Jak pěstovat jahody na balkoně?

Pokud nemáte k dispozici vlastní zahrádku, ale přesto byste se chtěli radovat z vlastní úrody chutných jahod, můžete si je zkusit vypěstovat třeba na balkoně. Stačí vybrat vhodnou odrůdu a poskytnout rostlinám dostatečné množství péče. Prozradíme, v čem se pěstují jahody na balkoně, jak často se zalévají jahody nebo třeba kdy a čím hnojit jahody, aby se jim u vás skvěle dařilo.

Jaké odrůdy vybrat?

Ať už se pouštíte do pěstování jahod na balkoně poprvé, nebo máte s touto aktivitou bohaté zkušenosti, jistě toužíte hlavně po bohaté úrodě sladkých plodů. Abyste toho dosáhli, měli byste zvolit takovou odrůdu, která se pro daný typ pěstování nejlépe hodí. Podmínky jsou zde totiž jiné než na záhoncích, kam se vysazují hlavně jednouplodící (červnové) jahody.

Na balkoně se nejčastěji pěstují stáleplodící varianty, které se od jednouplodících odrůd liší tím, že poskytují úrodu opakovaně v několika vlnách. Ve vhodných podmínkách vám tedy mohou zajistit přísun chutných plodů po celé léto i na podzim (konkrétně zhruba od června do října). Stačí, abyste jim poskytli tu správnou péči.

Jahody se přitom na balkoně dají pěstovat různými způsoby. Pokud je chcete umístit do klasických pěstebních nádob umístěných na zem nebo třeba na širší okenní parapet, doporučuje se sáhnout po stáleplodících, nepřevislých odrůdách produkujících velké jahody. Dáte-li přednost závěsným květináčům a truhlíkům, skvěle se vám budou hodit převislé stáleplodící odrůdy s dlouhými šlahouny.

Oblíbené odrůdy jahod:

  • Mara des Bois – jde o francouzskou stáleplodící odrůdu, která na českých balkonech momentálně dominuje. Je převislá a typicky plodí od června až do prvních mrazů. Pěstitelům poskytuje menší až středně velké plody tmavě červené barvy, které jsou velmi sladké a svou chutí i vůní připomínají lesní jahody.
  • Maranell – také v tomto případě jde o převisle rostoucí odrůdu, která plodí sladké a šťavnaté jahody. Jelikož její šlahouny dorůstají klidně do dvoumetrové délky, hodí se hlavně pro pěstování ve výše položených závěsných truhlících či květináčích.
  • Ostara – daná odrůda se hojně vysazuje kvůli tomu, že je velice nenáročná. Na rostlinách přitom vyrůstají středně velké plody, které jsou pevné, šťavnaté a krásně voní. Mají obvykle srdcový tvar a světle červený odstín.
  • Temptation – tato převislá odrůda má bohatá květenství, která se objevují poměrně vysoko nad úrovní trsu, a poskytuje středně velké plody. Protože se nedotýkají zeminy, tak se nemusíte bát, že by vám rychle uhnívaly.
  • Diamante – jedná se o americkou odrůdu, pro kterou jsou charakteristické velké, sytě červené plody, které mají sladkou jahodovou chuť. Pokud ji umístíte na slunné či polostinné stanoviště a poskytnete jí dostatek péče, první úrody se můžete dočkat již na konci května a následně bude rostlina plodit až do konce září.
  • San Andreas – také v tomto případě jde o americkou odrůdu, která se vyznačuje přítomností velkých plodů. Jejich výhodou je především skutečnost, že jsou schopné přečkat i silné deště.
  • Albion – daná odrůda je známá tím, že je dobře odolná proti chorobám a zároveň je mrazuvzdorná (vydrží až do -20 °C). Poskytuje menší plody sytě rudé barvy, které mají velmi sladkou chuť. Objevují se od konce května až do září.
  • Selva – tento stáleplodící kultivar mají pěstitelé rádi kvůli jeho lesklým, velkým plodům nepravidelného tvaru, jejichž zbarvení se pohybuje od tmavě oranžové až po světle červenou.

K dalším hojně vysazovaným druhům se pak řadí třeba Delician F1 (plody s výraznou chutí), Florian F1 (růžové květy a velké plody) nebo Grandian F1 (šťavnaté, sladké plody). Kromě toho se dají na balkoně pěstovat také některé odrůdy měsíčních jahod, jejichž plody jsou sice drobnější, ale mívají ještě sladší chuť a velmi příjemnou vůni. Mezi nimi vyniká například Rujana, která je u pěstitelů absolutně nejoblíbenější, ale vyzkoušet můžete také varianty Alexandria nebo třeba Tubby Red.

V čem pěstovat jahody na balkoně?

Pokud přemýšlíte, jakou nádobu pro své sazenice zvolit, mějte na paměti, že vše samozřejmě záleží na tom, jak velký prostor máte na balkoně k dispozici. Svou roli pak samozřejmě hraje i skutečnost, zda plánujete pěstební nádoby s jahodami umístit na podlahu, na nějaký stoleček či na okenní parapet, nebo je naopak chcete zavěsit na nějaké vyvýšené místo.

V dnešní době jsou k dispozici závěsné květináče různých velikostí a tvarů. Ty jsou oblíbené hlavně mezi lidmi, kteří nemají na balkoně příliš mnoho prostoru a chtějí ušetřit místo tím, že rostliny zavěsí ke stropu. Další variantou jsou pak klasické truhlíky na muškáty, které se umisťují třeba na zábradlí nebo se zavěšují na dřevěné konstrukce u stěny.

Máte-li dostatečně prostorný balkon či terasu, kam se vejdou i nádoby umístěné přímo na zem, mohly by se vám hodit standardní čtvercové nebo kulaté květináče větších velikostí, kam můžete zasadit více sazenic najednou. Někteří lidé ovšem zkoušejí také pěstování jahod v PET lahvích, které stačí rozříznout na poloviny a udělat do nich dírky, kterými pak provléknete provázky na zavěšení.

Hlavní zásadou při pěstování jahod na balkoně je výběr dostatečně velkých nádob, které pojmou bohatý kořenový systém těchto rostlin. Měly by být nejen správně hluboké, ale také široké, aby se jahodníky mohly správně rozvíjet. Jelikož jahodníky vyžadují dostatečnou hloubku substrátu (asi 20 centimetrů), je nutné vybrat nádobu, která těmto požadavkům odpovídá.

Obecně se pak doporučuje zvolit pro pěstování jahod na balkoně samozavlažovací nádoby, které vám péči o rostliny výrazně usnadní. Pěstitelé také volí spíše světlejší nádoby, v nichž se substrát tolik nezahřívá, což by mohlo mít negativní vliv na kořeny vysazených jahodníků. Ty jsou také citlivé na přemokření, takže je dobré vybrat nádoby s odtokovými otvory.

Jak zasadit jahody do nádoby?

Sazenice jahod určených pro balkonové pěstování můžete zakoupit v kontejnerované podobě. V takovém případě se rostliny vysazují na jaře (od března do dubna), nebo pak na podzim (srpen až září). K dispozici je ale i takzvaná frigo sadba. Ta mívá bohatší kořenový systém, a pokud se v truhlíku nebo v květináči ujme, většinou rychleji roste i plodí.

Jahody preferují humózní půdu bohatou na živiny, která je spíše kyselejší a hlinitopísčitá. K dispozici je například speciální substrát určený přímo pro pěstování jahod, ale vhodnou směs si můžete také sami namíchat. Stačí dát dohromady klasický zahradní substrát s kompostem v poměru 1:1 (někdy se přidává také trocha rašeliny), což ještě vylepšíte přírodním hnojivem s postupným uvolňováním.

Na dno pěstební nádoby se doporučuje vložit trochu keramzitu, štěrku nebo hliněných kuliček, což bude fungovat jako drenáž. Následně ji naplňte substrátem a udělejte do něj dostatečně velké jamky, kam se rostliny pohodlně vejdou i s jejich kořeny. Množství sazenic, které do pěstební nádoby umístíte, záleží hlavně na její velikosti (dopřejte jim rozestupy alespoň 15 či 20 centimetrů).

Kontejnerované sazenice vložte tak hluboko, jak rostly v původním květináčku (kořenový krček by měl dosahovat úrovně okolní půdy). Frigo sadbu se doporučuje před vysazováním namočit do vody, a to zhruba na 1 až 2 hodiny. Poté odstřihněte třetinu jejích kořenů a vložte ji do pěstební nádoby až po srdíčko (zelený střed sazenice, jenž by měl zůstat nad povrchem půdy). Kořínky přitom držte u sebe, aby se příliš nekroutily.

Výběr vhodného stanoviště

Ačkoliv jahody pěstování na balkoně dobře zvládají, vždy byste měli myslet na to, abyste jim vybrali co nejlepší stanoviště. Pokud jde o to, kolik potřebují jahody slunce, doporučuje se pro ně zvolit dobře osvětlené místo, které bude zároveň chráněné před silným větrem. Stanoviště, kam budou pravidelně dopadat sluneční paprsky, zajistí správný růst sazenic a bohatou úrodu chutných plodů. Dejte si však pozor na silné sluneční záření kolem poledne.

Jak často zalévat jahody na balkoně?

Čerstvě vysazené jahodníky je nutné zalévat častěji než rostliny, které již nějakou dobu na balkoně máte. To samé pak platí i v případě, kdy venku panuje velmi suché počasí (na rozdíl od deštivých dní, kdy rostliny tolik vody nepotřebují). Skvělé jsou v tomto ohledu samozavlažovací truhlíky s přepadem, což zabrání přemokření.

Jahody byste měli zalévat ideálně v ranních hodinách. Zálivku provádějte do misky nebo přímo do půdy pod rostlinu, nikdy ne na list. Vydatné zalévání přitom jahody potřebují především v období mezi kvetením a dozráváním plodů. Zemina by neměla nikdy zcela vyschnout, ale vyhněte se také přemokření, které jahodám vůbec nesvědčí.

Kdy hnojit jahody na balkoně?

Pokud se rozhodnete pěstovat jahody v nádobách na svém balkoně, nezapomínejte ani na pravidelné přihnojování. To se obvykle provádí zhruba každých 14 dnů. Využít můžete třeba organická hnojiva na jahody, která regulovaně uvolňují potřebné živiny, nebo granulovaný kravský hnůj. Vyhněte se naopak hnojivům s obsahem chlóru.

Bohatší úrodu můžete podpořit také tím, že do půlky nebo případně do konce května budete vyštípávat všechna květní poupata, díky čemuž pak sazenice vytvoří nové šlahouny s větším množstvím květů a později i plodů.

Co dělat s jahodami na zimu?

Pokud chcete své stáleplodící jahody uchovat i během chladných měsíců, měli byste jim odstřihnout šlahouny, obalit nádoby izolační vrstvou a rostliny také zakrýt senem, chvojím nebo třeba netkanou textilií. Nádoby můžete uložit také na chladné, ale bezmrazé a dostatečně světlé místo (můžete je umístit klidně i do skleníku nebo do pařeniště). Také v zimě samozřejmě budou jahodníky potřebovat zálivku, ale měla by být na rozdíl od letních měsíců omezená.

Co s jahodami po zimě?

Přestože se mohou loňské jahody v truhlíku či květináči zdát po zimě trochu seschlé, mohou vám v létě znovu nabídnout chutné plody. K probuzení jahod nastává vhodná chvíle na přelomu března a dubna, kdy je nutné vyměnit jahodám svrchní vrstvu substrátu (přidejte kompost, půdu prokypřete a zapracujte hnojivo). Jestliže pěstujete jahody třetím rokem, opatrně vyměňte veškerý starý substrát za nový.

Také pak rostliny zbavte všech poškozených či suchých listů a zkontrolujte je na přítomnost škůdců. Zazimované sazenice následně začnete postupně zvykat na slunce, obnovte pravidelnou zálivku a přihnojujte po 14 dnech. Jelikož si substrát postupem času sedá, pohlídejte si, aby na začátku sezóny dosahoval zhruba 1 centimetr pod okraj nádoby.

Jaké jahody se pěstují na balkoně?

Pro pěstování v nádobách se hodí hlavně stáleplodící varianty (na rozdíl od těch jednouplodících), které vám nabídnou úrodu chutných plodů několikrát za sebou. Nejoblíbenější jsou pravděpodobně převislé odrůdy, které se umisťují do závěsných truhlíků a květináčů. Jde například o kultivar Mara des Bois, Maranell či Temptation.

V čem se dají pěstovat jahody na balkoně?

Pokud se pouštíte do balkonového pěstování jahod, můžete si vybrat z různých druhů nádob. Oblíbené jsou především závěsné květináče, které se hodí ve chvíli, kdy nemáte k dispozici příliš mnoho prostoru. Také se ovšem používají klasické truhlíky na muškáty, velké květináče umístěné na zem nebo třeba PET lahve. Nejoblíbenější jsou přitom nádoby, které jsou samozavlažovací.

Jak vysazovat jahody do nádob?

Jahody se prodávají buď v kontejnerované podobě, nebo jako frigo sadba. Do nádoby je nutné umístit drenážní vrstvu a poté dostatečné množství zeminy. Může se jednat o speciální substrát pro jahody, ale také o vlastní směs zahradního substrátu a kompostu. Rostliny se pak umisťují do jamek, kam se vejdou jejich kořeny, a to tak, aby srdíčko (střed sazenice) bylo nad povrchem půdy.

Jak uchovat sazenice jahod přes zimu?

Jestliže si chcete jahody pěstované v truhlících nebo květináčích ponechat také pro příští rok, budete je muset zazimovat. Nejprve tedy odstřihněte jejich šlahouny a následně můžete rostliny ještě přikrýt chvojím či netkanou textilií. Nádoby odneste na chladné místo, kde ovšem nemrzne. Nezapomeňte je pravidelně zalévat, ale zálivku na rozdíl od letních měsíců omezte.