském Sydney přicestoval Juan Mann. Jakmile vystoupil z letadla, všimnul si, že většinu cestujících vítá jejich rodina nebo přátelé, všichni se radují, objímají a těší se z dalšího setkání. On sám ale neměl koho obejmout, což ho v danou chvíli zamrzelo.
Pak ale Juan dostal skvělý nápad. Na místě si vyrobil velký transparent, na který napsal FREE HUGS, což v překladu znamená objetí zdarma, a vydal se na procházku po Pitt Street Mall, která je nejrušnější ulicí v Sydney. Kolemjdoucí se na něj nejprve dívali trochu jako na blázna, ale brzy se našli první odvážlivci, kteří neváhali a Juana objali.
Řady nadšených osob, kterým objetí vykouzlilo úsměv na rtech, se postupně rozšiřovaly a o Juanovi se brzy dozvěděl celý internet. Spousta lidí začala objetí zdarma také nabízet, netrvalo dlouho a nový svátek byl na světě. Dnes se s jeho příznivci setkáte prakticky v každé zemi a Česká republika samozřejmě není výjimkou.
Den objímání plyšových medvídků
Mezi svátky, o jejichž existenci pravděpodobně většina lidí nemá ponětí, patří také Den objímání plyšových medvídků (National Hug a Bear Day). Ten každoročně připadá na 7. listopadu, přičemž nejčastěji se slaví tak, že lidé objímají své nejbližší, ale i své oblíbené plyšové hračky. Kromě toho jde také o skvělou příležitost, kdy můžete příbuzným, přátelům a hlavně dětem udělat radost novým plyšovým medvídkem.
Kdy je Mezinárodní den objímání?
Světový den objímání lidé v současné době slaví 21. ledna. Za vznik tohoto svátku je přitom zodpovědný Kevin Zaborney z Michiganu, který měl pocit, že Američané jsou ve veřejných projevech náklonosti příliš zdrženliví a měli by více vyjadřovat své city. Mezinárodní den objímání sice původně vznikl 29. března 1986, ale později byly jeho oslavy přesunuty na měsíc leden, který je pro mnohé velmi pesimistický.
Proč se objímat častěji?
Na lidskou mysl i tělo má objímání velice příznivý vliv. V člověku totiž dokáže vyvolat pocit bezpečí, radosti, lásky a důvěry, spolehlivě zahání úzkost i deprese a v mozku stimuluje produkci serotoninu, který je známý jako hormon štěstí. Kromě toho odbourává stres, snižuje hladinu kortizolu a celkově zklidňuje lidský organismus.
Kdy se slaví Mezinárodní den objetí zdarma?
V roce 2004 vznikl svátek známý jako Mezinárodní den objetí zdarma neboli Free hugs. Jeho původcem je Juan Mann, který přicestoval na australské letiště v Sydney, ale po příletu se mezi objímajícími lidmi cítil osamělý. Vyrobil proto ceduli s nápisem FREE HUGS a vydal se na rušnou ulici, kde nabízel objetí náhodným kolemjdoucím. Tato tradice se brzy ujala a dnes si ji připomínáme 5. července.
Na kdy připadá Den objímání plyšových medvídků?
Pokud se rádi objímáte, nenechte si ujít Den objímání plyšových medvídků, který je známý jako National Hug a Bear Day. Ten se slaví 7. listopadu, kdy lidé objímají nejen své nejbližší, ale také své nejoblíbenější plyšové hračky. Kromě toho jde o vhodnou příležitost, kdy může člověk rozšířit sbírku plyšáků nebo obdarovat milovanou osobu.