Jak pěstovat a množit Tamaryšek?

Zalíbil se vám exotický tamaryšek a rádi byste touto zajímavou dřevinou obohatili také svůj pozemek? V tom případě si nejprve dobře rozmyslete, jaký konkrétní druh zvolíte. Vybírat totiž můžete tamaryšky v podobě opadavých keřů i nízké stromy s různě zbarvenými květy. Prozradíme, jaké podmínky jsou pro pěstování tamaryšku vhodné a kam rostlinu vysadit.

Druhy tamaryšku

Rostlinný rod známý pod názvem tamaryšek (Tamarix), který se řadí do čeledi tamaryškovité, obsahuje více než 80 různých druhů nízkých stromů a vždyzelených, opadavých keřů. Ty se od sebe liší nejen svou velikostí, přičemž nejčastěji dorůstají do výšky od 2 do 3 metrů (někdy však i dvakrát tolik), ale také svými listy a nepřehlédnutelnými květy v odstínech bílo-růžové, růžové, purpurové nebo červené.

Tamaryšek malokvětý

Mezi nejoblíbenější druhy patří tamaryšek malokvětý či tamaryšek drobnokvětý (Tamarix parviflora), který pochází ze středomořských oblastí. Můžete ho pěstovat buď jako široký keř nebo strom nižšího vzrůstu, přičemž tato dřevina dorůstá zhruba do výšky 2 až 4 metrů. Charakteristickým znakem jsou její tmavě karmínové až temně hnědé větve.

Listy této dřeviny bývají poměrně drobné a mají vejčitý tvar. Zatímco ostatní druhy tamaryšků pěstované v našich zahradách a parcích mají květy pětičetné, u tamaryšku malokvětého jsou pouze čtyřčetné. Jejich barva je růžová a objevují se v rozmezí od května do června. Po odkvětu jsou zajímavé nově olistěné větve, které připomínají rašení jalovců.

Vzhledem ke své odolnosti a nenáročnosti se tamaryšek parviflora (někdy také jarní tamaryšek) dobře uplatní jako solitér i součást živých plotů. Roste poměrně rychle a vynikne třeba v kompozicích s rostlinami, které mají tužší listy, nebo s jehličnany. Tyto tamaryšky navíc velmi dobře snášejí sucho a uplatňují se také jako větrolamy, které svými kořeny zpevňují podloží.

Tamaryšek pětimužný

Dalším oblíbeným druhem je tamaryšek pětimužný (Tamarix pentandra), který se původně vyskytoval na území rozkládajícím se mezi jihovýchodní Evropou a střední Asií. Můžete ho pěstovat ve formě stromu i keře, přičemž starší exempláře dosahují zhruba do výšky 3 až 5 metrů. Má rád slunné polohy, dobře si poradí na sušších stanovištích a jeho větve bývají malebně převislé.

Mladé výhony tamaryšku pětimužného se pyšní purpurově červeným zbarvením, které později přechází do hnědavočervena, listy hrají modravě zelenými odstíny a barva voňavých květů se pohybuje od karmínové až po purpurovou. Vzhledem k tomu, že se na větvích objevují během letních měsíců, pěstitelé někdy danou dřevinu označují jako letní tamaryšek.

Tamaryšek čtyřmužný

Ve volné přírodě jihovýchodní Evropy a Orientu můžete narazit na tamaryšek čtyřmužný (Tamarix tetrandra), což je široce otevřený keř s dlouhými větvemi a jemně zelenými listy. V období od května do června pak tuto dřevinu zdobí také hrozny růžově zbarvených květů. Ty bývají umístěné ovšem pouze na loňských větvičkách.

Další oblíbené druhy tamaryšků:

  • tamaryšek francouzský (Tamarix gallica) – dorůstá do výšky 2 až 4 metrů a na jeho větvích se objevují zhruba 5 centimetrů velké hrozny růžovobílých květů,
  • tamaryšek oděský (Tamarix odessana) – roste vzpřímeně, není příliš rozvětvený a jeho růžové květy, které se objevují od července až do podzimu, bývají seskupené v delších latách,
  • tamaryšek čínský (Tamarix chinensis) – jedná se o strom nebo keř s růžovými květy, který normálně dorůstá do výšky až 6 metrů, ale je populární hlavně z toho důvodu, že se dá pěstovat také jako bonsaj,
  • tamaryšek bezlistý (Tamarix aphylla) – produkuje poměrně velké množství semen, která se prostřednictvím větru a vody snadno rozšíří po okolí,
  • tamaryšek kaspický (Tamarix ramosissima) – dorůstá zhruba do výšky 4 metrů a kvete od července až do září,
  • tamaryšek nilský (Tamarix nilotica) – roste v mokřinách, ale i v pouštním písku, pokud se jeho kořeny dokáží propracovat až k podzemní vodě,
  • tamaryšek africký (Tamarix africana) – jeho květy mají typicky růžovobílé až růžovozelené odstíny,
  • tamaryšek kanárský (Tamarix canariensis) – známý pro své bohaté vzpřímené laty.

Vhodné pěstební podmínky

Zahrádkáře většinou zajímá hlavně to, jak zvládá tamaryšek pěstování na našem území a zda tato dřevina vyžaduje nějakou speciální péči. Tamaryšky mají rády přímé světlo, takže byste jim měli vybírat spíše slunná stanoviště, která jsou dobře chráněná před větrem. Pokud tuto dřevinu vysadíte do stínu, může se stát, že špatně pokvete.

Tamaryšky nejsou na pěstování příliš náročné. Nevadí jim sucho ani smog, ale někdy se na nich neblaze může podepsat mráz, který dokáže stromy či keře připravit o všechny mladé výhony. Co se týče půdy, vhodná je propustnější a lehčí zemina. Tamaryšek pak dobře poroste také v půdě zásaditější, ale na pH půdy ani na množství živin není příliš náročný.

Kam vysadit tamaryšek?

Jestliže si na zahradu chcete pořídit tamaryšek, mějte na paměti, že tyto dřeviny nejlépe vyniknou jako solitéry. Z toho důvodu se vysazují hlavně na volné plochy trávníku, do větších předzahrádek nebo do nižších vřesovišť. Zajímavé je také umístění tamaryšku na břeh okrasného jezírka, kam se budou jeho převislé větve snášet, a skvěle se hodí i před vzrostlejší jehličnany, které jeho vzhled perfektně podtrhnou. Kromě toho někteří pěstitelé používají tamaryšky jako základ živého plotu.

Jak pěstovat tamaryšek?

Při nákupu tamaryšků mějte na paměti, že nejlépe se na zahradě ujmou menší rostliny, které pak lépe i porostou. Pokud zvolíte vzrostlejší dřevinu, může se stát, že postupem času uschne, nebo se dokonce vůbec neujme, a vy poté budete své investice litovat. Pro tvorbu živých plotů se pak nejlépe hodí větší množství prostokořenných rostlin.

Stejně jako u ostatních dřevin je důležité, aby tamaryšek v půdě dobře zakořenil. Pokud se tak stane, dokáže si pak již poradit i s případným obdobím sucha a přímým slunečním světlem. Díky důmyslnému systému adaptace na slanost je totiž velice odolný a často se dokáže přizpůsobit i extrémním podmínkám. V závislosti na konkrétním druhu je také poměrně mrazuvzdorný.

Po výsadbě již tamaryšek potřebuje jen malé množství péče. Se zálivkou to nemusíte přehánět, ale dostatek vláhy byste mu měli dopřát po vysazení na vybrané stanoviště (na jaře nebo na podzim). Poté již tamaryšek roste poměrně rychle a díky svému bohatému kořenovému systému dobře zpevňuje podloží. Zalévat stačí mírně, tedy podobně jako jiné okrasné keře.

Pokud byste chtěli z keřovité dřeviny vypěstovat spíše nízký stromek, není to žádný problém. V období vegetačního klidu stačí odstranit nejspodnější postranní větve a místa řezu poté ošetřit stromovým balzámem. Po jakémkoliv radikálním řezu byste nicméně měli nový růst podpořit prostřednictvím dlouhodobého hnojiva.

Jak množit tamaryšek?

Pokud se vám tato dřevina zalíbila a chtěli byste si jich na zahradu umístit více nebo se o ni třeba podělit se sousedem, jistě vás zajímá, jak dobře zvládá tamaryšek množení. Dobrou zprávou pro všechny pěstitele je, že rozmnožit tamaryšek není vůbec složité a s trochou štěstí to zvládne určitě i každý začátečník.

Tamaryšek se množí v zimě nebo v létě, a to konkrétně polovyzrálými řízky z jednoletých výhonů. Ty je nutné na dolním konci seříznout dlouhým šikmým řezem a na horním konci pak rovně kousek nad očkem. Řeznou plochu následně stačí namočit do stimulátoru a oddělený tamaryšek zapíchnout do zeminy ve skleníku, pařeništi nebo na venkovním stanovišti, kde jej přikryjete poklopem.

Další možností, jak rozmnožit tamaryšek, je hřížení. K tomu se nejlépe hodí mladý převislý výhon. Ten je nutné ohnout až k zemi na místo, kde jste si dopředu připravili rýhu vyplněnou kvalitním substrátem. Do té výhon zafixujte skobou vytvořenou z drátu a nějakou chvíli ho zde nechte růst. Jakmile pustí kořeny, odřízněte větévku od matečné rostliny.

Kdy řezat tamaryšek?

V rámci pěstování je důležité seříznutí tamaryšků ihned po výsadbě, přičemž zkrátit byste měli silné výhony až o 1/3, což vytvoří místo pro nové postranní výhonky. Jelikož tamaryšky rostou velice rychle, vyžadují přinejmenším v prvních letech také každoroční řez. Aby tamaryšek zdravě rostl a bohatě kvetl, je nutné rostlinu pravidelně zbavovat odkvetlých větví.

Doba, kdy by měl podstoupit tamaryšek stříhání, se však liší podle toho, o jaký konkrétní druh se jedná. Tamaryšek pětimužný je nutné hluboce seříznout na začátku jara. Odřezat byste přitom měli větve, které v posledním roce kvetly. U dalšího oblíbeného druhu, kterým je tamaryšek čtyřmužný, se řez provádí až po odkvětu. V tomto případě se seřezávají přímo větve s odkvetlými květy.

Řezem se tamaryšek upravuje hlavně v prvních letech po výsadbě, a to z toho důvodu, aby došlo k jeho rozkošatění. Dále se pak provádí spíše udržovací řez, a to ve chvíli, kdy jsou větve nemocné, omrzlé nebo se protahují tam, kam nemají. Chcete-li tamaryšek razantně zmladit, vyřízněte nejstarší větve a mladé ponechte nezkrácené.

Tamaryšek prodej a cena

Pokud si chcete pořídit tamaryšek, jistě vás zajímá, kolik tato dřevina stojí. Stejně jako u jiných keřů a stromů zde záleží na tom, o jaký konkrétní druh nebo odrůdu se jedná. Důležitý je ale také objem kontejneru a velikost sazenice, kterou si plánujete koupit. Cena nižších tamaryšků se obvykle pohybuje ve stovkách korun. Vzrostlejší dřeviny pak budou samozřejmě dražší.

Jaké druhy tamaryšku existují?

Mezi nejoblíbenější tamaryšky na našem území patří tamaryšek malokvětý, který dorůstá do výšky 2 až 4 metrů, má karmínové až temně hnědé větve a kvete růžově od května do června. Hojně se pěstuje také tamaryšek pětimužný, jehož větve jsou malebně převislé, listy hrají modravě zelenými odstíny a květy mají karmínovou až purpurovou barvu. Kromě toho existuje také tamaryšek čtyřmužný, tamaryšek francouzský, tamaryšek oděský, tamaryšek čínský nebo třeba tamaryšek bezlistý.

Jaké potřebuje tamaryšek podmínky?

Tamaryšky mají rády přímé světlo, takže se jim nejlépe bude dařit na slunných stanovištích, která jsou chráněná před větrem. Ve stínu by naopak špatně kvetly. Co se týče půdy, ta by měla být propustnější a lehčí. Na konkrétní pH zeminy ani na množství živin však tamaryšky nejsou příliš náročné. Zároveň jim nevadí sucho ani smog.

Jak pěstovat tamaryšek?

Pokud se chcete pustit do pěstování tamaryšku, v zahradnictví volte raději menší sazenici, která se na pozemku lépe ujme. Důležité pak je, aby tamaryšek dobře zakořenil. Nepotřebuje však velké množství péče a kromě krátké doby po výsadbě to nemusíte přehánět ani se zálivkou. Jestliže si chcete z této keřovité dřeviny vypěstovat spíše stromek, v období vegetačního klidu odstraňte nejspodnější postranní větve a místa řezu ošetřete stromovým balzámem.

Jak množit tamaryšek?

Tamaryšek se množí polovyzrálými řízky z jednoletých výhonů, a to ideálně v zimě nebo v létě. Řízky je nutné na dolním konci seříznout dlouhým šikmým řezem a na horním konci pak rovně kousek nad očkem. Řeznou plochu následně namočte do stimulátoru a výhonek zapíchněte do zeminy ve skleníku, v pařeništi nebo venku, kde ho ještě přikryjete poklopem. Dále se pak tamaryšky dají množit také hřížením.