Učarovala vám krása vlčích máků a rádi byste si tuto atraktivní květinu vyseli na své zahradě? Pak pro vás bude jistě dobrou zprávu, že její pěstování je nenáročné a vzhledem k tomu, že produkuje velké množství semen se také snadno množí. Jaký typ půdy a stanoviště bylina potřebuje a jak se o ni správně starat?
Botanická charakteristika vlčího máku
Vlčí mák (Papaver rhoeas) je jednoletý ozimý plevel, který zapleveluje především obiloviny a ozimou řepku. Méně často se pak vyskytuje také u okopanin či víceletých pícnin. Nicméně někteří lidé tuto bylinu pěstují pro okrasné účely i kvůli sběru jejích okvětních lístku, které se suší a následně používají jako čaj, nebo se z nich vyrábí barvivo.
Jedná se o 60 až 90 cm vysokou rostlinu, pro níž je charakteristický tenký kořen a štíhlá, řídce větvená, chlupatá lodyha. Spodní listy mají podlouhlý kopinatý tvar, jsou nedělené nebo peřenodílné a krátce řapíkaté, zatímco listy v horní části lodyhy jsou přisedlé, trojklanné a zubaté. Květy bývají před rozvinutím sehnuté a vyrůstají na štětinatých stopkách. Poupata jsou přitom kryta dvěma štětinatými lístky, které po rozkvětu odpadnou.
Rostlina má v plném květu pouze 4 velké korunní lístky, jež mají charakteristicky červené zabarvení a na jejich bázi se nachází černá nebo fialová skvrna. Tyčinky jsou tmavé a nitkovité a plodem této byliny je 1 až 2 cm velká, lysá a vejčitě tvarovaná tobolka neboli makovice s plochým terčem v horní části. Jedna rostlina pak dokáže vyprodukovat 10 tisíc až 20 tisící semen.
Jak se množí vlčí mák?
Co se týká množení vlčího máku, tak to probíhá klasicky ze semen, která se získávají ze zralých makovic. Pokud jste mák nikdy dříve nepěstovali, můžete sehnat semena v přírodě, jelikož tato bylina roste planě na okrajích cest, v obilných polích, na rumištích, úhorech a roztroušeně se vyskytuje na mnoha dalších místech, která jsou obhospodařována člověkem.
Nicméně semínka vlčího máku je zpravidla možné jednoduše zakoupit také v prodejnách zahradnictví, v hobby marketech i na internetu. Jejich výhodou je přitom možnost výběru z mnoha různých odrůd této rostliny. Mezi nejoblíbenější kultivary vlčího máku, jež jsou dostupné v České republice, patří například:
- mák vlčí červený,
- mák vlčí Shirley single,
- mák vlčí Bridal Silk,
- mák vlčí Mother of Pearl,
- mák vlčí Pandora,
- mák vlčí Dawn chorus.
Vlčí mák: pěstování
Pěstování vlčího máku není nic složitého, jen je potřeba vědět, kdy jej vysít a na jaké stanoviště. Termín setí máku je potřeba zvolit takový, aby semena rostliny prošla mrazem. Obvykle se proto tato rostlina vysévá ven na podzim. Nicméně také se nabízí možnost uložit semínka byliny asi týden před výsevem do ledničky, což by mělo stačit pro nastartování jejich klíčivosti. V takovém případě se rostlina vysévá na zahradu brzy z jara.
Co se týká místa výsevu, tak vlčímu máku se nejlépe daří na slunném stanovišti v hlinitých výživných půdách se zásaditým až mírně kyselým pH. Pokud jej nebudete sklízet, tak se v místě, kde roste, po uzrání sám vysemení a za rok na stejném stanovišti opět vyroste. Může se však snadno stát, že jej budete nacházet po celém pozemku, jelikož semena máku se snadno roznesou na jiná místa.
Jak zasadit vlčí mák?
V ideálním případě se mák vlčí sází do sponu o velikosti 30×30 cm. Půdu je přitom předtím potřeba prokypřit, jelikož tato rostlina má ráda propustnou a kyprou zeminu. Také je třeba, aby půda, kde bude mák růst, byla dostatečně vápenitá. Vzhledem k tomu, že semena této bylinky jsou velice drobná, umisťují se pouze na povrch substrátu a dále se už nezahrabávají.
Kdy kvete vlčí mák?
Rozkvetlé vlčí máky můžete ve volné přírodě potkávat prakticky celé léto. Tato bylina totiž kvete od května do srpna. V některých případech je navíc na květy máku možné narazit dokonce ještě v říjnu, a to za předpokladu, že mu přeje příznivé počasí. Poté začínají korunní lístky z rostliny odpadat a zůstává pouze makovice, ve které se nacházejí semena.
Jak se sklízí mák vlčí?
Jamile uzrají makovice, je možné mák sklidit a nechat usušit. Semena pak stačí z makovic lehce vyklepat a uschovat v uzavíratelné nádobě nebo papírovém sáčku. Pakliže rostlinu nepěstujete pouze pro okrasné účely, ale také kvůli jejím korunním lístkům, tak ty se ručně vytrhávají v letních měsících za suchého počasí.
Natrhané okvětní lístky je potřeba volně rozložit na suché místo, jelikož pokud se dostanou do kontaktu s vlhkostí, začnou fialovět. Rostlina se zpravidla suší ve stínu, například na půdě, nebo v sušičce, přičemž teplota by neměla přesáhnout 40 °C. Pakliže jsou květy sušeny volně na vzduchu, trvá celý proces asi jeden týden, zatímco v sušičce přibližně dva dny.
Z vysušených okvětních lístků vlčího máku si pak můžete připravit čaj, který se doporučuje popíjet při onemocnění dýchacích cest, jelikož má údajně zklidňující účinky. Vzhledem k tomu, že čaj z květů vlčího máku má nahořklou chuť, obvykle se přidává do čajových směsí s dalšími bylinami, jako je například maliník, ostružiník, měsíček nebo třapatka.
Kdy se sází vlčí mák?
Pokud chcete vlčí mák vysévat přímo na zahradu, pak je potřeba tak učinit už na podzim, aby semena prošla mrazem. V případě předpěstování a následného přesazení ven se semínka máku dávají asi týden před výsevem do ledničky kvůli nastartování klíčivosti. Vhodnou dobou pro předklíčení je v takovém případě únor.
Jak dlouho kvete vlčí mák?
Vlčí máky kvetou poměrně dlouhou dobu. Svými květy zdobí obilná pole, okraje cest a jiná místa poznamenaná činností člověka prakticky celé léto. První rostliny začínají kvést v květnu a některé vydrží v případě příznivého počasí až do října.
Kdy se sklízí vlčí mák?
Pokud pěstujete vlčí mák pro semena, tak jeho sklizeň probíhá po úplném dozrání rostliny, což bývá obvykle na začátku nebo v průběhu podzimu, kdy bylina odkvétá. V případě, že vám jde o sběr makových okvětních lístků například pro výrobu čaje, tak ty prostě otrháte ve chvíli, kdy rostlina kvete, což znamená během letních měsíců.