Jak pěstovat Bobkový list?

Chtěli byste si zajistit vlastní zásobu bobkového listu, která se vám pak bude hodit pro přípravu chutných receptů nebo různých léčivých odvarů a koupelí? V tom případě není nic jednoduššího, než si doma vypěstovat vavřín vznešený, jehož listy si pak můžete usušit. Prozradíme, jak zvládá bobkový list pěstování na zahradě nebo v květináči a jak se provádí zazimování nebo množení bobkového listu.

Kde roste bobkový list?

Bobkový list, který je dobře známý z gastronomie a lidového léčitelství, je ve skutečnosti sušený list vavřínu vznešeného. Jedná se o stálezelený strom či keř z čeledi vavřínovitých, kterému se někdy říká také vavřín ušlechtilý nebo třeba bobkový strom (latinsky Laurus nobilis, anglicky bay tree, bay laurel, sweet bay, Grecian laurel, true laurel nebo jednoduše laurel).

Vavřín vznešený původně pochází z oblasti Malé Asie, odkud se poté rozšířil také do celého Středomoří. Tyto stromy a keře zde v minulosti tvořily celé vavřínové lesy, dobře prospívaly a rostly od Maroka a Španělska až po Řecko, Turecko či Blízký východ. Změna klimatických podmínek před deseti tisíci lety však způsobila, že vavříny nahradily jiné rostliny.

V současné době již vavřínové lesy nejsou příliš časté. Některé ještě přetrvávají v horách jižního Turecka, Sýrie, Španělska, Portugalska nebo Maroka, ale také na Madeiře a na Kanárských ostrovech. Tyto lokality přitom dnes patří mezi chráněné oblasti. Kromě toho se ale vavříny hojně pěstují v celém Středomoří, kde k největším producentům patří Turecko.

A jak tedy vavřín vznešený vypadá? Tento stálezelený keř nebo stromek obvykle ve volné přírodě dosahuje do výšky 2 až 4 metrů, ale pokud se mu dobře daří a má k tomu vhodné podmínky, může měřit klidně 8 až 15 metrů. Jde o teplomilnou rostlinu, která nemá ráda dlouhotrvající sucho ani přemíru vlhkosti. Na zahradě pak často plní okrasnou funkci.

K typickým znakům vavřínu vznešeného patří černohnědá borka, čtyřčetné květy vyrůstající v chudých okolících nebo temně purpurové plody. Za nejdůležitější ale lidé samozřejmě považují vavřínové listy, které jsou na dotek kožovité, bývají lysé a obsahují několik párů postranních žilek. Zatímco na vrcholu jsou špičaté či zašpičatělé, jejich okraje bývají lehce zvlněné.

Jak pěstovat bobkový list na zahradě?

V jižních zemích, kde panuje subtropické klima, rostou vavříny na zahradách, na ulicích i v parcích. Jejich přítomnosti byste si tam možná ani nevšimli, protože jsou poměrně nenápadné, a to i přes zajímavé květy či výrazné purpurové plody. Na první pohled pak mohou některým lidem připomínat třeba fíkusy nebo oblíbené bobkovišně.

Jelikož není bobkový list mrazuvzdorný, v našich klimatických podmínkách se doporučuje spíše jeho pěstování v nádobách. Krátkodobě sice zvládne pokles teploty na -2°C (někde se uvádí až -10 °C), ale jedná se pouze o starší rostliny, které jsou již na chladnější podmínky částečně zvyklé. Mladší rostliny však trpí již při teplotách kolem 0 °C, a proto je musíte před mrazy dobře chránit.

Chcete-li opravdu vyzkoušet pěstování bobkového listu na zahradě, umístěte rostlinu na přímé slunce s chráněnou expozicí (alespoň z 2 různých stran) a její kořeny zamulčujte kůrou. Dojde-li k poškození mrazem, vavřín poměrně dobře regeneruje po řezu. Obecně ale vavřín pěstování venku v našich podmínkách spíše nezvládá (doporučuje se to pouze v teplých lokalitách jižní Moravy), takže byste raději měli zvolit jiný způsob.

Jak pěstovat bobkový list v květináči?

Na našem území se lidé nejčastěji pouštějí do pěstování vavřínu v přenosných nádobách, protože tímto způsobem je možné v zimě rostlinu uchránit před nebezpečím v podobě velkých mrazů. Je to poměrně snadné a měl by to tedy zvládnout každý začátečník. Pokud si však nevíte rady, kam zasadit bobkový list a jak se o něj správně starat, máme pro vás několik tipů.

Květináč pro vavřín vznešený by měl být vždy dostatečně velký, aby měla rostlina dostatek prostoru a mohla se neomezeně rozrůstat. Ten byste pak měli naplnit univerzálním substrátem pro pokojové rostliny nebo hlinitopísčitou zeminou, kam následně umístíte sazenici bobkového listu. Vegetační období se pohybuje v rozmezí od března do září, což je také čas, kdy byste měli vavřín dostatečně hnojit.

Když vavřín zasadíte, nechte květináč s bobkovým listem ve stínu, aby mohl dobře zakořenit. Po několika týdnech ho pak můžete přemístit na přímé slunce a zvýšit zálivku. Obecně vavřín potřebuje dostatek světla, bohatou zálivku a půdu plnou živin. Pokud mu tyto požadavky splníte, odmění se vám tím, že rychle poroste a bude se mu u vás dobře dařit.

Jelikož je vavřín vznešený ideální rostlinou pro letnění, ve chvíli, kdy již nehrozí žádné přízemní mrazíky (zhruba v polovině května), jej tedy můžete vynést na venkovní stanoviště. Nejprve ho ovšem nechte zhruba po dobu dvou týdnů na chráněném místě v polostínu, aby se dostatečně otužil. Poté se mu již bude nejlépe dařit na slunném závětrném stanovišti (ale snese i polostín).

Od jara do podzimu byste měli bobkový list vydatně zalévat. Při běžných podmínkách stačí, když to budete dělat dvakrát týdně, ale během suchého a horkého léta byste měli rostlině dodávat vláhu denně, a to i v podobě rosení listů. Substrát by měl být vždy mírně vlhký, ale nikdy nesmí být přemokřený. Že je rostlinu potřeba zalít, poznáte podle sklánějících se výhonků a zkroucených lístků.

Jak pěstovat vavřín ze semínka?

Chcete-li vyzkoušet, jak zvládá vavřín vznešený pěstování ze semínka, opět k tomu budete potřebovat vhodnou nádobu a substrát. Výsev je možné provádět během celého roku, ale doporučuje se to udělat co nejdříve po zakoupení semínek. Ještě předtím je však nezapomeňte namočit do teplé vody zhruba na 48 hodin, aby byla lépe připravená později vyklíčit.

Když budete připravovat květináč pro bobkový list, mějte na paměti, že základem je dobrá drenáž, která zajistí, že semena nenapadne plíseň. Potom už stačí dovnitř vložit substrát pro pokojové rostliny a jednotlivá semínka umístit zhruba 2 až 3 centimetry pod povrch zeminy. Tu je nutné udržovat neustále vlhkou, ale neměla by být přemokřená.

Květináč byste následně měli přenést na vhodné slunečné stanoviště, kde se teplota bude pohybovat kolem 22 až 28 °C. Budete-li se o rostlinu vzorně starat, semena vyklíčí zhruba za šest týdnů, ale tento interval může být samozřejmě i delší, protože zde hodně záleží na podmínkách pěstování. Na zimu je pak samozřejmě nutné bobkový list zazimovat a omezit zálivku i hnojení.

Jak pěstovat bobkový list doma?

Přestože to mnozí lidé netuší, vavřín vznešený samozřejmě můžete pěstovat i jako pokojovku. Bobkový list pěstování doma skvěle zvládá, pokud mu dopřejete vhodné podmínky. Opět si stačí připravit správný květináč, do kterého pak umístíte substrát pro pokojové rostliny nebo hlínu smíchanou s pískem. Půda, ve které člověk pěstuje vavřín vznešený, by vždy měla být výživná, kyprá a dostatečně propustná.

Vavřín preferuje slunná stanoviště, kde se teplota pohybuje v rozmezí od 21 do 28 °C (například okenní parapet). Potřebuje samozřejmě pravidelnou zálivku a dostatek živin, což mu zajistí rychlý růst. Proto jej můžete během sezóny (od února do září) přihnojovat běžnými hnojivy pro pokojové rostliny, a to zhruba každé dva týdny. Kromě toho se vyplatí listy vavřínu pravidelně rosit (při pěstování na venkovním stanovišti tuto činnost obstará příležitostný déšť).

Bobkový list přezimování

Jakmile se venku ochladí (na podzim nebo klidně již koncem léta), je nutné přemístit vavřín zpět dovnitř, a to třeba do chodby, do verandy nebo do zimní zahrady. K přezimování bobkového listu se nejlépe hodí světlá a chladná místnost, kde se teplota pohybuje od 3 do 18 °C. V zimě vavřín vznešený prochází obdobím vegetačního klidu, a proto je potřeba výrazně omezit zálivku (zalévá se jednou za 2 až 4 týdny) a zcela přestat s hnojením.

Bobkový list množení

Pokud si nechcete pořídit již vzrostlou sazeničku, ale rádi byste se sami pustili do množení bobkového listu, můžete to udělat hned několika různými způsoby. Vavřín se dá totiž množit semeny, vrcholovými řízky, což se provádí na jaře nebo potom v průběhu měsíce září, nebo také odkopky starších zdravých keřů.

Nejoblíbenější je pravděpodobně druhá varianta, tedy řízkování. Větvičky vavřínu stačí šikmo seříznout tak, aby každá měla zhruba 2 až 4 lístky, přičemž jednotlivé řízky mohou být zhruba 10 až 15 centimetrů dlouhé. Potom je vložte do substrátu vhodného pro množení. Budete-li na místě udržovat teplotu kolem 25 °C, řízky by měly během 9 týdnů úspěšně zakořenit.

Přesazování vavřínu

Květináč, ve kterém vavřín vznešený pěstujete, by měl být vždy dostatečně velký, aby se rostlina měla kam rozrůstat. Proto se doporučuje bobkový list pravidelně přesazovat. Zpočátku se to provádí každý rok, později zhruba každé dva až tři roky, a jakmile rostlina dosáhne požadované velikosti, stačí už jen ve stejné nádobě jednou za čas vyměnit substrát.

Při přesazování bobkového listu, což se provádí většinou začátkem jara, se doporučuje zastřihnout lehce korunu i kořeny (hlavně ty odumřelé). Dejte si ovšem pozor na to, abyste rostlinu neumístili do příliš prostorné nádoby, protože velké množství substrátu by mohlo způsobit, že kořeny začnou zahnívat. Také nikdy nezapomínejte na drenáž a rostlinu pravidelně zalévejte i přihnojujte.

Kdy stříhat bobkový list?

Vavřín vznešený je možné libovolně tvarovat, takže si můžete vybrat, zda byste raději měli doma strom, nebo ho chcete pěstovat jako keř. Ten může mít například tvar pyramidy nebo koule, což záleží pouze na vašich osobních preferencích. Navíc je pozitivní, že rychle obrůstá, takže brzy zmizí i chyby, kterých se člověk při stříhání bobkového listu nechtěně dopustí.

Kmínek pro stromovou variantu vytvoříte tak, že jednotlivé větvičky bobkového listu zbavíte většiny lístků (ty můžete usušit a uschovat pro další použití) a proutky pak smotáte do sebe. Pouze na vrcholku musí zbýt alespoň tři lístky. Pokud rostlině věnujete dostatečnou péči, pruty časem srostou, takže vznikne kmen s korunou. Aby tento kmínek rostl vzpřímeně, raději jej přivažte k nějaké opoře. Korunu pak můžete zastřihovat dvakrát ročně.

Sklizeň bobkového listu

Vavřínové listy je možné sklízet celoročně, ale pamatujte na to, že pokud je chcete usušit, je nutné k tomuto účelu použít dvouleté listy. Ty se pak suší buď jednotlivě v tenkých vrstvách ve stínu, nebo ve svazcích. Že jsou usušené bobkové listy kvalitní, poznáte podle jejich světle zelené barvy (nesmí být našedlé ani tmavohnědé). Také by neměly obsahovat řapíky. Jakmile je usušíte, uložte je do vzduchotěsné nádoby, aby zbytečně nenavlhly.

Čeho se vyvarovat?

Ať už se věnujete pěstování vavřínu venku, nebo jej máte celoročně doma, nikdy nezapomínejte na dostatečnou zálivku. Pokud tedy rostlinu umístíte na přímé slunce, měli byste ji pak také častěji zalévat, a jakmile sklopí listy, dodat jí potřebnou vláhu, protože má zjevně žízeň. Nikdy však nesmí stát ve vodě. Mnohem prospěšnější je častější mírné zalévání, a to i ve chvíli, kdy dojde k vyschnutí substrátu. Raději tedy vždy dodávejte vavřínu vláhu po troškách, než aby došlo k přemokření.

Choroby a škůdci vavřínu vznešeného

Když už víte, jak se pěstuje bobkový list, měli byste být obeznámeni také s nemocemi a škůdci, které mohou danou rostlinu napadnout. Při pěstování vavřínu v interiéru se mohou objevit puklice, a proto jej raději pravidelně prohlížejte. Jejich přítomnost poznáte podle typických puchýřků na listech.

Pokud jde o to, jak se puklic zbavit, mechanicky odstraňte všechny viditelné škůdce kouskem vaty nebo kosmetickým tamponkem namočeným v čirém alkoholu (například vodka či slivovice) a poškozené listy odstraňte. Celý proces přitom bude nutné několikrát zopakovat. Poté můžete aplikovat vhodný postřik.

Kromě toho mohou vavřín vznešený napadnout také červci nebo mery. Jde o drobné živočichy, kteří se podobně jako mšice živí rostlinnými šťávami. Pokud se objeví, vavřínu začnou žloutnout listy a budou se svinovat směrem vzhůru. To se děje většinou v průběhu léta.

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

Jak pěstovat bobkový list?

Bobkový list, který roste na stálezeleném vavřínu vznešeném, se dá pěstovat na zahradě, v květináči i jako pokojovka. Jelikož ale není mrazuvzdorný, u nás se venkovní pěstování nedoporučuje. Lidé proto raději volí přenosné nádoby, v nichž mohou vavřín od jara do podzimu letnit a na zimu jej pak umístit na vhodné stanoviště. Obecně pak bobkový list vyžaduje pravidelnou zálivku, světlo a dostatek živin.

Jak zasadit bobkový list?

Pro výsadbu sazenice bobkového listu budete potřebovat dostatečně velký květináč, do kterého umístíte drenáž a substrát pro pokojové rostliny nebo hlinitopísčitou zeminu. Poté stačí vložit dovnitř sazeničku, rostlinu dobře zalít a nechat ji chvíli ve stínu, aby mohla zakořenit, než ji přemístíte na slunce. Při pěstování ze semínek platí stejné podmínky. Jednotlivá semena se vysévají 2 až 3 centimetry pod povrch a okolní teplota by pak měla být kolem 22 až 28 °C.

Jak zvládá bobkový list zazimování?

Když se venku ochladí, což je obvykle na podzim nebo už na konci léta, měli byste vavřín vznešený přenést dovnitř. Tato rostlina špatně zvládá mrazy, a proto jí musíte vybrat vhodné místo k přezimování. Mělo by se jednat o světlou a chladnou místnost s teplotou v rozmezí od 3 do 18 °C. Může to být chodba, veranda, sklep nebo zimní zahrada.

Jak se množí bobkový list?

Jestliže někoho zaujal váš vavřín vznešený, nebo naopak vy obdivujete tuto rostlinu u svého známého, můžete ji namnožit a získat tak další bobkový list. To se dá provést několika způsoby, a sice prostřednictvím semen, pomocí vrcholových řízků nebo také díky odkopkům starších zdravých keřů.