Bobkový list – využití a léčivé účinky

Potřebujete dochutit omáčku, polévku či pečené maso? Nebo snad hledáte způsob, jak podpořit trávení, snížit množství krevního cukru a zmírnit nepříjemné bolesti? V tom případě by se vám mohl hodit bobkový list, což je sušený list vavřínu vznešeného. Prozradíme, na co je dobrý bobkový list, jak ovlivňuje bobkový list zdraví člověka a k čemu se používá čaj z bobkového listu.

Co je to bobkový list?

Bobkový list z kuchyně samozřejmě všichni známe. Ne každý však tuší, že se ve skutečnosti jedná o sušený list vavřínu vznešeného, který se někdy označuje také jako vavřín ušlechtilý nebo jako bobkový strom.  Ačkoliv původně pochází z Malé Asie, dnes se pěstuje prakticky v celém Středomoří a je dobře známý i na našem území.

Jak vypadá vavřín vznešený?

Vavřín vznešený (latinsky Laurus nobilis) je stálezelený strom nebo keř z čeledi vavřínovitých (Lauraceae). Ve volné přírodě dorůstá zhruba do výšky 2–4 metrů, ale vzácněji to klidně může být i 8 metrů (na původních místech výskytu pak dokonce 12–15 metrů). Obvykle však roste poměrně pomalým tempem, a co se týče vzhledu, vyznačuje se černohnědou borkou.

Asi nejznámější součást rostliny tvoří vavřínové listy, které bývají zhruba 2–4 centimetry široké a dorůstají do délky 5–12 centimetrů. Na dotek jsou kožovité, lysé a obsahují několik párů postranních žilek. Na okrajích bývají lehce zvlněné, ale na vrcholu jsou špičaté nebo zašpičatělé. Nejčastěji se pak využívají v sušeném stavu, ale v některých případech člověku dobře poslouží i ty čerstvé.

Dalším typickým znakem vavřínu vznešeného jsou čtyřčetné květy, které vyrůstají v chudých okolících, mají krátkou okvětní trubku a žlutavé cípy. Samičí varianta obsahuje 4 nefunkční tyčinky a gyneceum s jednopouzdrým semeníkem, zatímco v samčích se vyskytuje 12 tyčinek a nefunkční pestík. Plodem vavřínu je pak vejcovitá, temně purpurová bobule.

Již od dob antiky byl vavřín vznešený pěstován hlavně jako léčivá rostlina, jejíž listy si našly své místo i v gastronomii, ale zároveň vždy plnil také okrasnou funkci. Obvykle roste ve stálezelené vegetaci s dalšími tvrdolistými dřevinami. Při domácím pěstování se mu pak dobře daří v lehkých, propustných půdách, nesnáší dlouhotrvající sucho a stejně tak nemá rád ani přemíru vlhkosti.

Jelikož je vavřín vznešený teplomilná rostlina, v našich podmínkách může být jeho pěstování někdy náročné. Krátkodobě sice vydrží pokles teplot na -10 °C, ale obecně je nutné rostlinu před mrazy chránit. Proto se u nás pěstuje spíše v přenosných nádobách a na zimní měsíce vavřín lidé uklízejí do skleníků nebo do zimních zahrad.

Historický význam

Jak už bylo zmíněno výše, vavřín vznešený pochází z oblasti Malé Asie, odkud se postupem času rozšířil prakticky do celého Středomoří. Jeho rozšíření tak zasahovalo od Maroka a Španělska až po Řecko, Turecko a Blízký východ, kde se díky vlhkému klimatu objevovaly celé vavřínové lesy. Když se však před deseti tisíci lety podmínky změnily, vavříny byly nahrazeny jinými rostlinami.

Ačkoliv původní vavřínové lesy již dávno zmizely, některé z nich přetrvávají v horách jižního Turecka, Sýrie, jižního Španělska, Portugalska a severního Maroka, nebo také na Madeiře a na Kanárských ostrovech. Dnes se vavřín vznešený hojně pěstuje v celém Středomoří, kde k největším producentům patří Turecko, ale také v dalších subtropických oblastech (Asie, Severní a Střední Amerika).

Vavřín vznešený uctívali již staří Řekové a Římané, kteří jej považovali za symbol vítězství, moudrosti, vznešenosti, míru a ochrany. Právě z toho důvodu se ve starověkém Řecku věnci spletenými z vavřínových snítek korunovali vítězové sportovních klání i jiných soutěží. Ve starověkém Římě pak vavřínové věnce obvykle zdobily vojevůdce, kteří se vraceli z úspěšných válečných tažení.

Kromě toho bývali s vavřínovým věncem na hlavě vyobrazováni také řečtí a římští učenci. A aby toho nebylo málo, s touto rostlinou souvisí i dnešní akademický titul bakalář (původně baccalaureatus). Vyvinul se totiž z latinského sousloví bacca laurea coronatus, což znamená korunovaný vavřínovým věncem. To samé platí pro označení poeta laureatus („vavřínovaný“ básník).

Důležité je také poznamenat, že vavřín byl považován za rostlinu boha Apollona, jehož podobizny mívaly na hlavě právě věnec složený z bobkových listů. Šlo přitom o symbol neopětované lásky. Apollon se totiž zamiloval do nymfy Dafné díky šípu boha lásky, zatímco Dafné zasáhl šíp lásku zabíjející. Ta se pak snažila Apollonovi uniknout, a když byla již zcela vysílená, raději se proměnila ve strom, což byl právě vavřín. Apollon pak na její památku vždy nosil vavřínový věnec.

Kromě toho pak bývá vavřín spojován také s řeckým bohem lékařství, který je známý jako Aesculapius, Aeskulap nebo Asklépios. Lidé v minulosti navíc věřili, že je daná rostlina ochrání před úderem blesku. Bobkový list si pak vkládali do postelí, aby se jim zdály prorocké sny, odvarem z bobkového listu si omývali ruce před jídlem a rostlinu využívali i k dalším rituálům. Údajně jim totiž mohla zajistit úspěch, zdraví a blahobyt.

Co obsahuje bobkový list?

Zatímco plody vavřínu vznešeného obsahují triglyceridy kyseliny linolové, palmitové a laurinové, v listech najdete hořčiny, silice nebo alkaloidy. Kromě toho jsou také zdrojem bílkovin a vlákniny, přičemž zahrnují i glykosidy, třísloviny, kyselinu listovou, vitamíny A, B a C nebo třeba minerály, jako je železo, vápník, hořčík, draslík, selen, zinek a měď.

Jaké má bobkový list účinky na zdraví?

Přestože je bobkový list známý hlavně jako koření s všestranným využitím, už v dávných dobách si jej lidé oblíbili také pro jeho léčivé účinky. A vzhledem k obsaženým účinným látkám se rozhodně není čemu divit. Pokud jde o to, jak je zdravý bobkový list, obecně se používá hlavně pro podporu trávení, přičemž stimuluje chuť k jídlu. Kromě toho má ale i protizánětlivé a dezinfekční účinky.

Další pozitivní vlastností bobkového listu je skutečnost, že působí lehce sedativně, takže se ve formě odvaru podává lidem, kteří se potýkají s nespavostí a podrážděností. Celkový vliv na nervovou soustavu přitom bývá prospěšný, takže se dá zužitkovat i během aromaterapie nebo jako základ léčivé koupele. Aby toho nebylo málo, zároveň podporuje imunitu a zmírňuje nepříjemné bolesti.

Někteří lidé pak užívají bobkový list na klouby, a to hlavně jako odvar, který se ve formě obkladů několikrát denně přikládá na místa postižená revmatismem. Doporučuje se ale všem, kteří se potýkají s bolestmi, s nepříjemnými otoky, s křečovými žílami nebo se svalovou vyčerpaností. Může navíc zmírnit i příznaky některých kožních infekcí a pomáhá urychlit hojení ran či odřenin.

Pozitivní vliv má bobkový list ovšem i na další tělesné partie, kam patří například močový měchýř, játra nebo slezina. Právě z toho důvodu může podpořit léčbu různých onemocnění, jako je dna, nadýmání nebo třeba migréna. Kromě toho povzbuzuje tvorbu žluči, podporuje fungování jater a pomáhá tělo zbavovat usazenin, solí kyseliny močové a dalších škodlivých látek.

Do svého jídelníčku zařazují bobkový list také pacienti trpící diabetem 2. typu, jelikož se ukázalo, že dokáže snižovat hladinu krevního cukru. V takovém případě se využívá nálev z bobkového listu, který je možné pít až třikrát denně. Díky svým protizánětlivým účinkům nicméně bobkový list také urychluje léčbu kašle a nachlazení (dá se z něj připravit sirup).

Pokud vás zajímá, na co je dobrý vývar z bobkového listu, jistě vás potěší skutečnost, že má mnohočetné využití. Kromě toho, že se užívá vnitřně a ve formě obkladů na postižená místa, totiž pozitivně působí bobkový list na vlasy. Napomáhá zvětšení jejich objemu, ničí lupy, posiluje hřívu a výrazně zvyšuje její lesk. Pokud si navíc připravíte silnější odvar, můžete ho také inhalovat.

Kromě toho si můžete z bobkového listu vyrobit léčebný olej, jenž se bude hodit jako lék na různé pohmožděniny a jiná bolavá místa. Používá se tedy jako zklidňující mazání z bobkového listu. Plody vavřínu vznešeného se pak v minulosti užívaly jako prostředek proti střevním parazitům, ale dnes se již vzhledem k možným negativním účinkům na lidský organismus raději nekonzumují.

Nejčastější formy užívání:

  • čaj z bobkového listu,
  • tinktura z bobkového listu,
  • obklady z bobkového listu,
  • olej z bobkového listu (vavřínový olej),
  • odvar z hřebíčku a bobkového listu,
  • koupele z bobkového listu.

Jaké má bobkový list nežádoucí účinky?

Ačkoliv je bobkový list oblíbenou součástí lidového léčitelství, rozhodně jej nesmíte konzumovat v neomezeném množství (denní dávka by neměla překročit 3 gramy). Kromě toho by si na něj měly dávat pozor těhotné ženy, protože by mohl mít negativní vliv na průběh těhotenství, a příliš se nedoporučuje ani kojícím matkám. Další kontraindikací jsou pak akutní onemocnění jater a ledvin nebo těžší formy cukrovky. Vše ale samozřejmě záleží na konzultaci s ošetřujícím lékařem.

Jaké má bobkový list využití?

Kromě výše popsaných léčivých účinků má bobkový list samozřejmě i další přednosti. Jedná se totiž o hojně používané koření se specifickou chutí i vůní (s lehkým nádechem citrusů), které si našlo cestu do domácností po celém světě. Pro okořenění pokrmu vám navíc stačí klidně i jediný lístek vavřínu. Nejlépe přitom bobkový list chutná v sušeném stavu, protože tak ztratí svou hořkost.

V současné době s bobkovým listem nejčastěji pracuje středomořská a francouzská kuchyně, jelikož jde o místa, kde se vavříny hojně pěstují. Typicky se přidává třeba do různých omáček, polévek, marinád nebo kyselých jídel, ale také se využívá k dochucení pečeného masa, ryb, mořských plodů nebo různých zeleninových pokrmů. Skvěle pak poslouží i pro dochucení luštěninových jídel.

Spolu s tymiánem je bobkový list nedílnou součástí bouquet garni, což je svazek bylinek, které se používají během přípravy polévek a různých dušených pokrmů. Ačkoliv neexistuje žádný zaručený recept, jak tuto kytičku připravit, bobkový list byste rozhodně neměli vynechat. Dále sem patří třeba petržel, tymián, bazalka, kerblík, rozmarýn, saturejka nebo estragon.

Velmi často se bobkový list používá také při nakládání zeleniny, fazolí, červené řepy, hub nebo masa. I když se to možná někomu bude zdát divně, můžete jej však zužitkovat také během přípravy sladkých pokrmů. Někdy se přidává do sladkých nákypů a výborně dochutí také anglický mléčný pudink, kde se před zapékáním aranžuje čerstvý bobkový list.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Jak poznat bobkový list?

Bobkový list je dnes známý hlavně jako koření, ale zároveň si našel své místo v lidovém léčitelství. Jde o sušený list vavřínu vznešeného, což je stálezelený strom nebo keř, který původně pochází z Malé Asie. Dnes se pěstuje prakticky v celém Středomoří, přičemž k největším producentům patří Turecko, a postupem času se dostal i do českých zahrad.

Co vavřínové listy dříve symbolizovaly?

Ve starověkém Řecku a Římě se jednalo o symbol vítězství, vznešenosti, moudrosti, ochrany a míru. Vavřínovými věnci se proto zdobili učenci, vítězové sportovních soutěží, ale i známí vojevůdci. Kromě toho byl vavřín považován také za rostlinu boha Apollona, který byl vždy vyobrazován s vavřínovým věncem na hlavě. Používal se i k různým rituálům a údajně měl člověka ochránit před úderem blesku.

Jaké má bobkový list léčivé účinky?

Bobkový list je známý hlavně pro své protizánětlivé vlastnosti a často se používá také pro podporu trávení. Kromě toho působí sedativně, takže pomůže lidem s nespavostí. Dále pak podporuje imunitu, zmírňuje bolesti kloubů, otoky nebo křečové žíly, a má pozitivní vliv na močový měchýř, játra nebo vlasy. Používají ho i lidé trpící diabetem 2. typu, protože snižuje hladinu krevního cukru.

K čemu se používá bobkový list v kuchyni?

Bobkový list je všestranné koření, které se vyznačuje specifickou vůní a chutí. Používá se k dochucení polévek, omáček a marinád, přidává se k pečenému masu, rybám a mořským plodům, ale hodí se i do zeleninových a luštěninových pokrmů. Kromě toho je součástí bouquet garni, hodí se při nakládání zeleniny, hub či masa a někdy se přidává také do sladkých jídel.