Když se vydáte na procházku do lesa, kromě hub, borůvek a brusinek si tam můžete nasbírat také spoustu lesních jahůdek, které milují děti i dospělí. Nechcete-li však kvůli těmto plodům pokaždé vážit dlouhou cestu na lesní mýtiny, můžete si je vypěstovat na své zahrádce. Poradíme, jak se pěstují lesní jahody v květináči nebo na záhonku a jak se o tyto rostliny správně starat.
Ačkoliv lidé na zahradách poměrně běžně pěstují jahodník velkoplodý (Fragaria x ananassa), v současné době jsou stále populárnější také lesní jahody. Jedná se konkrétně o rostlinu s názvem jahodník obecný (Fragaria vesca), která je mezi lidmi známá jednoduše jako lesní jahoda. Tato trvalka vyrůstá do výšky 5 až 20 centimetrů a roste planě v lesích, v hájích, na pasekách a na mezích.
Přestože mají lesní jahody menší plody než běžně pěstované jahodníky, jsou velice sladké, chutné a vyznačují se i specifickou vůní. Pro pěstování na zahradě nebo v nádobách pak byl roku 1910 specificky vyšlechtěn druh označovaný jako měsíční jahody. Nazývá se Fragaria vesca semperflorens, ale někdy se můžete setkat také s pojmenováním alpinské jahody nebo alpské jahody.
V našich končinách se lesní jahody pěstují na menších i větších zahrádkách, v květináčích a samozavlažovacích truhlících nebo klidně i doma v interiéru. Kromě toho, že poskytují zahrádkářům chutné plody, se totiž mohou stát i krásnou ozdobou květinových záhonů, skalek či okenních parapetů a jejich listy se navíc používají jako součást různých čajových směsí.
Jelikož tyto rostliny většinou nevytvářejí žádné šlahouny nebo bývají kratší než v případě klasických jahodníků, dají se pěstovat například na okrajích zeleninových či bylinkových záhonů. Dále se pak hodí jako podsazení ovocných keřů, ale mohou také posloužit jako ohraničení záhonů s květinami. Pokud chcete pěstovat lesní jahody v květináči, můžete zvolit i různé závěsné varianty nebo truhlíky za oknem.
Výběr vhodné odrůdy
Na rozdíl od jednotlivých kultivarů jahodníku velkoplodého se měsíční jahody nemnoží prostřednictvím šlahounů, na nichž vyrůstají nové rostlinky. Místo toho lidé přistupují k dělení větších trsů na menší sazenice nebo pěstují lesní jahody ze semen. Ta se dají sehnat například v zahradnictví, ve větších obchodech nebo klidně i na internetu. K nejoblíbenějším variantám patří:
- Rujana – bohatě kvetoucí odrůda původem z Německa, jež poskytuje pěstitelům drobné sytě červené plody s bílou až narůžovělou dužninou, které krásně voní a skvěle chutnají,
- Alexandria – odrůda s aromatickými a velmi sladkými plody,
- Yellow Wonder – relativně nová varianta jahodníku měsíčního, která nabízí velmi aromatické plody bělavě žluté barvy objevující se spíše až na konci jahodové sezóny,
- Tubby Red – kultivar dorůstající do výšky 0,2 metru, jenž během května a června vykvétá drobnými bílými kvítky a následně plodí menší červené jahůdky podlouhlého tvaru,
- Tubby White – odrůda s trojčetnými zelenými listy vykvétající od května do června, která má podlouhlé plody malého vzrůstu a bílé barvy.
Pěstování lesních jahod není příliš náročné, takže to hravě zvládnou nejen zkušení zahrádkáři, ale i nováčci. Přestože se jedná o trvalku, je dobré vědět, že kvalita plodů po prvním roce výrazně klesá, takže se doporučuje každý rok sazenice obměnit a vypěstovat ze semen nové. Pokud se vám do toho ovšem nechce, můžete si na jaře zakoupit již předpěstované rostliny.
Kdy vysadit lesní jahody?
Jestliže vás tyto rostliny zaujaly a chtěli byste si je také pořídit, jistě přemýšlíte, jak zvládají lesní jahody pěstování v našich podmínkách a kdy je nejlepší čas se do toho pustit. V tom případě pamatujte, že typicky se měsíční jahody pěstují ze semen, která se obvykle vysévají v době od února do března (na konci zimy či začátkem jara), a to do výsevních misek či plochých plat.
Semínka lesních jahod se vysévají do vhodného pěstebního substrátu (smíchaného s perlitem), a to konkrétně na povrch půdy, přičemž následně se pouze lehce přihrnou hlínou. Ke klíčení, které trvá až 3 týdny, potřebují dostatečné množství světla. Jakmile se objeví první dva pravé lístky, je nutné sazeničky přepíchnout do větší nádoby (to se většinou provádí zhruba 4 až 6 týdnů od výsevu).
Pokud jde o to, jak přesadit lesní jahody na finální stanoviště, vhodný čas nastává, jakmile je rostlina dostatečně silná a má alespoň 5 zdravých listů. Většinou se k tomu tedy přistupuje nejdříve koncem dubna nebo později během května. Vše záleží na tom, jaké venku aktuálně panuje počasí. Také pak hraje roli to, zda se rozhodnete pro pěstování na záhonku, nebo zvolíte pěstování v nádobě.
Než začnete s výsadbou měsíčních jahod na záhon, měli byste si ho správně připravit. Zhruba 2 až 3 týdny dopředu tedy zeminu prokypřete a zapravte do ní kompost. Sázení lesních jahod pak proveďte ideálně v ranních nebo večerních hodinách, kdy nebude tak horko jako během poledne. Je-li venku pošmourno, můžete to ovšem provést i v jinou denní dobu.
Při pěstování lesních jahod v nádobách volte takové květináče nebo truhlíky, které budou dostatečně hluboké a prostorné, aby se tam později sazenicím dobře dařilo. Do nich umístěte drenážní vrstvu a vhodný substrát (propustný, humózní, mírně kyselý). Jednotlivé sazenice pak vkládejte tak hluboko, aby jejich srdéčko (střed) bylo zhruba na úrovni země. Nesmíte ho nikdy zcela zakrýt, protože pak byste se úrody chutných plodů nedočkali.
Kolik místa potřebují jahody?
Přemýšlíte, jak daleko od sebe sázet lesní jahody? Vše samozřejmě záleží na tom, zda jste se rozhodli umístit sazeničky na záhon, nebo je raději budete pěstovat v nádobě. Také se vždy zaměřte na to, jakou odrůdu si domů pořizujete, protože se mohou svou robustností navzájem lišit. Čtěte tedy informaci na obalu semínek nebo se poraďte přímo v zahradnictví.
Jahodníky ve svém okolí potřebují dostatek prostoru ke správnému zakořenění a růstu. Vzdálenost jednotlivých řádků by měla být zhruba 30 až 50 centimetrů a rostliny by měly mít mezi sebou asi 20 až 40 centimetrů. Pěstujete-li lesní jahody ve více řádcích, nechte si mezi nimi dobré rozestupy, abyste měli k sazenicím přístup a následně se vám jejich plody dobře sklízely.
Co se týče vhodného stanoviště, měsíční jahody preferují slunečné a vlhké prostředí, ale nevadí jim ani polostín. V ideálním případě byste jim měli zajistit alespoň 6 hodin slunečního svitu denně, přičemž půda musí být dobře odvodněná, neutrální až mírně kyselá a nejlépe hlinitopísčitá. Pokud zemina u vás na zahradě není vhodná, obohaťte ji kompostem nebo jiným vhodným hnojivem.
Jak často se zalévají jahody?
Měsíční jahody vyžadují dostatečné množství vláhy, a to spíše v podobě vydatnějšího zalévání než průběžného kropení. Pokud pěstujete rostliny na záhoncích, můžete kolem nich položit fólii či netkanou textilii, která pomůže udržet na místě správnou teplotu. Také zajistí, že půda bude dostatečně vlhká a zabrání napadení sazenic různými škůdci.
Pamatujte, že půda by měla být v případě lesních jahod vždy mírně vlhká, ale nesmí být přemokřená, protože jinak jim začnou zahnívat kořeny. Důkladnou zálivku jim dopřejte hlavně během prvních čtrnácti dnů po výsadbě na finální stanoviště, aby se vám dobře ujaly. Plánujete-li pěstování měsíčních jahod v nádobách, volte ideálně samozavlažovací truhlíky, které vám usnadní práci.
Jak se starat o lesní jahody?
Po výsadbě se doporučuje vyštipovat první květy, které se na rostlinách objeví, díky čemuž sazenice zesílí a bude později více plodit. Pokud se chcete dočkat opravdu bohaté úrody, zhruba jednou za měsíc své sazeničky přihnojte, což rostlinám zajistí také dobré zdraví. Během velmi horkých a suchých dnů pak můžete jahodníky průběžně rosit odstátou vodou.
Co s lesními jahodami na zimu?
Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalky, mohou samozřejmě na vašich záhoncích nebo případně v nádobách také úspěšně přezimovat. Důležité je nicméně rostliny na příchod mrazíků připravit. Odstraňte všechny odumřelé a nezdravé listy a zakryjte rostliny mulčem. Sazenice v nádobách přeneste zvenku do chladnější místnosti nebo je zakryjte slámou či chvojím a obalte izolační vrstvou. Vhodné květináče ovšem můžete také zakopat na zimu do půdy. Nezapomínejte na zálivku.
Jak pěstovat měsíční jahody?
Na zahradách se pěstuje specifický typ jahodníku obecného (tzv. lesní jahoda), který se nazývá měsíční jahoda (Fragaria vesca semperflorens). Dá se umístit na zahradu, ale i do pěstebních nádob. Lidé jej nejčastěji vysazují na okraje zeleninových, bylinkových či květinových záhonů, do květináčů a samozavlažovacích truhlíků nebo třeba na skalky. Plody jsou sice malé, ale velmi sladké a chutné.
Jakou půdu potřebují jahody lesní?
Chcete-li pěstovat měsíční (lesní) jahody, měli byste jim dopřát dostatečně humózní půdu, která bude hlinitopísčitá (tedy ne těžká a jílovitá ani příliš lehká) a neutrální nebo mírně kyselá. Na záhoncích se většinou zemina před výsadbou prokypří a obohatí také kompostem nebo jiným vhodným hnojivem, zatímco při pěstování v truhlících se používá drenážní vrstva a vhodný substrát.
Kolik potřebují jahody slunce?
Lesní jahody obvykle nejsou tak náročné na světlo jako sazenice jahodníku velkoplodého. Vyhovují jim slunná místa, kam dopadají paprsky alespoň po dobu 6 hodin denně. Nevadí jim však ani polostín. Zálivku je nutné řešit pravidelně, a to tak, aby půda byla neustále trochu vlhká. Nesmí být ovšem přemokřená, což by způsobilo nepříjemné zahnívání kořenů.
Kdy rostou lesní jahody na záhonku či v nádobě?
Lesní jahody plodí průběžně během sezóny (zhruba od června do srpna), přičemž pravidelná sklizeň jahůdek podporuje násadu dalších plodů. Sbírají se pouze dozrálé bobule, které je nutné co nejrychleji spotřebovat nebo vložit do mrazáku. Můžete je sníst v čerstvém stavu nebo s nimi obohatit nejrůznější dezerty (koláče, zmrzlinové poháry, dorty) a další dobroty (sirupy, likéry).