Jak Vypadá Pukavec?

Za čerstvé vejce se považuje takové, které slepice snesla před méně než 10 dny. Celkově se pak trvanlivost vajec odhaduje na 28 dnů (tedy zhruba 4 týdny), ale to platí pouze v případě jejich správného skladování. Vajíčka totiž vyžadují stabilní teplotu (ideálně v rozmezí od 5 do 18 °C) a sucho, přičemž nesmí být vystavená horkým slunečním paprskům.

Reálná doba trvanlivosti se může od té předpokládané lišit, a proto byste nikdy neměli používat vejce, jehož kvalita se vám z nějakého důvodu nezdá, ať je sebečerstvější. Zkažené vajíčko přitom poznáte několika různými způsoby, a to hlavně pomocí čichu a zraku. Pokud si nejste jistí stářím vajec, které máte k dispozici, existuje navíc i několik testů, které vám ho pomohou zjistit.

Jak poznat zkažené vejce?

  • Pomocí čichu – toto je asi nejjednodušší způsob, jak odhalit, že je s vajíčkem něco v nepořádku. Typicky totiž vydává pukavec smrad, který připomíná sirovodík, a to v syrovém i uvařeném stavu. Obvykle stačí přičichnout ke skořápce, ale pokud nic necítíte, vajíčko zkuste rozklepnout do misky nebo hrnečku a následně zhodnoťte, jaké aroma vydává jeho bílek a žloutek. Jestliže vejce jakkoliv zapáchá, okamžitě ho zlikvidujte.
  • Vizuální kontrola skořápky – další spolehlivou metodou, která vás ochrání před použitím zkaženého vajíčka, je důkladná prohlídka. Nejprve byste přitom měli zhodnotit skořápku. Pokud je naprasklá, pravděpodobně se uvnitř rozšířily bakterie, zatímco zvláštní poprašek značí přítomnost plísní. Takové vejce raději zlikvidujte.
  • Vizuální kontrola žloutku a bílku – Když vajíčko rozklepnete, jeho žloutek by měl být jasně žlutý či žlutooranžový a bílek hustý a spíše neprůhledný. Vejce pukavec poznáte podle růžového, modrého, zeleného či nahnědlého žloutku, přičemž bílek bude v případě záprtku čirý a vodnatý. U zkaženého vejce se pak velmi snadno obě části smísí, protože kraje žloutku nedrží tvar a rozlévá se do bílku.
  • Zatřesení vajíčkem – vzhledem k tomu, že u pukavce nedrží bílek ani žloutek svůj tvar, stačí s vajíčkem zatřást a hned poznáte, jestli je uvnitř zkažené. Záprtek totiž bude působit dojmem, že je plný vody, nebo bude vydávat zvláštní šumění.
  • Ponoření vajíčka do vody – posledním indikátorem, jak odhalit pukavec, je plovoucí test. Ten si lidé oblíbili hlavně kvůli tomu, že vajíčko nemusí rozbíjet, aby se přesvědčili o jeho kvalitě. Stačí ponořit vejce do misky či sklenice s vodou a sledovat, co bude dál. Pokud se potopí ke dnu, je čerstvé. Jestliže se naopak bude vznášet na hladině, může se jednat klidně o měsíc staré vejce (typicky alespoň 3 týdny). Nemusí to hned znamenat, že jde o pukavce, ale rozhodně si na něj dávejte dobrý pozor.

Abyste se vyhnuli potížím, doporučuje se nekupovat v obchodě žádná porušená vejce s prasklinami na skořápce ani neoznačená vajíčka, u nichž není jasné, jakou mají trvanlivost. Pokud máte k dispozici vlastní vejce z kurníku, vždy je popisujte datem snášky nebo si tuto informaci někam poznamenejte, abyste věděli, která jsou nejčerstvější a zda již nejsou příliš stará pro použití v kuchyni.

Pro přípravu míchaných vajíček, omelety, volského oka, vejce natvrdo nebo vejce na hniličku se doporučuje používat pouze čerstvá vejce (tedy méně než 10 dnů stará). Ta starší se pak v kuchyni budou hodit třeba jako ingredience pro vaření nebo pečení.

Další Informace o Pukavci