PŘÁNÍ KE DNI OTCŮ: Originální básničky a vzkazy tátovi

Přestože u nás Den otců prozatím není tak populární jako v zahraničí, postupně si získává mezi lidmi oblibu. Pokud vás tento svátek zaujal a chtěli byste svému tatínkovi popřát všechno nejlepší ke Dni otců, jistě přemýšlíte, jak mu nejlépe sdělit, že ho máte rádi a vážíte si ho. Poradíme, co se přeje ke Dni otců a jaký vzkaz tátovi vykouzlí úsměv na rtech.

Co je Den otců?

Den otců je svátek, který oslavuje otcovství, vztah otce k dětem, ale i jeho roli ve výchově potomků nebo ve společnosti. Jedná se tedy o skvělou příležitost, kdy mohou děti svému tatínkovi poděkovat za všechno, co pro ně v životě dělá, připomenout mu, jak moc pro ně znamená, a zároveň mu vyjádřit svou lásku a úctu. A kdy se Den otců vlastně slaví? U nás připadá na třetí červnovou neděli, tedy 18. června 2023.

Tradice oslav Dne otců započala roku 1910 v americkém městě Spokane, kdy členka místního kostela jménem Sonora Smart Doddová navrhla, aby se kromě svátku oslavujícího mateřství konala také podobná akce pro tatínky. Chtěla tak uctít svého otce, který ovdověl a vychoval šest dětí. Prezident Lyndon B. Johnson pak roku 1966 oficiálně ustanovil třetí červnovou neděli za Den otců a díky Richardu Nixonovi se stal národním svátkem.

Jak oslavit Den otců?

Přemýšlíte, co ke Dni otců svému tatínkovi věnovat a jak mu říct, že ho máte rádi? Nejlepším způsobem je samozřejmě osobní přání, protože společně strávené chvíle jsou k nezaplacení. Nemáte-li však příležitost svého otce v tento významný den navštívit nebo s ním chvíli pobýt, určitě nezapomeňte na SMS tátovi, prostřednictvím které mu pošlete hezké blahopřání ke Dni otců.

Pokud máte kreativního ducha, můžete pro svého tatínka připravit také vlastnoručně vyrobené přáníčko ke Dni otců s dojemným nebo vtipným textem či nějakou hezkou drobnost. Samozřejmě ale nemusíte pro Den otců přání sami vyrobit, pokud se na to necítíte. Úplně postačí zakoupená kartička, pomocí které tátovi popřejete krásný Den otců.

Tatínka samozřejmě potěší i nějaký drobný dárek, ať už ten vyrobený, nebo koupený. Můžete mu věnovat třeba knížku od oblíbeného autora, něco dobrého na zub, placatku, hrneček, rámeček se společnou fotkou nebo nějaký alkohol. Hezkým dárkem pak bude i společný výlet nebo nějaký zážitek, který si váš otec vždycky přál vyzkoušet, jako je seskok padákem nebo projížďka ve sportovním voze.

Originální přání ke Dni otců

Marně přemýšlíte, jaké by mělo mít přání ke Dni otců text? Tatínek v první řadě bude určitě rád, že jste si na něj vzpomněli, takže ho potěší každý vzkaz, který mu napíšete. Hodit by se vám mohly ale i některé z našich následujících tipů na pěkná blahopřání, která vašeho otce zaručeně dojmou nebo potěší:

 • Nejmilejší tatínku, k Tvému dnešnímu svátku Ti přeji, aby se Ti stonásobně vrátila všechna láska a péče, kterou nám dáváš. Mám Tě rád/a!
 • V dnešní výjimečný den bych Ti chtěl/a, milý tatínku, poděkovat za to, jak úžasný táta jsi. Krásný Den otců!
 • Jsi prostě táta s velkým T. Díky za všechno, tatínku!
 • Nezáleží na tom, kolik chlapců se objevilo nebo ještě objeví v mém životě, protože Ty jsi, táto, první muž, kterého jsem kdy milovala! Krásný Den otců.
 • Silné a pevné objetí a sladká pusa navrch letí k tomu nejlepšímu tátovi na světě. Krásný Den otců!
 • Jsi dobrý učitel, jsi můj strážný anděl, jsi laskavý a obětavý člověk a hlavně jsi můj TÁTA! Jsem moc rád/a, že Tě mám. Krásný Den otců!
 • Milý tatínku, děkuji Ti za všechnu srandu, kterou s Tebou prožívám, i za chvíle, kdy se Ti můžu vyplakat na rameno. Mám Tě moc rád/a!
 • Vždy jsi byl mým vzorem, tatínku, a i když mě už dávno nemusíš vodit za ruku, stále následuji Tvé kroky. Děkuji za to, jak skvělý otec pro mě jsi. Krásný Den otců!
 • Všechno nejlepší tomu nejlepšímu tatínkovi pod sluncem, spoustu lásky, radosti a zdraví do dalších dnů!
 • Svátek tatínků je jen jednou ročně, ale Ty jsi skvělý otec každý den. Děkuji Ti za všechny postavené bunkry, usmažené palačinky a tajné pusy mámě, kterými ji zahrnuješ, když si myslíš, že se nedíváme. Krásný Den otců!
 • Všechno nejlepší ke Dni otců! Děkuji Ti za Tvou lásku, podporu a péči!
 • Za to, že jsi mi odpovídal na moje nekonečné dotazy. Za to, že jsi přežil moje pubertální období. Za to, že jsi nade mnou držel ochrannou ruku. Za to, že mě máš rád takového/takovou jaký/á jsem. Za to, že jsi tu vždycky pro mě. Děkuji Ti za všechno, tati. Krásný Den otců!
 • Ať láska a úcta, kterou k Tobě cítíme, vynahradí všechny starosti, které jsme Ti způsobili. Všechno nejlepší ke Dni otců od Tvých milovaných dětí.
 • Každý může být otcem, ale k tomu, aby byl opravdovým tátou, je zapotřebí výjimečného muže. Tím pro mě, tatínku, určitě jsi! Mám Tě rád/a.

Vtipné přání ke Dni otců

Pokud se váš tatínek řadí mezi srandisty, jistě byste pro něj chtěli vymyslet na Den otců vtipné přání, které ho od srdce rozesměje. Jestliže vás momentálně nic vtipného nenapadá a nevíte si rady, jaké legrační přání ke Dni otců od dětí by mohlo zafungovat, můžete si vybrat některý z našich návrhů:

 • Všechno nejlepší k dnešnímu svátku všech tatínků, moře trpělivosti s našimi „skvělými“ nápady, hodně síly na úklid všech věcí, které kolem rozpatláme, a spoustu chuti k účasti na našich hrách. Krásný Den otců!
 • Milý tatínku, málo se to říká, ale bez otců by byl svět ochuzený o spoustu dobrých rad, opravených spotřebičů a špatných vtipů. Děkujeme Ti za všechno a přejeme krásný Den otců!
 • Jsem rád/a, že jsi na mě v dětství neměl příliš velký vliv, protože bych dneska jinak byl/a stejný blázen, jako jsi ty. Šťastný Den otců!
 • U příležitosti letošního Dne otců Ti chci slíbit, že Ti dám brzy stejně protivná vnoučata, jako jsem byl/a já sám/sama, když jsem byl/a dítětem, takže se máš na co těšit. Krásný svátek, tatínku!
 • Jsem pravděpodobně ten nejlepší syn/ta nejlepší dcera, jakého/jakou jsi kdy mohl mít. Můžeš být na sebe opravdu pyšný. Krásný Den otců!
 • Dnes otcové svátek slaví, ať se táta dobře baví. Domů chvátat nemusí, dobré pivo okusí. Vše nejlepší tatínku, udržuj si hladinku!

Básničky ke Dni otců

Přejete si, aby vaše přání na Den otců tatínka dojalo nebo aby mu dokonce při jeho čtení ukápla slzička? Pak byste vzkaz otci mohli formulovat jako básničku, pomocí které mu řeknete, co pro vás znamená a jak moc ho máte rádi. Inspirovat se můžete mezi našimi níže uvedenými přáníčky, z nichž určitě vyberete to nejlepší:

 • Mám Tě rád, tatínku, stejně jako maminku. Možná ještě víc, to je těžké říct! Krásný Den otců.
 • Štěstí je jen muška zlatá, ale Ty jsi můj táta a to je mnohem víc, než dokážu říct. Mám Tě rád/a tati, krásný svátek!
 • Táta to je extra třída, s mámou v kuchyni se střídá. Všechno umí, všechno ví, na všechno mi odpoví. Když se bojím, utěší mě, když jsem smutný, potěší mě. Já ho mám za všechno rád, je to skvělý kamarád. Všechno nejlepší ke Dni otců!
 • Táto, táto, Ty jsi naše zlato! Všechno spravíš, všechno víš a navíc nás uživíš. Všechno nejlepší ke Dni otců.
 • Můj milý tatínku, já Ti jdu přát, aby ses mohl celý den smát. Já se polepším, co budu stačit, aby ses nemusel už nikdy mračit. Krásný Den otců!
 • Můj tatínku nejdražší, přeji Ti vše nejlepší, je to k Tvému svátku, máš to na památku. Krásný svátek otců!
 • V baletu jsem nejhorší, ve škole dostávám spoustu špatných znamínek, všechno mi to ale vždycky odpustí můj milovaný tatínek! Krásný Den otců!
 • Nejmilejší táto, děkuji Ti za to, že se o mě s láskou staráš, spravedlivě někdy káráš. Velkou pusu, objetí, moc se nebraň dojetí!
 • Ke Tvému dni táto, připíjím Ti na to, že Ty jsi všech tátů král, co si se mnou vždycky hrál, učil mě a pomáhal, s výchovou se namáhal. Za mnohé Ti dneska vděčím, na to slovy svými svědčím! Krásný Den otců!
 • K Tvému svátku, tatínku, věnuji Ti vzpomínku, jak sis se mnou hezky hrál, ve škole mi pomáhal. Za všechno Ti děkuji, krásnou oslavu vinšuji!
 • Nejmilejší tatínku, přeji spoustu radosti, dneska beru na sebe všechny Tvoje starosti. Všechno nejlepší ke Dni otců!
 • Máš dneska svátek, tatínku, a tak Ti přeju hodně lásky, pár veršů jako vzpomínku a samou radost, žádné vrásky!

Sledujte novinky webu RadimeJAK.cz na Googlu a Seznamu!

TOP:   AUTOŠKOLA a ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY - často kladené otázky