Někteří považují tuto rostlinu za plevel, kterého se téměř nedá zbavit, jiní si naopak pochvalují její léčivé vlastnosti. Řeč je o houževnaté bylině s názvem bršlice kozí noha, která má velice příznivé účinky na lidský organismus a zároveň se hodí i pro přípravu domácího pesta, čaje nebo různých zábalů. Poradíme vám, jak bršlici poznáte a k čemu ji můžete využít.
Co je bršlice kozí noha?
Rostlina bršlice kozí noha (latinsky Aegopodium podagraria) patří do čeledi miříkovité. Jedná se o invazivní bylinu, kterou spousta zahrádkářů považuje za úmorný plevel, protože je velice houževnatá a odolná. Zároveň jde však o prastarou léčivku, jejíž oddenky obsahují celou řadu prospěšných látek a od nepaměti se používají k léčivým účelům.
Svůj název si bršlice kozí noha získala právě díky léčivým účinkům, které má na lidský organismus. Dříve se totiž podávala při záchvatech dny (také označovaná jako pakostnice nebo podagra – odtud latinské jméno byliny), kdy pacientův palec na noze napuchne a částečně připomíná kozí kopýtko. Podle některých však samotné listy bršlice vypadají jako otisk kozího kopyta. Zároveň se můžete setkat i s celou řadou dalších názvů, jako je například kerhák, kerhátek nebo husí packa.
Jak poznat bršlici kozí nohu?
Když na jaře vyraší první trojčetné pilovité listy bršlice kozí nohy, může tato bylinka připomínat každý další plevel. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která v prvním roce vytváří kořenový systém a přízemní růžici. Během druhého roku pak na řadu přichází hranatá a rýhovaná lodyha, která dorůstá délky až jednoho metru a na konci je větvená.
Listy bršlice kozí nohy bývají jednou či dvakrát trojčetné, mají vejčitý tvar a jsou ostře pilovité. Květy složené do strukturovaného okolíku jsou v průměru 3 milimetry velké. Okvětní lístky pak mají čisté bílou barvu, přičemž některým zahrádkářům toto květenství připomíná květy mrkve. Pokud vás zajímá, kdy roste bršlice kozí noha, důležité je vědět, že kvete zhruba od května do října.
Co se týče plodů, jedná se o dvounažky, které uvnitř ukrývají drobná semena, jejichž vzhled je podobný kmínu. Ačkoliv jsou čerstvé nažky neklíčivé, pokud bršlice přezimuje, jejich klíčivost se rapidně zvyšuje. Vzhledem k tomu, že tyto nažky vypadávají všude kolem původní rostliny, na neobdělávaných půdách se bršlice kozí noha velice rychle šíří.
Kromě toho bršlice vytváří rozsáhlou síť oddenků, které jsou známé pro svou vysokou regenerační schopnost. Tyto žlutavě bílé až hnědé části rostliny rašící až z podorničních vrstev navíc slouží jako prostředek vegetativního rozmnožování. Právě díky těmto vodorovným a svislým oddenkům, ale i bohatě větveným kořenům setrvává bršlice na stanovišti velice úporně.
Bršlice kozí noha: výskyt
Kde roste bršlice kozí noha? Tato rostlina je v dnešní době hojně rozšířená na evropském kontinentu. Roste prakticky kdekoliv od nížin až po horský stupeň, přičemž jako místo výskytu se udává pásmo od Velké Británie na západě až po Uralské pohoří na východě. Ačkoliv chybí ve Skandinávii a v oblasti Středozemního moře, setkat se s ní můžete také v Severní Americe, kam byla v minulosti zavlečena.
Bršlice kozí noha představuje nitrofilní rostlinu, což znamená, že vyžaduje větší množství dusíku v půdě. Prosazuje se tedy hlavně v podrostu vlhkých smíšených a listnatých lesů, ale narazíte na ni také v lužních lesích a na stinných lesních pasekách. Kromě toho se objevuje i na březích řek, v parcích, v sadech, na polích a jako plevel samozřejmě také na loukách a zahradách.
Bršlice kozí noha: záměna
Občas se stává, že si zahrádkáři popletou bršlici kozí nohu s jinou rostlinou, která se jí nápadně podobá. Někteří husí packu zaměňují za děhel lesní, což je vysoká dvouletá až vytrvalá bylinka, která dorůstá klidně i do výšky 2,5 metru. Pozor si pak dejte na záměnu bršlice kozí nohy s prudce jedovatým bolehlavem plamatým, který se také řadí do čeledi miříkovitých.
Bršlice kozí noha využití a účinky
Jak jsme již zmiňovali v úvodu, pro některé zahrádkáře je bršlice kozí noha plevel, kterého se téměř nelze zbavit. Právě proto tato rostlina činí potíže především v zanedbaných zahradách a parcích, ale neplechu může v některých případech napáchat i na místech, o která lidé pravidelně pečují. Pokud ji ve své zahradě mít nechcete, budete se tedy muset hodně snažit, abyste ji nadobro vymýtili.
Ačkoliv někteří považují tuto rostlinu za plevel, pro jiné je bršlice kozí noha léčivka, kterou si nemohou vynachválit. Obsahuje totiž velké množství zdraví prospěšných látek, má pozitivní účinky na lidské zdraví a může být základem různých léčivých tinktur a mastí. Kromě toho se používá také v kuchyni, a to hlavně pro přípravu chutného pesta, čaje nebo třeba smoothie.
Léčivé účinky bršlice kozí nohy
O léčivých vlastnostech bršlice se zmiňuje již slavná benediktýnka Hildegarda z Bingenu, která ve svých spisech ze 12. století prohlašuje, že se jedná o vzácnou klášterní bylinu pěstovanou pro její četné zdravotní účinky. A právě kvůli tomu, že ovlivňuje bršlice zdraví člověka velmi příznivým způsobem, si pěstitelé tuto bylinku pochvalují i dnes.
Co se týče látek obsažených v bršlici, patří sem především silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin nebo olej. Kromě toho obsahuje bršlice kozí noha vitamíny, z čehož je nejdůležitější velké množství vitamínu C (dvakrát více než kadeřávek). Dále se jedná o významný zdroj minerálů, jako je železo, hořčík nebo vápník.
Pokud jde přímo o léčivé účinky bršlice, jak už bylo zmíněno výše, obklad z listí má zklidňující účinek, a proto se v minulosti používal obzvláště při léčbě dny nebo další bolestivých onemocnění. Tuto rostlinu si ale lidé oblíbili také pro její detoxikační a protizánětlivé vlastnosti. Co všechno tedy bršlice podle starých záznamů a vyznavačů přírodní medicíny vlastně dokáže?
- Má výrazné močopudné účinky, pomáhá odvodňovat a odvést z těla škodlivé látky.
- Představuje vhodnou prevenci proti vzniku močových nebo ledvinových kamenů.
- Rozpouští kyselinu močovou, takže pomůže pacientům trpícím dnou.
- Podporuje trávení a má částečně projímavé účinky.
- Zlepšuje vylučování soli z těla, což pomáhá při revmatismu a problémech s klouby.
- Působí proti překyselení organismu a napomáhá vylučování kyselých usazenin.
- Má pozitivní vliv na lidský organismus při poruchách metabolismu cukrů.
- Snižuje srážlivost krve, takže působí proti tvorbě embolií.
- Napomáhá zvyšovat produkci testosteronu a hladinu estrogenu (například po menopauze).
- Podporuje hormonální rovnováhu, působí protizánětlivě a detoxikačně.
- Působí proti ztrátě kostní hmoty a pomáhá obnovovat hustotu kostí.
- Má hojivé účinky a pomáhá při léčbě nejrůznějších otoků nebo drobných ran.
- Zlepšuje hybnost kloubů a vytrvalost svalů.
- Snižuje působení stresu na lidský organismus.
Bršlice kozí noha: dávkování
Stejně jako v případě jiných bylinek je také u bršlice nutné myslet na správné dávkování a raději užívat tuto rostlinu v menším množství. Pokud totiž zkonzumujete příliš mnoho jejích oddenků či listů nebo vypijete přemíru nápoje z nich vyrobeného, může mít bršlice kozí noha nežádoucí účinky v podobě nevolnosti nebo výrazného podráždění ledvin.
Když pacienta trápí revmatismus nebo třeba močové kameny, doporučuje se užívat nálev z bršlice (zhruba 350 mililitrů před jídlem v případě revmatismu, 500 mililitrů při léčbě močových kamenů). Ten by měl ulevit od potíží a díky svým léčivým účinkům zdravotní problémy částečně zmírnit. Rozhodně byste však neměli nálev z bršlice konzumovat déle než několik dní, jelikož tato kůra není vhodná pro dlouhodobé užívání.
Ve formě obkladů, které jsou namočené do nálevu připraveného z oddenků bršlice kozí nohy, se pak tato rostlina používá také v rámci léčby zanícených míst nebo třeba hemoroidů. Pro přípravu obkladů můžete ovšem vyzkoušet také nadrcené čerstvé listy. Ty by měly mít hojivý účinek a dokonce ulevují také bolavým kloubům.
Co je bršlice kozí noha?
Rostlina bršlice kozí noha je invazivní druh z čeledi miříkovité. Jedná se o houževnatou bylinu, kterou někteří zahrádkáři považují za úmorný plevel, ale jiní si ji oblíbili díky jejím léčivým vlastnostem. S těmi je spojený i samotný název bršlice kozí noha, který vychází ze skutečnosti, že dříve se tato rostlina používala při záchvatech dny, kdy pacientům napuchly palce a připomínaly kozí kopýtka.
Jak poznat bršlici?
Pro tuto rostlinu je charakteristická hranatá a rýhovaná lodyha, která může měřit až 100 centimetrů a na konci bývá rozvětvená. Listy bršlice jsou trojčetné, vejčité a ostře pilovité. Květy tvořící strukturovaný okolík dosahují velikosti až 3 milimetrů a okvětní lístky mají bílou barvu. Plodem bršlice jsou dvounažky, které obsahují drobná semena podobná kmínu.
Jaké má bršlice kozí noha využití?
Ač někteří zahrádkáři považují bršlici za nebezpečný plevel, ve skutečnosti existuje mnoho způsobů, jak vám tato bylina může být prospěšná. Kromě toho, že má skvělé léčivé účinky a může se tak stát základem různých hojivých mastí, tinktur, zábalů a koupelí, ji můžete použít také v kuchyni. Hodí se například pro přípravu čajů, pesta nebo smoothie.
Jaké jsou léčivé účinky bršlice kozí nohy?
Zdraví prospěšné účinky bršlice kozí nohy zmiňuje ve svých spisech ze 12. století již benediktýnka Hildegarda z Bingenu. Tato rostlina obsahuje velké množství vitamínu C a je významným zdrojem minerálů. Má močopudné účinky, působí detoxikačně a protizánětlivě, rozpouští kyselinu močovou, podporuje trávení, zlepšuje vylučování soli z těla, působí proti překyselení organismu, podporuje hormonální rovnováhu a kromě jiného dokonce odbourává stres.