Je Vlčí mák jedovatý?

S vlčím mákem se dnes můžete setkat prakticky po celé Evropě. Tato atraktivní červeně kvetoucí rostlina byla předlohou nejen mnohým umělcům, ale stala se také symbolem Dne válečných veteránů. Stejně jako jiné druhy máku, obsahuje i vlčí mák bílou tekutinu, která může být pro člověka jedovatá. Které látky se v ní nachází a jaké mají účinky na lidské zdraví?

Co obsahuje vlčí mák?

Vlčí mák (Papaver rhoeas) představuje jednoletou bylinu z čeledi makovité (Papaveraceae), jež je charakteristická svými červenými okvětními lístky, které se sbírají, suší a přidávají například do čajových směsí nebo se z nich vyrábí barvivo. Jeho známějším příbuzným je pak mák setý, jež se pěstuje zejména k výrobě olejů a také pro svá semena nacházející uplatnění v potravinářství.

Většina lidí si však rostliny máku spojí hlavně s opiem, což je látka získávaná z nezralých makovic, která se zneužívá pro výrobu návykových látek. Při poškození byliny vytéká ze všech jejích částí bílý latex, jehož hlavní funkcí je ochrana před býložravci. Obsahuje totiž hořké a jedovaté látky. Právě po vytečení a zaschnutí tohoto latexu z nezralé makovice, vznikne zmiňované surové opium.

Toto opium pak obsahuje více než 30 alkaloidů. Mezi ty nejvýznamnější z nich patří morfin, noscapin, kodein, papaverin a thebain. V makovém oleji, který se přidává do mýdel, laků, olejových barev a různých druhů mazadel, se dále nachází řada mastných nenasycených i nasycených kyselin, mezi které se řadí například:

  • kyselina palmitová,
  • kyselina stearová,
  • kyselina olejová,
  • kyselina linolová,
  • kyselina alfa-linolenová.

Kolik morfinu je v máku?

Největší množství morfinu obsahují makovice, které jsou staré 16 až 20 dnů. Některé zdroje uvádí, že v nezralých makovicích těchto bylin se nachází přibližně 2,7 až 21 % morfinu. V České republice se přitom obvykle pěstují rostliny máku setého obsahující zhruba 0,8 % této látky v makovině (tj. vymlácená makovice se stonkem vysokým max. 15 cm).

Alkaloid morfin byl ze surového opia poprvé izolován v roce 1803. O 71 let později, tedy v roce 1874, byla pak farmaceutickou společností Bayer v Německu vyvinuta sloučenina, kterou dnes známe jako heroin. Původně měla být tato droga používána jako lék proti kašli, bolestem na hrudi nebo na zápal plic. Později se ale přišlo na to, že daná sloučenina má vysoký potenciál pro vznik závislosti.

Jaké látky v máku jsou jedovaté?

Ve všech částech rostliny, které jsou protkané mléčnicemi (tj. článkovanými nebo nečlánkovanými vyměšovacími pletivy), se nachází jedovatá lepkavá šťáva. Tato tekutina se vyskytuje jak v makovicích, tak i ve stonku nebo listech byliny. Mezi jedovaté látky, které makový latex obsahuje, se přitom řadí například takzvaný rhoeadin nebo papaverin, nicméně otravu u člověka obvykle vyvolává morfin.

Obsažené látky jsou prudce jedovaté, avšak v případě vlčího máku jsou příznaky otravy zpravidla o něco mírnější něž je tomu například u máku setého. Nicméně v každém případě byste se měli konzumaci této rostliny vyhnout. Výjimkou jsou okvětní lístky vlčího máku, u nichž zatím nebyly zaznamenány žádné vedlejší účinky.

Příznaky otravy opiem

Otrava opiem se obvykle dostaví v rozmezí od 30 do 60 minut po jeho požití, přičemž za smrtelnou dávku morfinu se považuje 0,25 až 0,5 gramů této látky v závislosti na fyzické konstituci jedince a na jeho zdravotním stavu. Příznaky otravy opiem se přitom mohou u různých pacientů lišit. Někteří nejprve zaznamenají pocit tepla v obličeji, které se poté rozlije také do oblasti hrudníku a horních končetin.

Následně otrávená osoba začne vnímat stav opojení a vzápětí se dostaví také nepříjemné závratě. U některých pacientů může otrava vyvolat i zvracení. Postupně se člověk stává více a více ospalým, dokud neupadne do bezvědomí. V případě požití kritické dávky pak nastává smrt, která je způsobena zástavou dechu.

Který mák je jedlý?

Pro potravinářské účely se v našich končinách pěstuje zpravidla mák setý, a to v modré a bílé odrůdě. Tento druh však na rozdíl od máku vlčího ve volné přírodě nenajdete. Vzhledem k tomu, že je rostlina téměř celá jedovatá, ke konzumaci se využívají výhradně jeho semena, která si můžete zakoupit v obchodech s potravinami nebo zdravou výživou.

Semena máku setého se přidávají se do různých pokrmů, zejména pak do pečiva, buchet, knedlíků nebo se z nich vyrábí třeba makové mléko či makový olej. Co se týká vlčího máku, tak ten se v potravinářském průmyslu příliš nevyužívá, nicméně jeho květy mohou posloužit jako ozdoba dezertů nebo se přidávají do čajů.

Co léčí vlčí mák?

O léčivých účincích máku se vědělo už ve starověkém Řecku, avšak opium jako návykovou látku identifikovali až arabští lékaři před více než 900 lety. Tato látka našla široké využití během občanské války ve Spojených státech, kdy se podávala zraněným vojákům k utlumení bolesti. Mnoho z nich se však na ni stalo závislými. Postupem času se navíc začala zneužívat pro výrobu drog a v některých zemích je z toho důvodu pěstování máku přísně kontrolováno.

Vlčí mák se však v lidovém léčitelství využívá zejména pro jeho květy, které mají dle některých zdrojů zklidňující a relaxační účinky. Látky, které obsahují, dokáží údajně mírnit podráždění některých orgánů, zejména pak průdušek, a tišit dráždivý kašel. Čajové směsi obsahující sušené makové květy se proto popíjejí při onemocnění dýchacích cest.

Co se vyrábí z makovice?

Maková semena nacházející se ve zralých makovicích se hojně využívají v potravinářství, kde se běžně přidávají do různých pokrmů, zejména pečiva a dezertů. Kromě toho se z nich vyrábí také například makové mléko či makový olej.

Co způsobuje mák?

Bílá lepkavá tekutina, která vytéká z rostliny máku, je pro člověka jedovatá a může mu i v případě požití menšího množství způsobit otravu. Na vině jsou přitom především látky zvané papaverin a rhoeadin. Z latexu, který vytéká z nezralých makovic, se navíc stává po zaschnutí opium, které v případě předávkování může být smrtelné.

Co se vyrábí z vlčího máku?

Z vlčího máku se sbírají prakticky pouze okvětní lístky. Ty se dále suší a přidávají se do různých čajových směsí, které nejčastěji slouží jako podpora léčby onemocnění dýchacích cest. Najdete je tak obvykle v průduškovém čaji, jelikož látky obsažené v této bylině údajně dokáží tlumit dráždivý kašel a celkově mají zklidňující účinky.

Jaké má otrava mákem příznaky?

Po požití opia vyprodukovaného z nezralých makovic se příznaky otravy začnou projevovat zhruba po půl hodině až hodině. Nejprve postižená osoba začne cítit nával tepla v obličeji a posléze i v pažích a na hrudi. Následně se dostaví stav opojení, závratě a někdy také zvracení. Zanedlouho začne být člověk ospalý a ospalost se stupňuje, přičemž může vyústit v úplnou ztrátu vědomí. V případě předávkování pak dochází k zástavě dechu a smrti.